25 Înțelepciunea, care ne-a învățat pe micul prinț - distracție fenikss

Îi cer copiilor să mă ierte că am dedicat această carte unui adult. Voi spune în justificare: acest adult este cel mai bun prieten al meu. Și din nou: el înțelege totul în lume, chiar și cărțile pentru copii. Și, în sfârșit, trăiește în Franța, iar acum este înfometat și frig. Și are nevoie de consolare. Dacă toate aceste lucruri nu mă justifică, voi dedica această carte baiatului aceluia, care a fost odată prietenul meu adult. La urma urmei, toți adulții erau copii în primul rând, doar câțiva dintre ei își amintesc.







Deci, corectez dedicarea: lui Leon Vert, când era mic

(fenikssfun corectează și un pic: dragi cititori, când erau mici)

Nu am vrut să te rănesc. Doar tu vroiai să te îmblânzesc.

Mă întreb de ce strălucesc stelele. Probabil că, mai devreme sau mai târziu, toată lumea și-ar găsi din nou propria lui.

Nu trebuie să ascultați ceea ce spun florile. Trebuie doar să le priviți și să respirați mirosul lor. Floarea mea mi-a dat mirosul întregii mele planete și nu știam cum să mă bucur.

- Și cum este asta?






- Acesta este un concept uitat de mult timp. Aceasta înseamnă: creați o legătură.

La urma urmei, oamenii zadarnici își imaginează că toți îi admiră.

El nu a răspuns la niciuna dintre întrebările mele, dar atunci când vă roșiți, înseamnă "da", nu-i așa?

Oamenii intră în trenuri rapide, însă nu se înțeleg ce caută. Prin urmare, ei nu cunosc pacea și se grăbesc pe acea cale, apoi pe alta. Și totul în zadar.

Și dacă veniți de fiecare dată la un moment dat, nu știu la ce oră să-mi pregătesc inima.

Trandafirul tau este atat de dragut pentru tine, pentru ca i-ai dat tot sufletul tau.

Toate drumurile duc la oameni.

Florile sunt slabe. Și simplu. Și încearcă să se dea curaj. Ei cred că dacă au spini, toți se tem.

E frumos acolo unde nu existăm.

Când chiar vrei să faci o glumă, uneori vei fi forțat să o faci.

Trebuie să suport două sau trei omizi dacă vreau să mă familiarizez cu fluturii.

Există o regulă fermă. M-am trezit devreme dimineața, m-am spălat, m-am pus în ordine - și mi-am pus imediat planul în ordine.

Oamenii ciudați sunt acești adulți.

- Și unde sunt oamenii? În deșertul atât de singur.
- Printre oameni, de asemenea, singuri.

Cuvintele fac dificilă înțelegerea reciprocă.

Suntem responsabili pentru cei care s-au îmblânzit.

Ochii sunt orbi. Este necesar să căutați inima.

Fiecare persoană are propriile sale stele.

Știți de ce un deșert este bun? Undeva în ea sunt izvoare ascunse.

Când vă faceți să vă îmbogățiți, atunci se întâmplă și plângeți.

Adulții nu înțeleg niciodată nimic în sine, dar pentru copii este foarte obositor să le explice fără încetare totul și să le explice.

Este mai greu să te judecați decât pe alții. Dacă vă puteți judeca corect, atunci sunteți cu adevărat înțelepți.







Trimiteți-le prietenilor: