5 Componentele obligatorii ale relațiilor de familie puternice

5 Componentele obligatorii ale relațiilor de familie puternice

Au aceste modalități de a crea relații de familie puternice sau toate depind de faptul dacă ați găsit-o pe omul dvs.?

Dar, din păcate, se întâmplă așa că am găsit o persoană cu care este bună, cu care vederile despre viață, valori, aleluia converg! - dar atunci totul începe să se deterioreze, faceți eforturi pentru salvare, încercați să înțelegeți cum să întăriți relația și se înrăutățește ...







Cum putem păstra totul bine, și nu doar să îl salvăm, ci să îl îmbunătățim din an în an? Datorită a ceea ce relațiile devin puternice și aduc plăcere?

Rezumând multe din răspunsurile dvs. despre cum să construiți o relație fără a face toate greșelile din lume, precum și să vă bazați pe experiența dvs. de mulți ani de consiliere familială. Am putea scrie un "volum și pace" multi-volum! Dar mai întâi am decis să evidențiez 5 componente importante.

Partea 1. Pentru a iubi un burlac în ea. Apreciați frumusețea liberă din ea. Cum să construiești o familie fără să te lipsești de libertate. Iubirea răstoarnă nucile.

Dragostea puternică creează o capcană periculoasă. Și în stadiul de a cădea în dragoste, și în stadiul de relații serioase. O parte din poveste - când atât de multă dragoste, vreau să fiu cu un bărbat mai des, petrec mai mult timp împreună, îmbrățișarea, sărutul ... până la punctul pe care vreau să învețe, să mănânce, îmbrățișeze, astfel că nu a dispărut!

Sau mai târziu, când părea să fie o sută de ani împreună, chiar dacă (e) el are sentimente speciale nu provoacă ... dar, Doamne ferește, purtat de ceva propriu, va conduce noii săi prieteni interesante, un pic mai puțină atenție va fi acordată familiei. Acest lucru poate provoca anxietate severă. Construim relații de familie puternice! Este posibil să acceptați complimente de la altcineva. Este posibil să vă iubești timpul petrecut singur? Este posibil să fii dus cu altceva decât cu familia? Și dacă el (a) nu vrea cu adevărat să te prezinte noilor prieteni?

Și cum sunt fără tine?

Pe de o parte, o dorință puternică, cu orice preț, de a construi o familie cu această persoană și, pe de altă parte, o puternică anxietate pentru sine. Și cum sunt eu fără ea? Cum sunt eu fără ea? De fapt, totul va eșua.

Și se dovedește că o persoană se lipeste de alta literalmente cu o aderență moartă, poate chiar fără să o observe.

"De ce ar trebui să-l vezi pe acest prieten ... De ce ar trebui să mergi la un nou loc de muncă ... Care sunt aceste costume noi pentru cine este? Să fim împreună mai des, nu sunt suficient timp de șapte zile pe săptămână. Nu este normal să te odihnești așa - o să vorbesc cu mama ta, să o înțelegi!

Recunoști o astfel de poveste? Ai văzut cât de gelos e cel iubit pentru viața lui? Cineva va răspunde repede: "Ei bine, da, dar cum altfel! Lăsați-l să-și petreacă timpul numai cu mine! ", Și cineva va găsi dificilă găsirea unei astfel de alarme în relația lor cu cel iubit. Deși acesta este un partener natural al iubirii. Desigur, nu-mi pasă ce vorbesc cu entuziasm și entuziasm, dacă mă apreciez și mă mândresc că unul dintre hobby-urile lui serioase sunt eu.

Împreună și pentru totdeauna!

Care este capcana? Faptul este că încercarea de a lega o persoană cu tine poate fi foarte eficientă.

5 Componentele obligatorii ale relațiilor de familie puternice

O mulțime de obligații, frică, nesiguranță, vinovăție, datorie vor contribui cu siguranță la întărirea relațiilor mai ferm în lume. Dar aceasta înlocuiește dragostea. Este greu să ții un om de mână, bucurându-te inconștient că își pierde alte pasiuni, e ca și cum ai încerca să ții fluturele pe aripă. Nu e de mult.

Ce ar trebui să fac? Cum să construiți relații în familie, fără a vă încălca reciproc.

Când te-ai întâlnit, ai fost liber sau cel puțin deschisă unei noi relații. Avea un loc vacant în suflet pe care partenerul tău îl putea lua.

De asemenea, ați reușit să treceți cu succes "interviul". Dar această "vacanță" ar putea fi luată de altcineva. La etapa numirilor, de obicei, cei care sunt populare, cei care primesc complimente, cei cu multe interese, aspirații, de obicei marchează mai multe puncte în ochii celorlalți. Este tentant că este bun și că nu este încă cucerit.

Și acesta este sfatul meu important pentru tine. Lasă-i pe cel iubit să rămână așa: dorit și liber. din an în an câștigând doar puncte în ochii sexului opus.

Este foarte captivant.

Vreau să stau când prețuiți, dar nu păstrați în închisoare. Vreau să scap de libertate.

5 Componentele obligatorii ale relațiilor de familie puternice

Încurajez ceva ...

Îmi place foarte mult când soțul meu își petrece seara acasă jucând o jucărie de calculator și turnând alcool pe caz. Deși trebuie să plătim un omagiu, nu se întâmplă des. Dar în acele momente pot sărind fericit despre el și să-i toargă alcool pe el sau să plec de mers pe jos și să nu intervină. Înțeleg că în fața mea este un "burlac fericit".

"Probabil, el ar petrece, de asemenea, timp dacă el a fost singur", cred. - Și cu asta, e cu mine. Înseamnă că ești dispus să fii voluntar!

Deci, puteți avea cât mai multe obligații reciproce posibil, acorduri, acorduri asupra copiilor. Dar iubirea nu are nici o garanție. Dragostea are nevoie de libertate și entuziasm, după prima dată - și dacă va fi oa doua.

Partea 2. Nu te aștepta ca cineva să vină și să te facă fericit. Persoana care va crea o relație fericită ești tu. Doar nu spune că Moș Crăciun nu este ...

Din anumite motive, basmele și multe idei de educație învață că este necesar să devină ceva de genul acesta și că va veni - fericirea și dragostea. Se pare că "fii bun, stai și așteaptă". Sa spus că nu vine la băieți și fete rele. Deci, dacă sunteți frumoși, inteligenți și ascultători, atunci totul se va întâmpla singur. Prințul de la Mercedes sau Vasilisa, un frumos unul, se materializează imediat și pune toate binecuvântările în picioare. La ceea ce se întâmplă dacă prințul nu se îngrijește sau îndrăznește să-și ridice glasul, atunci are unul rău, avem nevoie de el în zadar și așteptăm pe următorul, cel mai bun.

Prințesa nu este suficientă. Dar cum altfel să construim o relație?

Bancnotele sunt glume, dar, în general, o parte destul de importantă din viața mea era sigură că deja că sunt frumoasă este suficientă pentru relație. Atunci când ei încearcă, dar cu insistență să-mi spună că nu-mi pasă și nu încerc ... a fost o descoperire importantă și neplăcută pentru mine. Apreciez cu adevărat dragostea creativă și nu-mi place abordarea consumatorilor, dar aici ești.

Pasul unu - trebuie să îți faci propria ta realizare cu fericirea, realizarea ta în această viață.

Pasul al doilea - este important să vă împărțiți energia cu cei care sunt în jur. Apoi, într-adevăr începe deja să semene cu un basm, în care este bine.







Ai putea să te cerți cu mine. Ei bine, de exemplu,

Tu (fata): Și dacă nu pot, nu știu cum să devin eu fericit? Am nevoie ca el să apară în viața mea, vreau să-mi construiesc o familie și apoi voi simți că în sfârșit trăiesc o viață deplină.

I: Aici am două răspunsuri pentru tine. Mai întâi, dacă stai jos și nefericit - de ce nu ar trebui să plece prințul tău și să construiască o relație cu cea care va face fericiți nu numai el însuși, ci și el? Deci, de ce să nu vă umpleți viața cu ceva interesant. Și al doilea moment în sentimente reale. Nu este vorba despre a te preface că te simți bine când ești trist. Este vorba doar de a nu lua o atitudine sacrificială, așteptați și vezi. Chiar și în tristețe și singurătate, poate fi o persoană care este responsabilă pentru propria viață și este gata să împartă ceea ce este.

Și iată tânărul pe al treilea rând:

Tu (tânărului): Dar uneori este frumos să faci o altă persoană fericită. Va veni, să mă faci fericită și să simt nevoia pur și simplu pentru că voi zâmbi mai des.

Este deja posibil să vă relaxați?

5 Componentele obligatorii ale relațiilor de familie puternice

Dacă cineva investește în construirea relațiilor, în fericirea celui de-al doilea, într-un timp interesant, în atingerea obiectivelor comune, iar celălalt doar consumă, acest lucru nu este pentru mult timp.

Ce implică aceasta nu numai începutul relațiilor. Se întâmplă ca o persoană de la începutul unei relații să înțeleagă că este important să investești și să ai grijă și apoi, într-un anumit moment, să te relaxezi și să te așezi pe sobă sau doar peste copii și să te deranjezi. Nu te aștepta pe cineva să te facă fericit. Relația fericită te va crea.

Te recunoști? Există ceva pe care l-am descris? Puneți un articol live în articol chiar acum, pentru a ști că aș putea să vă spun și despre tine și să înțelegem mai departe.

Partea 3. Planuri și obiective.

Aici voi avea pentru dvs. un gând important care poate fi dificil de acceptat, așa că încep să spun că este mai simplu.

Mai multă forță nu este inactivă ...

Imaginați-vă echipa la locul de muncă. Să spunem că este o echipă apropiată care, cu exclamații victorioase, se încadrează în toate termenele și conduce compania într-un viitor luminos.

Și acum imaginați-vă că societatea a pierdut o parte din clienții săi și că există foarte puține proiecte sau chiar o criză, nu există comenzi.

Ce se întâmplă? La început, poate chiar distractiv, nu există muncă, puteți să vă distrați, să comunicați cu colegii înainte de prânz, în timpul prânzului și după cină. Dar destul de curând absența unor sarcini și proiecte interesante duce la dezolare, plictiseală și monotonie în minte și în relații. Poate deveni lucruri mai puțin vizibile și enervante, care înainte a fost ușor de tolerat în beneficiul unui scop comun.

Familia nu este scopul.

Deci, în familie. Familia este un mijloc, nu un scop.

Acesta este un gând dificil, care contravine și mai multor canoane. Familia este o echipa „de lucru“, pentru a construi o familie aveți nevoie pentru a crea și de a realiza proiecte importante: o viață comună, de securitate, de sprijin de ajutor pentru dezvoltare în dificultățile, creșterea copiilor și așa mai departe. Există proiecte de moment rapide, de exemplu, să se încălzească și să mănânce, și au mulți ani de dificil, de exemplu, să se deplaseze de la comunale, pentru a îmbunătăți sănătatea dumneavoastră, pentru a primi o educație, pentru a merge la Paris.

Iată istoria care se dovedește a fi. Am auzit adesea de la clienții mei: "Acum cinci ani, nu ne-am certat deloc, am avut atât de mult pentru a rezolva problemele, am realizat mult în acel moment. Și acum trăim, ca totul ... Și ne certăm peste orice prostie.

În astfel de cazuri, este de obicei foarte dificil pentru soți să răspundă la întrebarea: "Ce vor ei mai departe?" Ei spun: "Nu vă certați. Pentru a trăi în pace. "Dar apoi povestea se dovedește, ca și în cazul unui colectiv de lucru într-o organizație în care nu există proiecte. Ei cunosc în general cum să lucreze împreună, să se asculte unul pe celălalt, să încerce, să știe să construiască o relație pe deplin înțelegerea reciprocă, chiar și atunci când există diferențe cu privire la unele aspecte. Dar când nu există nici un scop pentru care ar fi de dorit să întoarcem munții, atenția începe să atragă tot felul de trivialități, fricțiuni care, pe scara a ceea ce sa realizat, nu înseamnă nimic.

5 Componentele obligatorii ale relațiilor de familie puternice

Nu construiești o familie un obiectiv semnificativ?

Acesta este un obiectiv excelent. Dar când găsești unul pe altul, sunt de acord cu privire la cine va face feluri de mâncare, pentru a alege cine vrei un băiat sau o fată, a mers să plece și sa mutat în cazul în care podeaua nu este atât de frig - trebuie să înțelegi, ce urmează? Există o familie. Există relații bune în familie. Atunci ce?

Ca un scop în sine, familia se transformă într-un set de dogme și morale, un set de limitări și reproșuri. Când obiectivele sunt legate de un sentiment de fericire și de auto-realizare, o familie bună devine un asistent excelent.

Obiectivele tale pot fi orice - dacă doar tu amândoi ați vrut să mergeți la ele. Diferite cupluri și-au stabilit obiective diferite: grădina sau sediul în New York, călătorii sau super-reparații constante în apartamentul lor, mulți copii sau cazinouri și o cramă în casă. de afaceri de familie sau de a obține grade academice, un stil de viață sănătos sau sporturi periculoase, o pisică cu pisoi sau o pepinieră de labradori de rasă ...

Când există un țel care inspiră toate, sunt obținute relații de familie foarte puternice: oamenii sunt mai puțin bolnavi, mai puțin certați, mai ușor de depășit obstacolele mici.

Partea 4. Faceți cunoștință: aceasta este persoana pe care o iubiți.

În primul rând, persoana cu care am mers la prima întâlnire a fost de fapt diferită de cea pe care am imaginat-o în acel moment.

"E așa de minunat!" Sau ... nu?

Realitatea era puțin în contradicție cu fanteziile ei frumoase. Și asta este normal. Mai mult însă, când au început să comunice din ce în ce mai des, ea a început să-și exprime nemulțumirea față de comunicarea frecventă cu mama sa și despre faptul că întreține relații bune cu soția sa anterioară.

De fapt, fără să-l cunoască, a început să-l facă să se simtă că nu corespunde cu imaginea pe care o făcuse despre el. De parcă ar fi început oa doua familie și o mamă după ce o va întâlni.

Înfășurați-l. Îl iau întreg.

Cum sa fii? Trebuie să respectați cu respect toate bagajul pe care o are o persoană în momentul în care începeți o relație. Familia lui, prietenii lui, înclinațiile, obiceiurile, angajamentele ... În caz contrar, în orice fel. Altfel, construiți o relație nu cu această persoană, ci cu un anumit caracter imaginar.

Dar asta nu e tot. Este important să acceptați că vă schimbați. Și iubitul tău se schimbă. Prin urmare, abilitatea ta de a-l recunoaște (așa cum ar trebui), vei avea nevoie de mai multe ori.

Cum se face acest lucru? Vă dau sfaturi practice.

Orice întrebări deschise vă vor ajuta. începând cu întrebarea cuvintele care, cum, ce, când, de ce, încurajează o persoană să spună mai multe despre ei înșiși. De exemplu, „Ce vă place în acest film, în acest oraș, în această băutură, de ce ești într-un anumit moment oprit dintr-o conversație decât vă place atât de a comunica cu acești oameni, ce vrei să realizeze în acest proiect, în cazul în care doriți să mergeți data viitoare "și așa mai departe.

Cu cât sunteți mai apropiați, cu atât mai interesant în relații, cu atât este mai ușor să găsiți soluții în întrebări dificile, cu atât este mai ușor să vă adaptați la situații noi.

Partea 5. Mai devreme sau mai târziu trebuie să începi să vorbești. Ok Google, ce e cu soția mea?

Nu-ți voi spune. Dar puteți ghici!

Și nu poți să ghici cum să ghicești. Cum se face acest lucru? Cum să înțelegi ce vrea femeia ta, când a plecat și este ofensată de infracțiunea ei? Unde pot afla? Cosmopolitan să citească? Există multe despre ea? Și cum să aflăm despre ceea ce trăiește și jigneste de mult, dacă spune "totul este bine, totul îmi convine". Zaguglit?

Aveți de ales. Mod sigur și dificil.

„Safe“ pentru ei înșiși calea este după cum urmează: la început nu exprima așteptările lor, astfel încât să nu sarcina persoanei, și atunci nu spune ceea ce ar dori să întreb oamenii nu cred că ești prea mult ca, atunci când oamenii nu vor ghici , nu spui că ești ofensat ... din nou de grijă de el. Partenerul dvs. vă simte stilul elegant de comunicare și va nu va face același lucru fără a vă deschide.

Ca urmare, nimeni nu a jignit pe nimeni. Dar, din anumite motive, s-au despărțit.

O cale dificilă care ajută la consolidarea relațiilor în familie. vorbesc despre așteptările lor în avans, pentru a afla ce vrea un iubit-o, pentru a găsi soluții care să ia în considerare toate punctele importante din nou pentru a cere din nou, pentru a clarifica, pentru a corecta un acord, dacă ceva nu a mers bine, spune-mi dacă ceva supărat sau înfuriat.

Ie Chiar dacă suntem pe un horoscop, acest lucru nu este suficient?

Însuși - nu funcționează, implicit - nu funcționează. Chiar dacă sunteți foarte asemănători.

Dar crede-mă, dacă vă va oferi libertatea omului, apreciind că o identitate separată va fi atent la interesele și nevoile lor, se vor aminti fericirea lor și de auto-realizare - ușor și distractiv pentru a ajunge la toate obiectivele pe care le pune împreună.

5 Componentele obligatorii ale relațiilor de familie puternice

Și într-o zi, când după ani, veți auzi cum este citat cuplul dvs. ca un exemplu de relații de familie puternice, veți zâmbi și vă veți aminti de acest articol. Salvați-l chiar acum pe pagina dvs. pentru a vă întoarce cu ușurință la ea, întâmpinați un conflict sau celebrați o altă aniversare.

Toate cele bune, Elena Zaitova.

Popenkova Irina Mikhailovna

Psiholog, consultant online - Krasnoyarsk

Cum ați lucrat profund pe acest subiect! Mulțumesc! Puteți sugera aceste cele mai "componente" să sublinieze într-un fel textul?)) Și cel mai important lucru este pierdut în text))

Zaitova Elena Valerevna

Psiholog, Consultant - Sankt-Petersburg

Popenkova Irina Mikhailovna. Sunt încântat că ți-a plăcut și că multe au fost în concordanță cu ideile tale.
Vă propuneți să identificați principalele componente. Ele par a fi separate: part1, part2, part3, part4, part5. Sau alte idei păreau importante pentru dvs.? Ce idei ați ieși singur?

Zaitova Elena Valerevna

Psiholog, Consultant - Sankt-Petersburg







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: