5 Motive pentru a nu merge la Yang Bey, dacă sunteți un călător independent - chopacho

Acum, o situație paradoxală în Nha Trang: despre-parc eco si cascada Young Bay spune, cum despre mort sau bun sau ceva. Nu înțeleg de ce se întâmplă mulțimi, și cel mai important, pentru ceea ce este destul de călători independent, de asemenea, lăudându-Yang Bay. Am adăuga o lingură de smoală și explică de ce, în opinia mea, nu „batchfile“, în Golful Young de captură nimic și care au o distracție alternativă mai plăcută în Nha Trang.







5 Motive pentru a nu merge la Yang Bey, dacă sunteți un călător independent - chopacho

Eco-park Young Bay cu aceeași cascadă, izvoare minerale și alte activități de divertisment se află la 40 km de Nha Trang.

Costul admiterii:
  • Sunt incluse 170 000 dong - izvoare minerale și
  • 110.000 dong - fără izvoare minerale. Bilet pentru copii -
  • 100 000 dong. fetele foarte mici sunt gratuite. Hrana pentru animale de companie, pariuri pe curse de cocoș și porci, călărie pe o strutură și mâncare într-o cafenea pe care o plătiți separat. Costul excursiei: de la
  • 560,000 la
  • 800 000 dong. Prețul depinde în mare măsură de numărul de persoane din grup, de disponibilitatea prânzului și de existența unui ghid rusesc sau a vietnamezului rus vorbit cu dvs. Prețul include întotdeauna livrarea de la / către hotel.

    5 motive pentru a nu merge la Young Bay, dacă sunteți un călător independent

    1. Cascadele sunt destul de mici.

    Cine vrea să taie 40 km de Nha Trang de dragul unei astfel de crumb?

    5 Motive pentru a nu merge la Yang Bey, dacă sunteți un călător independent - chopacho

    Dacă doriți să vedeți aceste cascade, și nu se tem de Dumnezeu, de a închiria o motocicleta sau pur și simplu mai mult din extreme, pentru a merge pe un autobuz interurban confortabil pentru $ 6. apoi mergeți în siguranță în Dalat. Cascada Pongur și Elephant - aceasta este o vedere reală! Mai ales Pongur, e superb. După cum a spus prietenul meu: "numai pentru binele unui Pongur merită să vină în Vietnam".

    5 Motive pentru a nu merge la Yang Bey, dacă sunteți un călător independent - chopacho

    Chiar și cruzimea relativă a cascadei Datanl este de o sută de ori mai frumoasă și mai eficientă decât Young Bey. Și nu departe de Datanlv este o mănăstire frumoasă, Truc Lam. așa că este foarte convenabil să le vizitați împreună.

    5 Motive pentru a nu merge la Yang Bey, dacă sunteți un călător independent - chopacho

    Dacă sunteți prea leneș pentru a merge la Dalat, ci pentru a privi cascade, atunci Ta Gu - aceasta este opțiunea ta. Cascada de 30 de metri Ta Gu se află la 88 km de Nha Trang. Du-te acolo până când locul a devenit popular, au timp pentru a apuca o bucată de Vietnam sălbatic!

    5 Motive pentru a nu merge la Yang Bey, dacă sunteți un călător independent - chopacho

    2. Izvoare minerale calde numite "salut, scoop"

    În Parcul Young Bay există mai multe piscine calde, calde și răcoritoare cu apă minerală. Există mulți oameni, puține conforturi.

    5 Motive pentru a nu merge la Yang Bey, dacă sunteți un călător independent - chopacho

    Îți plac băile minerale și vrei să te îmbăiezi în băi fierbinți, pline cu apă, plante medicinale și flori? Cumpărați pachete de servicii medii și mari (nămol, băi minerale, masaj, duș de șarcul etc.) în băile de nămol ale Thap Ba și I Resort. În parcul eco-parc din Young Bay, veți obține doar băi generale, o baie la Sovietică :)

    În general, în plus față de absența unui duș acoperit, a unor cabine curate pentru a schimba hainele și a sentimentului că sunt într-o baie sovietică în aer deschis, puțin plangă, nu mai am plângeri. Apa minerala este racoroasa, exista cateva piscine si, daca se doreste, chiar tu poti sta acolo singur timp de 5-7 minute :)

    3. Înregistrarea unui parc numit "Ce a fumat artistul?"

    Aici sunt astfel de arte stă în tot parcul Young Bay :)

    5 Motive pentru a nu merge la Yang Bey, dacă sunteți un călător independent - chopacho






    Am o singură întrebare: ce a fumat artistul? )

    5 Motive pentru a nu merge la Yang Bey, dacă sunteți un călător independent - chopacho

    Acestea măiestria amuzante pe care le va aminti pentru o lungă perioadă de timp, dar dacă brusc doriți să vedeți activitatea altor artizani vietnamez, doar cumpărături până Nha Trang, care vinde statui frumoase din lemn, suveniruri din lemn și alte lucruri interesante. În ceea ce mă privește, aceasta este arta reală.

    5 Motive pentru a nu merge la Yang Bey, dacă sunteți un călător independent - chopacho

    5 Motive pentru a nu merge la Yang Bey, dacă sunteți un călător independent - chopacho

    4. Cântecul "Vânt de la mare a suflat" de cântăreți vietnamezi

    Da, acest joc se întâmplă în Yang Bei, dar oamenii îi plac! Dacă doriți să ascultați muzică vietnameză, ceas de reprezentare vietnameză și, în același timp, foarte departe pentru a merge, rotunjim până la Turnul Cham sau viziona un spectacol de teatru de păpuși pe apă în limba vietnameză - nu că este corect fântână-fântână, dar, în opinia mea , fiecare pop bun din anii '90. Ce crezi?

    5. Atitudine slabă față de animale

    În eco-parcul Young Bay puteți vedea urșii negri asiatici. Ursii sunt foarte norocoși, se plimbă în jurul valorii de mare și comunică cu bucurie cu turiștii care își hrănesc peștele de pe tija de pescuit. Costul divertismentului -
  • 10.000 dong pentru 2 tije de pescuit. Învățați de experiență, urșii fixează linia cu labe. Sly. Bine facut. )

    5 Motive pentru a nu merge la Yang Bey, dacă sunteți un călător independent - chopacho

    5 Motive pentru a nu merge la Yang Bey, dacă sunteți un călător independent - chopacho

    Dar alte animale sunt ținute într-un eco-parc în condiții abominabile: de la pitoni, iepuri și lemuri cabine mici strânse și o maimuță a pus pe o astfel de lesă scurt, ea a avut încă timp să se ridice în vârful picioarelor, astfel încât să nu se sufoce. Nici măcar nu puteam să fac o fotografie, era atât de tristă și sălbatică. Mai crede cineva că este normal să ții animalele în cuști? Construiți-le îndoială spațială, de ce torturați animalele nefericite, păstrându-le în locuri aglomerate? În general, nimeni în Young Bey nu se ridică în legătură cu întreținerea normală a animalelor și a reptilelor și acest lucru este foarte trist.

    Dar distracție pentru turiști: pentru ei există călărie pe struți, porci și cocoșari (!).

    5 Motive pentru a nu merge la Yang Bey, dacă sunteți un călător independent - chopacho

    Despre Young Bay scrie că aici este o natură frumoasă. Ei bine, cel puțin e adevărat, hai. ) Teritoriul parcului este mare, pitoresc, bine îngrijit. Copaci, tufișuri, flori, peluze - toate acestea din abundență. Totuși, este frumos în Vietnam și este ușor să respiri. Îmi place natura vietnameză.

    5 Motive pentru a nu merge la Yang Bey, dacă sunteți un călător independent - chopacho

    Cine ar trebui să meargă la Young Bay Park

    În ciuda faptului că cele de mai sus am distrus acest parc minunat la nines, dar în continuare Young Bay, în opinia mea subiectivă - aceasta este o atracție bună pentru:

    • persoanele în vârstă,
    • cupluri cu copii,
    • cei care sunt pentru prima dată în Asia și încă nu au stăpânit-o.

    Dacă pentru orice motiv, nu se poate vizita acele locuri alternative pe care le propun să înlocuiască Yang Bey, sau aveți nevoie de un simplu de vacanță - atunci acest eco-parc - mare: peisaj frumos, o varietate de divertisment, restaurante, cafenele, căzi cu hidromasaj și tristețea universală în ochii animalelor.

    Dacă sunteți un călător activ și independent, atunci nu pierdeți timpul pe această lingură, plecați este atât de scurt, și fără cântecul Natalie "Vântul a suflat din mare", voi, sper, va trăi.

    Exprimați-vă opinia, sunt foarte interesat!

    Apropo, lângă parc există o fermă de crocodili. Acolo este foarte cool! Ne-am hrănit cu crocodili cu bucăți de carne gigantice.

    Cum se obține + harta

    Cum se ajunge acolo:

    40 km veți depăși în 1-1,5 ore, drumul este ușor, serpentine și ravene acolo. Introduceți în Google harta numele Yang Bay sau coordonatele 12.19167, 108.91418 și Google va arăta calea.

    Închirierea motobike în Nha Trang poate fi de aproximativ pentru
  • 120 000 VND pe zi în aproape orice hotel. Doar mers pe jos pe străzi sau cerând prieteni, puteți găsi opțiuni mai ieftine de închiriat: de la
  • 90 000 dong. Prezența drepturilor nu este cerută. Citiți despre caracteristicile traficului din Vietnam, precum și de ce nu vă temeți de traficul din Vietnam. Dacă nu ați condus niciodată o motocicletă sau o motocicletă, puteți face câteva lecții de conducere aici, în Vietnam. Nu este deloc costisitoare, tipii rusi sunt de predare, doar google si gasi totul.

    Aflați cât de mult costă un taxi în Nha Trang. dacă mergeți lângă tejghea și veți înțelege cât va costa drumul aproximativ 40 km.

    • Cu ajutorul unui tur cu autobuzul.
    După cum am scris deja mai sus, costul unei excursii la Golful Yang de la
  • 560,000 la
  • 800 000 dong. Prețul depinde în mare măsură de numărul de persoane din grup, de disponibilitatea prânzului și de existența unui ghid rusesc sau a vietnamezului rus vorbit cu dvs.

    Harta noastră din Nha Trang cu înălțimi

    Park Young Bay este marcat pe harta noastră Nha Trang în secțiunea "Ce să fac în Nha Trang?"

    Utile pentru călători

    Dacă intenționați o călătorie (spre Nha Trang sau oriunde):

    Buna ziua. Sunt total de acord cu articolul!
    Vreau să adaug că în timpul iernii există mulți oameni în parc. Deși am reușit să găsim locuri confortabile, liniștite)). Pentru copii, acest lucru este un loc foarte bun pentru a se bate ca copiii în sălbăticie)) Dar ne-am plictisit.

    Daria, cât de periculos este să mergi la cascada TAGU pe un scuter cu copii?

    Nu aș sfătui să meargă acolo în timpul iernii, pentru că trebuie să se miște rapid râu în timp ce talie adânc în apă +, în unele locuri va fi necesar pentru a demonstra capacitatea de alpinist. Dar, în vara, când cascada nu este atât de plină, încă puteți încerca. Dar, în orice caz, cu tine trebuie să existe o persoană puternică pregătită, deci depinde de tine să hotărâți dacă merită să fie extremă :)

    Văd, mulțumesc. Să ne gândim) Daria, ce altceva ai recomanda interesant în Nha Trang? Pentru a sari pe bicicletă și a primit o mulțime de impresii))







    Articole similare

    Trimiteți-le prietenilor: