25 Citat din "Alice in Wonderland", a carei semnificatie este dezvaluita doar adultilor

Aceste 25 citate din cartea legendară a lui Lewis Carol despre viața și legile sale. Acestea nu sunt în mod clar declarații copilărești, începem să înțelegem, numai după ce am crescut!

1. Trebuie să fugi de la toate picioarele pentru a rămâne pe loc și pentru a ajunge undeva, trebuie să alergi cel puțin de două ori mai repede!







2. Există un moral în tot ceea ce trebuie să îl puteți găsi!

3. - Nu poți să crezi în imposibil!

- Nu ai prea multă experiență, spuse Regina. "La vârsta ta, i-am dat o jumătate de oră în fiecare zi!" În alte zile am avut timp să cred într-o duzină imposibilă înainte de micul dejun!

4. Știi, una dintre cele mai grave pierderi din bătălie îți pierde capul.

5. Mâine nu este niciodată astăzi! Este posibil să te trezești dimineața și să spui: # xAB; Ei bine, acum mâine în cele din urmă # xBB;?

6. Puțini oameni găsesc o cale de ieșire, unii nu-l văd, chiar dacă găsesc și mulți nu se uită nici măcar.

7. - Atitudinea serioasă față de orice în această lume este o greșeală fatală.

- Viața e serioasă?

- Da, viața e serioasă! Dar nu chiar ...

8. Am văzut astfel de prostii, în comparație cu care acest nonsens - un dicționar explicativ!

9. Cel mai bun mod de a explica este să o faci singur.

10. Dacă fiecare persoană ar fi angajat în propria afacere, Pământul s-ar fi mișcat mai repede.

11. - Unde pot găsi pe cineva normal?







- Nicăieri, spuse Pisica, nu sunt normale. La urma urmei, toate atât de diferite și diferite. Și asta, după părerea mea, este normal.

12. Să gândim numai că, din cauza unui lucru, este posibil să scăpăm, ca să ne transformăm în nimic.

13. Indiferent de modul în care a încercat, nu a putut găsi o umbră de semnificație aici, deși toate cuvintele i-au fost foarte clare.

14. Dacă capul este gol, din păcate, cel mai mare simț al umorului nu te va salva.

15. - Ce vrei?

Vreau să ucid timpul.

"Timpul nu-i place să fie ucis".

16. Întotdeauna sa oferit sfaturi bune, deși nu le-a urmat adesea.

17. - Nu fi trist, - a spus Alice. - Mai devreme sau mai târziu totul va deveni clar, totul va intra în loc și va fi construit într-o singură schemă frumoasă, cum ar fi dantele. Se știe de ce este nevoie de tot, pentru că totul va avea dreptate.

18. - Și care sunt aceste sunete, acolo? - întrebă Alice, datând din capul copacilor izolați ai unei vegetații frumoase de pe marginea grădinii.

- Și acestea sunt minuni, explică indiscutabil pisica Cheshire.

- Și ce fac ei acolo? - A întrebat-o pe fata, innegindu-se inevitabil.

"Atât cât este necesar", a șoptit Pisica. - Se întâmplă ...

19. Dacă ar fi așa, nu ar fi nimic. Dacă, bineînțeles, a fost așa. Dar din moment ce nu este așa, nu este așa. Aceasta este logica lucrurilor.

20. Tot ce se spune de trei ori devine adevărat.

21. Nu vă gândiți niciodată să nu fiți ceea ce ceilalți oameni nu te consideră, și apoi alții nu vor crede că nu sunteți ceea ce doriți să fie.

22. Zece nopți sunt zece ori mai calde decât una. Și de zece ori mai rece.

23. - Spune-mi, te rog, unde să merg de aici?

- Și unde vrei să mergi? A răspuns la pisică.

- Nu-mi pasă ... - spuse Alice.

- Atunci nu contează unde să meargă, spuse Pisica.

24. Planul, sigur, a fost excelent: simplu și clar, este mai bine să nu gândiți. Avea un singur dezavantaj: era complet necunoscut cum să-l realizeze.

25. Dacă totul în lume este lipsit de sens ", a spus Alice," ce mă oprește să fac ceva? "







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: