2, Format scenariu, cum se scrie scripturi

Pagina 2 din 6

12. Descrierea acțiunii. Începe în stânga fără o indentare. Sarcina lui este de a descrie pe scurt circumstanțele în care are loc acțiunea. În primul rând spațiu. exemplu:







Lumina din încăpere nu arde, iar camera este aprinsă numai de o lampă stradală care se află în vânt. Smirnov se îmbrăca, dar desculț șezând pe pat și privindu-se pe fereastră.

Rețineți că orice acțiune din scenariu este scrisă în timpul prezent: merge, stă, mănâncă, explodează, împușcă, etc. Nu: m-am dus, m-am așezat și m-am așezat jos!

13. NUMELE CARACTERULUI în dialog. Scrie în CAPITAL LETTERS cu o liniuță de la marginea din stânga de 9,4 cm sau inci: 3,7 ". Există standarde diferite de indentare. De exemplu, 4 "și 4,2". Este important să urmăriți pe cel ales. Dacă scrieți un scenariu la comandă, este mai bine să specificați chiar la început formatul adoptat în studio.






Între descrierea acțiunii și NAME OF CHARACTERISTIC am pus un interval dublu.

14. Dialogul. Este scris sub numele caracterului (este separat de intervalul obișnuit). Începe cu un offset din câmpul din stânga de 7,62 cm (2,5 "). Dialogul este o coloană de text cu o lățime de 30 - 35 de caractere (aproximativ 2 "- 2,5" de la marginea din stânga a câmpului). Exemplu de NAME și un dialog:

După dialog, se pune mereu un interval dublu.

15. Observație. Este folosit foarte rar! Este scrisă imediat sub numele personajului, peste dialog, în paranteze. Încercați în remarks nu descrie niciodată starea emoțională a eroului. Dar puteți scrie astfel:

Observațiile încep la 7,8 cm de la câmpul din stânga și se termină la 6,35 cm de la câmpul din dreapta. În acest caz, nu trebuie să fie mai mult de 3 cuvinte și să ocupe o singură linie. În marea majoritate a cazurilor, este mai bine să înlocuiți remarca cu descrierea acțiunii. Exemple.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: