Echipa națională a Rusiei în fotbal a scos o victorie din România în ultimul minut - ziarul rus

Echipa rusă a câștigat ultimul meci de test în acest an. În Groznîi, echipa Stanislav Cherchesova a învins România 1: 0, datorită unui gol Magomed Ozdoev în ultimele secunde.

Pentru prima dată în istoria echipei naționale a ajuns la cel Groaznic, iar sosirea sa prezis a provocat o mare emoție în țară. Toate biletele pentru jocul vândute în avans, ceea ce demonstrează încă o dată corectitudinea practicii de a exporta echipei naționale dincolo de obiectivele turistice răsfățatul Moscova și Sankt Petersburg. Abia în jocul de capital Rusia - România ar fi strâns în tribune 30 de mii de oameni, dar în Grozny - te rog. Da, și jucătorii înșiși sunt mai plăcuți să se joace cu standul complet.

Cu câteva zile înainte de această întâlnire au fost dificile pentru echipă. Echipa de joi, Cherchesova, a pierdut în Qatar. Acest eșec în multe dintre cazuri a provocat chiar o reacție extrem de dureroasă. Este clar că acordarea echipei, care se află pe locul 91 în clasamentul FIFA, nu este cazul. Și calitatea fotbalului jucată de ruși a fost, sincer, mediocră. Dar există și motive destul de obiective pentru acest lucru. Vă puteți aminti cel puțin rănile câtorva jucători de frunte, mai ales în linia de atac. În Rusia nu există atât de mulți jucători de fotbal creativi și ciocniți, astfel încât absența lui Dzagoeva, a lui Smolov și a lui Dzyuba a rămas neobservată. Puteți să vă plângeți de ghinion - pedeapsa cu ciocanul Kokorin chiar în final, iar tonul evaluărilor, poate, ar fi diferit.

Dar Stanislav Cherchesov nu a căutat scuze. El a evaluat imediat jocul echipei sale cu o duritate extremă, observând slăbiciunea, lipsa de concentrare și responsabilitate. Și a promis să tragă concluzii. Au atins, inclusiv gama de start, care a schimbat aproape jumătate.

Locul pe flancul stâng a recuperat Yuri Zhirkov - Dmitriy Kombarov, care a jucat în Doha, m-am dus la rezerva. Pe lângă fundașul central Viktor Vasin, înlocuit de Andrei Semenov. Acesta a atras atenția lipsei de bază Dmitri Poloz, care în prima jumătate a lupta cu Qatar decolorat sincer pe teren și a fost înlocuit cu promptitudine. De asemenea, în stoc a fost Alexander Erokhin. Dar tinerii, Aleksey Miranchuk și Pavel Mogilevets au avut o șansă. Toate aceste mișcări de coaching indică un lucru - găsirea celor mai bune combinații, precum și cel mai bun joc, continuă la viteză maximă.

Dacă comparați meciurile din Grozny și Doha, atunci înainte de fani, jucătorii ruși au jucat mai cuprinzător în apărare. Pe de altă parte, era prea imprevizibil chiar și împotriva fundalului României de a privi în atac. În prima jumătate a anului, este demn de remarcat faptul că Alexander Samedov. Majoritatea atacurilor periculoase s-au dezvoltat din flancul drept. Samedov a fost foarte activ și nu este surprinzător faptul că a creat primele șanse de a înscrie. Cu nici o alta pentru a continua atacul, mijlocașul de „Locomotiva“, a îndrăznit să lovească dintr-un unghi ascuțit, și numai abilitatea de portarul oaspeților a salvat România de gol. Înainte de pauză, Samedov a lovit bine de la penalty - chiar în dreapta barului.

În general, pentru prima dată, fanii și echipa de coaching din echipa rusă ar putea fi cu greu satisfăcuți. Din echipa noastră aș dori să văd mai multe atacuri și cel puțin un gol marcat. Deci, imediat după pauză, au început înlocuirile. Primul care a plecat la odihnă a fost Zhirkov, care a fost urmat de Magomed Ozdoev. Permutarea cu un accent clar pe atac, așa cum sa dovedit, a fost în această întâlnire o cheie. Puțin mai târziu, Poloz și Erokhin au apărut pe teren, dar imaginea nu sa schimbat în general. Un minim de momente periculoase, multe căsnicii și pierderi.

Victoria, deși atât de dificilă și nu foarte convingătoare atât în ​​contul cât și în joc, a fost sărbătorită cu un salut festiv. Dar motivele pentru bucurie, cu excepția rezultatului, vor fi cinstite, până la puțin.