Finala Cupei FA în fotbal 2018

"Chelsea" a câștigat cu un scor 1-0 datorită unui gol Didier Drogba din zona de pedeapsă din colțul din față al poarta.

Background [modifică] edita wiki-text]

Calea către final [editați] edita wiki-text]

Înainte de meci [edit] edita wiki-text]

Judecătorii se potrivesc [editați] edita wiki-text]

Form [edit] edita wiki-text]

Ceremonia de deschidere [edit] edita wiki-text]

Chiar înainte de începerea meciului, va avea loc o scurtă ceremonie de deschidere, în care trofeul va fi plasat pe piedestal între jucătorii care se aliniază de-a lungul covorului roșu. Apoi jucătorii vor fi prezenți principalilor oaspeți și oficiali, după care se va juca imnul național. [8]

Revizuirea meciului [editați] edita wiki-text]

Prima repriză [editați] edita wiki-text]

Primul atac a fost în spatele Portsmouth. Aruna Dindan, după un pas lung de la marginea terenului, a controlat balonul pe flancul drept, dar nu a reușit să-l bată pe Ashley Cole. după recuperarea care este ferm pe banca de rezervă de rezervă Yuri Zhirkov. După ce au dat oaspeților nominali pentru a-și conduce atacul, secțiile lui Carlo Ancelotti au luat cu stăpânire mingea în centrul terenului și au condus poziția lor în ofensiva cu privire la posesia lui James. A fost periculos deja în minutul 5, când după lovitura lui Frank Lampard de la poziția favorită în fața loviturii de pedeapsă a inamicului a bătut zece centimetri de bar. "Portsmouth", după cum putea, a încercat să răspundă londonezilor care atacau atacul, dar forțele oponenților nu erau în mod evident egale. Același Lampard în cel de-al doilea episod, cu participarea sa, doar un miracol nu a înscris, lovitură spectaculoasă, care a trimis mingea în crucea porții inamice. Din acel moment, a trecut doar un minut, după transferul lui Florent Malouda. Ball a fost preluat de Nicolas Anelka. el a reușit să treacă de la Steve Finnan. dar portarul a păstrat scorul la zero.

Dacă la începutul luptei, apărătorii Portsmouth ar putea încă să acopere Didier Drogba. apoi, spre mijlocul primei jumătăți, atacantul a început să simtă din ce în ce mai multă libertate. Într-unul dintre episoade i sa permis chiar să facă două lovituri într-un atac din zona de pedeapsă, dar ambele încercări au fost făcute de către apărători. Într-unul dintre puțini, Frederic Picionn aproape a pus accent pe poziția lui Peter Cech. După lovitura lui Salomon Kalou în traversă cu transferul lui Ashley Cole, nimeni nu și-a amintit vreodată de episodul din Portsmouth. Mai mult, aproape imediat după aceea, scheletul a jucat din nou pe partea Portsmouth, preluând capul lui John Terry. care a luat asistenții Malouda. Un scurt răgaz din Portsmouth a fost primit cu puțin timp înainte de pauză, când a fost acordat ajutor medical lui Michael Ballack. După această odihnă pe termen scurt, Drogba. în stilul său a făcut o lovitură nebună din zona de pedeapsă, iar mingea din mănuși James din nou, pentru a patra oară în timp a căzut în cadru. Dar ghinionul a continuat atunci când același Drogba. închiderea camerei lui Anelka. a lovit din nou în bar.

A doua jumătate [editați] edita wiki-text]

Pauza a avut loc fără nici o schimbare. „Portsmouth“, în 52 de minute PROVET mare atac, atunci când după transferul de pe flancul drept Jamie O'Hara Kevin-Prince Boateng din poziția distructivă împușcat peste transversală, „Chelsea“. Apoi, Aruna Dindane pătrunde ca o rachetă în careu și Cech a fost acolo împotriva regulilor oprit înlocuirea în finalul primei reprize, Ballack accidentat Juliano Belletti. oferind arbitrului un motiv excelent pentru a acorda o pedeapsă. Boateng. împușcat drept în întregime nesofisticată în centrul porții, oferind astfel o șansă de Cech a parat lovitura o lovitură cu piciorul. Imediat ce Portsmouth a plecat de la șocul felului în care Chelsea a reușit să-și folosească standardul. Drogba a tras un șut deosebit în colțul din poartă al barului.