13 Important - este imposibil - pentru mama copiilor - vremea

1. Nu poți reproșa primului născut într-o neînțelegere, când cel mai tânăr sa născut.

El într-adevăr nu înțelege de ce el nu poate, ca înainte, să se joace cu mama ei toată ziua, de ce aveți nevoie pentru a împărtăși cu atenție pe cineva mamei mele, de ce nu striga cu voce tare atunci când copilul doarme, etc.







Copilul mai mare, precum și mama, au nevoie de timp să se obișnuiască cu noua situație pentru toată lumea. Și din comportamentul corect al mamei depinde, în cele din urmă, dacă prietenii ei pogodki sau devin rivali permanenți în lupta pentru dragostea mamei ei.

2. Nu poți să faci totul singur în primele luni după apariția copilului-pogodki.

Și dacă bunicii nu vă pot ajuta, asigurați-vă că ați transferat o parte din puterile soțului dvs. De exemplu, mergând la magazin, mersul cu unul dintre copii, excursii la clinică.

3. Nu puteți pierde timpul să dormiți cu copiii.

Atunci când vremea se schimbă într-un mod, timpul ideal pentru odihna mamei vine. După ce dormi două sau trei ore după-amiaza, vei fi vesel și vesel seara. Și va fi destul de posibil să oferiți sotului dvs. câteva ore (el are nevoie de atenția dumneavoastră nu mai puțin de copii).

13 Important - este imposibil - pentru mama copiilor - vremea

4. Nu puteți cumpăra bunuri sau jucării diferite (cu excepția cazului în care, desigur, copiii nu o cer pe ei înșiși).

De exemplu, una - o banană și alta - un măr. Avem o mulțime de jucării - gemeni: bile, dragoni moi, bule de săpun, biciclete, covoare, etc. Și toți prietenii știu că trebuie să dai ceva de același tip, altfel poți provoca un "concert la cerere".

Și dacă cumpărați ceva (de exemplu, pantofi), atunci asigurați-vă că ați cumpărat ceva și altul (poate mai puțin costisitor).

5. Nu poți să iei o jucărie de la un copil mai mare și să o dai celui mai tânăr cu cuvintele: "E mic."

Citește și: Gânduri cu voce tare despre familie, copii-pogodkah, munca ...

Singurul lucru pe care este oportun să-l facem în această situație este acela de a explica celui mai tânăr că acest lucru nu este lucrul lui și el nu poate să renunțe la el. Și dacă vrea să ia, trebuie să ceri permisiunea.

6. Nu puteți lăsa mâncăruri nemăzute până dimineața.

Crede-ma, dimineata vei dori sa o speli si mai putin si timpul nu va fi cel mai probabil. În consecință, o afacere neîmplinită până în seara dvs. vă va prinde oricum.

7. Nu puteți compara copiii cu ceilalți, cu atât mai puțin cu copiii altor oameni.

Uită-te în jur, suntem cu toții diferiți. Și asta nu înseamnă că oricare dintre noi e rău. Deci, la copii, aceștia sunt, de asemenea, diferiți, dezvoltați diferit și percep lumea din jurul lor.

Și dacă Vasya de la cutia de nisip a învățat deja să cravată șireturile, acest lucru nu înseamnă că copilul tău ar trebui să fie capabil să facă și el. Toate în timp util. Principalul lucru este să înveți să aștepți cu răbdare și să nu forțezi evenimentele.







8. Nu puteți încălca regimul.

Bebelușii sunt mult mai calmi, mai binevoitori și au un potențial de dezvoltare mai mare atunci când știu că după cină se vor culca și după o plimbare este necesar să se spele pe mâini, după ce jocul ar trebui curățat după ei înșiși.

Desigur, până la o anumită vârstă, este puțin probabil ca vremea voastră să o facă singură. Dar răbdarea și regularitatea mamei mele își vor face treaba - copiii înșiși se vor putea organiza și vor face totul la timp.

9. Nu puteți face pentru copii ceea ce ei pot să facă ei înșiși.

La un moment dat, copiii înșiși pot lua jucăriile, își pot spăla mâinile, se duc la toaletă, îmbrăcăminte etc. Mai mult, multe mame continuă fie să-i ajute în mod activ, fie să facă ceea ce deja știe copilul pentru el.

Citiți, de asemenea: Cât de mult bani de buzunar pentru a da unui copil?

Dorința noastră de a face totul rapid și corect (adesea copii foarte lungi, roșii, curate etc.) descurajează pe deplin copiii să facă ceva în sine. În cele din urmă, ei înțeleg că mama mea va face totul pentru ei în orice caz și doar "sta pe gâtul părinților lor".

10. Nu poți fi mereu mamă, uneori trebuie să devii o soție iubitoare.

Soții în primii ani după apariția condițiilor meteorologice au nevoie de atenția noastră nu mai puțin de copii. Și ofensat, uneori, mult mai puternic. De aceea este important să acordăm o prioritate vieții personale înainte de îngrijirea domestică și de oboseala proprie.

11. Nu poți arăta rău.

Desigur, în primul rând, ești mamă. Dar, în al doilea rând, la urma urmei, o femeie. Mai mult, băieții, privind la mama mea, pictează imaginea viitoarei lor soții. În general, fetele copiază totul: începând de la coafură, terminând cu modul de a vorbi.

Și dacă mama mea nu are timp să-și spele părul, poartă o rochie de casă veche și a folosit cosmetice ultima oară la nunta ei, apoi imaginea, ca să o spună blând, nu se dovedește prea mult.

12. Nu poți planifica o curățare de primăvară pentru întreaga zi.

Cel mai probabil, copiii vă vor da câteva ore să lucrați. Și în restul timpului veți fi sfâșiate între gătit, curățați și jucați ascunzătoarea. În acest caz, vă sunt garantate oboseală, nervi iroșiți, copii jigniți și un soț flămând.

Este mai bine să întindeți curățenia generală timp de o săptămână, alocând zonelor pentru fiecare zi (de exemplu, dezmembrați dulapurile din hol în zilele de luni, spălați și scoateți pantofii de iarnă marți etc.).

13. Este imposibil să nu te bucuri în fiecare zi că ai copii - pogodki.

Acesta este un sentiment inexprimabil de a vedea cum se joacă, se îngrijește unul de celălalt. Este atât de cool, când deja la o vârstă fragedă există un om mic (cu excepția celor adulți apropiați), care te iubește necondiționat.

Blog foarte bun, vă mulțumesc! Fiica mea are 2.3 ani, fiul meu are 9 luni. este o manifestare de gelozie - nicăieri pe ea nu scape ... Dar, recent, atunci când copilul a început să se joace în mod activ cu jucării, a existat o problemă - fiica pur și simplu scoate din mâinile jucărie pentru copii și aruncă-l deoparte, nici o cantitate de convingere nu ajută pentru a restabili jucăria lui. Și am simțit că jucăriile pe acțiuni dure pe „ta-a mea“ nu este în valoare de ea, atunci când el sa născut cea mai tânără fiică au primit zornaitori și a spus că a fost jucării pentru copii și ei, de asemenea, poate juca un frate permis. Acum, dacă ați cumpărat o jucărie, atunci, desigur, cele două sunt diferite, iar senior știe că un frate jucărie, dar este încă nevoie de departe orice jucării. Ce sfat?

Eugene, am decis inițial că nu vor exista jucării comune pentru copii (cu excepția unor designeri). Prin urmare, încercările de a scoate jucăriile lui Yegor au fost suprimate foarte strict. Acum fiica întreabă mereu dacă poate lua ceva de la fratele ei. Cu toate acestea, Yegor încă își ia lucrurile de la fiica ei, deși și ea știe că nu este a lui. El o face cu scop și "lucrează pentru public". Asemenea lucruri i se întâmplă atunci când se plictisește sau nu-i dau atenție mult timp. Poate că aveți aceeași situație? În plus, la vârsta de 2,3 ani copilul nu-și poate recunoaște sentimentele și, în plus, vorbește despre asta. prin urmare, face ceea ce este mai ușor: selectează o jucărie de la un copil pentru a avea o mamă. Încercați în astfel de momente să vă încântați fiica cu un joc interesant, în timp ce spuneți că fratele este foarte supărat. Totul se va întîmpla, aveți nevoie de multă răbdare și înțelegere!
Și dacă acum Yegor alege ceva, atunci vorbesc cu el, explicând că a făcut ceva rău. Și cel mai adesea el însuși îi dă Alinei o jucărie și uneori cere iertare.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: