5 Idei pentru a juca cu vopsele deget - blogul unei mame

Căutați din nou un copil acasă? Vă sugerez să jucați cu vopsele deget, pe care le jucăm adesea cu copilul. Mare pentru un copil în 1,5-2 ani.







5 Idei pentru a juca cu vopsele deget - blogul unei mame

5 idei pentru a juca cu vopsele deget

Desenarea cu vopsele deget este o activitate interesantă pentru copil și o modalitate eficientă de a dezvolta abilitățile motorii fine ale mâinilor.

Am vorbit deja despre desenul nostru de experiență, când copilul avea mai puțin de un an. Apoi am pictat pe hârtie, așezat la mâna mamei mele. Mai târziu, de multe ori s-au angajat în acest tip de creativitate în baie, până când vopselele s-au terminat.

Săptămâna trecută am umplut stocul de materiale creative și am cumpărat o vopsea ușor de spălat pentru desen cu degetele Crayola.

De data aceasta nu am atras în baie, ci în bucătărie. Pe podea, a pus o pătură și, pe deasupra, o cârpă de masă obișnuită pentru masă. Copilul purta haine de casă. Totul a fost spălat de la prima dată, fără prea mult efort.

Acum vă spun ce puteți face cu vopselele, altele decât desenul. Copiii sunt inventivi și vor veni cu activități înșiși, iar părinții pot oferi alte variante de jocuri.

Jocuri cu vopsele pentru degete

1. Desenați cu degetele

Din cutii de jucării din plastic, am avut două huse - le-am folosit ca pânză pentru desen. I-am oferit copilului și hârtiei, dar a fost mai interesant să desenez fără hârtie.

5 Idei pentru a juca cu vopsele deget - blogul unei mame

El a condus cu mare entuziasm degetele și mâinile pe vopsea. Periodic, am turnat puțină apă în cutii de plastic, uneori adăugam un săpun pentru bebeluși lichizi pentru a obține o mică spumă. Deci, a fost mai interesant de a desena.

2. Desenati o bucata mica de burete

5 Idei pentru a juca cu vopsele deget - blogul unei mame

Desenați o mică bucată de burete

Buretele obișnuit pentru spălarea vesela am tăiat în 4 părți și am dat o bucată copilului pentru desen. Apoi i-a arătat că puteți înmoi un burete în vopsea și să-l dați în jurul hârtiei. Procesul nu a atras prea mult interes, dar, periodic, copilul sa întors la un astfel de desen.







3. Desena cu o perie

5 Idei pentru a juca cu vopsele deget - blogul unei mame

Desen cu o perie

Tema îi plăcea ideea că poți vopsi o pensulă în vopsea și apoi tragi pe hârtie sau pe o cârpă de ulei. Acest tip de ocupație, el a avut, de asemenea, mult timp de făcut.

4. Alegeți fasolea

5 Idei pentru a juca cu vopsele deget - blogul unei mame

Alegeți fasole din vopsea

Într-o cutie de plastic cu vopsea, am împrăștiat fasolea. Copilul îi plăcea să-și aleagă degetele și să-l transfere într-un alt recipient. Nu dorea nimic pentru a împiedica desenul, așa că a ales cu fermitate fasolea.

5. Extrudarea vopselelor din tuburi

Aveam tuburi vechi de vopsea cu degete. Am turnat puțină apă acolo și i-am dat-o copilului. Această parte a desenului a avut probabil cel mai mult timp. A deschis tubul cu mare interes și vopsea stoarse pe pânză cu apă. Apoi a închis-o din nou și a repetat procesul.

5 Idei pentru a juca cu vopsele deget - blogul unei mame

Extrudarea vopselelor din tuburi

Copilul este foarte îndrăgit de desen cu vopsele deget. El poate petrece mult timp cu desenele sale.

Nu a depășit "locul de muncă". Uneori, spray-ul de vopsea a lovit podeaua, dar am șters rapid totul. După curs, am spălat lenjeria de pânză și copilul.

Dar, ca un cuvânt, îți voi spune continuarea povestirii noastre cu desenul. Am desenat seara inainte de inot. După ce sa terminat, am dus imediat copilul la baie. Iubeste sa inoate! Pentru a spala copilul, am folosit un duș. Fără obiceiul și marea presiune a apei, copilul era foarte înspăimântat.

Nu am reușit să ne scăldăm în plăcere, l-am putea spăla doar cu un strigăt. Iar în următoarele câteva zile fiul era doar frică să înoate. Din nou, am revenit la procedurile de apă în câteva zile, după ce a uitat de tot. Acum sunt foarte atent la tot ce e nou, pentru a nu-l mai sperie pe copil.

  • 5 Idei pentru a juca cu vopsele deget - blogul unei mame
    Începem să desenez cu vopsele cu degete
  • 5 Idei pentru a juca cu vopsele deget - blogul unei mame
    Desenarea copilului în cutie de la echipament
  • 5 Idei pentru a juca cu vopsele deget - blogul unei mame
    Kinetic nisip tine [reteta]
  • 5 Idei pentru a juca cu vopsele deget - blogul unei mame
    Masa pentru modelarea ta (reteta)






Trimiteți-le prietenilor: