10 finale mari ale Cupei FA

"Chelsea" și "Arsenal" vor contesta Cupa FA, a cărei tragere va încheia sezonul. Aceasta va fi cea de-a 136-a remiză a acestui trofeu în istorie. Vă sugerez să reamintiți câteva finale bune ale acestui turneu.

Astăzi, finaliștii "Arsenal", în 1927 îndepărtat, au fost primul și singurul club din Anglia, pierzând finala nu clubului englez. Apoi, Gunners a pierdut 0: 1 către Welsh Cardiff City. În 1930, londonezii au câștigat prima lor Cupă, bătând pe Huddersfield cu 2-0. După ce "Arsenal" a devenit unul dintre liderii acestui turneu pentru victorii (12) și are primul loc cu Manchester United. De asemenea, "gunners" a câștigat ultimele două ori la rând de mai multe ori. Cu ei în această privință pot fi comparate doar cu "Wanderers", "Tottenham" și "Blackburn Rovers".

Dacă câștigă Chelsea, pot face un "dublu", luând campionatul și FA Cup. Iată ceilalți proprietari ai acestui dublu:

Preston Nord End în 1889;

Aston Villa în 1897;

"Tottenham" în 1961;

Liverpool în 1986;

Puține informații interesante despre Cupa FA

În 1967, dacă memoria mea nu se schimbă, pentru prima dată în finala turneului s-au întâlnit cluburi londoneze. În acea remiză "Tottenham", Chelsea a câștigat 2-1.

Primul câștigător al turneului (în 1872), "Wanderers" a jucat de 5 ori în finala Cupei FA și de cinci ori din aceste întâlniri, câștigătorul - 100% în finala turneului. Dar Leicester City are 4 finale, dar toate 4 s-au transformat în înfrângeri - principalii învinși ai turneului.

În perioada 1973-1980, turneul a fost realizată cu succes prin cluburile din a doua divizie. "Sunderland" a câștigat Cupa în 1973 la "Leeds" (1: 0), "Southampton", în 1976 bate Manchester United (1: 0), și "West Ham", în 1980 a câștigat "Arsenal" (1: 0) - acesta este cel mai recent în momentul în care victoria în echipa de Cupa FA nu face parte din divizia de top.

Lista celor mai bune 10 finale din FA Cup

Am pregatit pentru revizuire cateva finale interesante in aceasta competitie. Vreau să menționez că aceasta este lista de finale și nu partea de sus. Deci, a condus.

Finala Cupei FA în 1901. "Tottenham" - "Sheffield United" - 2: 2. În reluarea - 3: 1

"Tottenham" a fost primul club din istorie care a câștigat Cupa FA, nu fiind membru al ligii de fotbal. In schimb, "pintenii" au devenit primul club care a reintrat trofeul la Londra. În 20 de ani vor repeta succesul.

Finala Cupei FA în 1953. "Blackpool" - "Bolton" - 4: 3

A fost cea de-a 72-a ediție a Cupei FA, de asemenea cunoscută sub numele de "Final Mathews". Meciul a început după cum urmează: jucătorul Bolton, Nat Lofthaus, a deschis scorul în acest meci, înscriind în minutul 1 al meciului (Nat în acel turneu marcat în fiecare rundă pentru echipa sa). În minutul 35 Mortensen a egalat, dar după patru minute, "Bolton" a venit din nou din cauza eforturilor lui Moyer. La pauză, echipele au plecat când scorul a fost 1: 2. După pauză, "Bolton" a reușit încă o dată să înscrie - acest gol al zilei, Bella, care a lovit capul la sfârșitul orelor de joc, a făcut scorul de 1: 3. Cu toate acestea, după aceea, Stanley Matthews a urcat și a început să facă pași și să-și atârne partenerii. Și în minutul 68, camera lui urmată a ajuns la gol: Matthews din flancul drept a fost blocat Mortensen, care a proiectat un dublu. Și în minutul 89, același Mortensen a făcut un hat-trick în meci cu o lovitură liberă (aceasta este singura finală a Cupei FA de la Wembley, în care a făcut un hat-trick). Apoi, scorul final a fost stabilit de Perry - 4: 3, iar trecerea decisivă a dat tot Matthews.

FA Cup Final 1966. Everton - Sheffield Miercuri 3: 2

A fost finala 85th dintre cele mai vechi turneu. Un joc interesant, cu un deznodământ șocant. „Owls“ au fost în joc cu un avantaj de două goluri confortabil de 59 de minute (timp de 4 minute, gol marcat Makkaliog, iar în a doua jumătate a anului, impactul exact al Ford a marcat în minutul 57). S-ar părea că în acest meci câștigătorul este deja cunoscut, dar „caramele“ făcut timp de 15 minute, un act eroic. Trebilcock în minutul 59 tras o înapoi mingea, și după 5 minute marcat de două ori, a egalat scorul. După 74 minute, apărarea „Sheffield“ eșuat complet: apărător, care a dat mingea înapoi, a pierdut mingea, profitat de jucător, „Everton“ Templul, care vorvarsya suprafața de pedeapsă și împușcat rivali portar - 3: 2. "Everton" într-un duel dramatic a făcut o revenire eroică. În alte finale ale acestui nu mai era.

Finala Cupei FA în 1970. "Chelsea" - "Leeds" - 2: 2. În reluarea - 2: 1.

A 90-a remiză a turneului. Aceasta a fost prima finală din 1912, câștigătorul cărora nu a fost determinat în 1 joc. Primul joc de confruntare a fost numit finalul curiozităților. În minutul 20, Jack Charlton a împins mingea în zona de pedeapsă, în cazul în care apărătorii și portarul "albastru" în confuzie nu au putut să cinci pentru a face mingea de la linia de gol. În minutul 41, Chelsea a răspuns cu un gol, care a devenit, de asemenea, curios: Hausman a lovit din afara zonei de pedeapsă, iar mingea trimisă a ajuns din poartă sub portar. Portarii Gary Sprayk ("Leeds") și Peter Bonetti ("Chelsea") au făcut bombe monstruoase în prima repriză. După pauză, mai mult a atacat Leeds, dar loviturile lor nu aveau noroc, în timp ce Mick Jones pe piciorul stâng nu a lovit colțul gol al golului și nu ia adus clubul în față. Dar Chelsea nu a vrut să renunțe și, după două minute, Ian Hutchinson a egalat scorul, amintiți-vă acest jucător.

Replica a fost atribuită lui Old Trafford. "Leeds" a reușit din nou să înscrie primul: Mick Jones sa distins din nou, dar cu 12 minute înainte de sfârșitul meciului, "Chelsea" a revenit. Peter Osgood, în minutul 78, a lovit poarta adversarilor și ia dat același Hutchinson. În acest joc, echipele erau într-adevăr egale, iar oricine ar putea câștiga. Deja în timp suplimentar, în minutul 104, eroul primului meci Hutchinson a aruncat în pauza adversarului, iar fundașul "Chelsea" David Webb nu a ratat - 2: 1. Ian Hutchinson a fost primul dintre jucătorii care au decis să arunce mingea de la margine direct în adversarii de penalizare. Acest obiectiv, pentru prima dată în două jocuri, ia adus pe londonezi și ia adus prima victorie în FA Cup. Și Leeds va reuși în continuare să câștige acest trofeu în doi ani.

Finalul Cupei FA în 1977. "Liverpool" - "Manchester United" - 1: 2

A fost tragerea la sorți 96th turneului, de la început pentru a obține intersnyh înainte de joc echipa nu a putut face cine ar trebui să joace în tricouri roșii, ca rezultat al loturilor a câștigat „Unite“. Toate cele trei goluri au fost marcate în meci de cinci minute de la începutul celei de a doua reprize. Pearson a deschis scorul la 50 minute, luând mingea după o pasă lungă portar și pune mingea în poarta net, protejat de Clemens. „Liverpool“ eforturile aproape imediat recuperate Jimmy caz. a cărui grevă în colțul de sus „United“ nu a lăsat nici o șansă pentru Alex Stepney. Alte trei minute mai târziu, „Red Devils“, a venit din nou în față, după lovitura Louis Macari a lovit în piept Jimmy Greenhoff, fratele mai mare Brian Greenhoff (da, în istoria Manchester United a altor frați, cu excepția Phil și Gary Neville) și ricoșeu a zburat în porți "Liverpool", trecut Ray Clemence și Phil Neal, în picioare pe linia porții, 1: 2 55 minute. Acest scor a durat până la sfârșitul meciului.

Final FA Cup în 1979. "Arsenal" - "Manchester United" 3: 2

Cupa finala 98. Se poate numi o luptă clasică între „Arsenal“ și Manchester United. „Tunarii“ au câștigat cu un scor de 3: 2. În prima jumătate a anului, „Arsenal“, jucătorii au construit o restante substanțială, scor Talbot efort pe al 12-lea și Stapleton pe minut 43-lea. Se pare că victoria este în mâinile tale, dar Manchester United a făcut o încercare disperată de a salva jocul. Principalele evenimente ale meciului avansat în ultimele minute ale jocului. atunci când jucătorii „Manchester United“ este primul capabil să joace două bile eforturi McQueen (86th minute) și McIlroy (locul 88), dar apoi se ratat după numai un minut - Brady a început să atace din nou, iar jucătorul cu numele de Sunderland a adus victoria londonezilor . Trebuie remarcat faptul că el a fost confundat cu acces și alegerea poziției portar Gary Bailey și Alan a marcat într-o plasă goală.

În Anglia, meciul este adesea numit "Final de cinci minute". Voi adăuga, de asemenea, că Arsenal sa dus la finala Cupei FA timp de trei ani consecutivi (din 1978 până în 1980), dar numai în această remiză a câștigat.

Finala Cupei FA în 1981. "Tottenham" - "Manchester City" - 1: 1. În replay - 3: 2

A fost cea de-a 100-a aniversare a finalei Cupei FA. În acest joc, nu ar fi fost o repetare și un triumf pentru Tottenham, dacă jucătorul de la City nu a făcut o greșeală fatală. Tommy Hutchinson a adus clubul înainte cu o lovitură uimitoare în cap și, în cele din urmă, întâlnirea, în minutul 79, a amestecat poarta și a lovit-o cu majusculă, a marcat un gol propriu. 1: 1 și replay. Hutchinson a fost primul jucător din finala turneului, care a marcat atât pentru propriul său, cât și pentru alții, ambii înscriși.

Al doilea joc sa dovedit spectaculos și eficient. Acest meci a fost unul dintre cele mai bune din istoria finala de pe Wembley „vechi“ „“ În acele zile în „Spurs“ jucat de doua ori campion mondial - Argentina Ricardo Villa și Osvaldo Ordilis. Londonezii a mers mai departe, datorită unei combinații de vila inteligent finalizat în minutul 8. După 3 minute de Makkkenzi, după ce balonul a sărit peste capetele jucătorilor luat o coajă a lovit poarta și zbura de pe linie mediană. Apoi a fost numit un foarte controversat de 11 metri: jucătorul „cetățeni“ Bennett tocmai a căzut din senin, și Reeves a lovit cu „puncte“ pe 50 minutul adus mankuniantsev înainte (surprinzător, dar toate sancțiunile în finala Cupei FA este întotdeauna pus în aplicare). După 20 de minute, Glenn Hoddle a aruncat perfect mingea în suprafața de pedeapsă, „cetățeni“, care a fost rapid toate Crooks. Ei bine, cireasa de pe tort a fost gol tot același Ricky Villa, într-un mod batjocoritor care bate de apărare întregul „cetățeni“. de stabilire a mai multe trucuri paradoxale, și a marcat, în opinia multor experți din Albion, cel mai frumos gol din Wembley „vechi“ „“

Acesta a fost primul dublu de aur, "Manchester United", pe care echipa la ocupat în era lui Sir Alex Ferguson.

A fost tragerea la sorți a turneului 125 de ani. Meciul a avut loc la Cardiff, la stadionul „Millennium“ (a fost ultima finală la stadion). Meciul poate fi numit victoria căpitane. „Ciocane“ a trecut la conducere datorită unui autogol fundașul Jamie Carragher, care, după ce un adversar a lovit lumbago poarta ca un adevărat centru înainte. Da, Carragher iubit pentru a obține îngrijorat lor bolnav și vă rugăm să adversarii. Zamora a dublat scorul după nedumerită în fața portarul a lovit mingea „roșu“ Pepe Reina, dar apoi Cisse otkivatal o minge, lovind poarta londonezilor, după un atac bun. Pentru a rupe echipa a mers cu scorul de 2: 1 în favoarea „West Ham“. În a doua jumătate, căpitanul „roșu“ Gerrard a marcat în 54 minute, lovitura criminal pentru a înjunghia mingea în plasă - 2: 2. Apoi, fundasul „West Ham“ Paul Kancheski 63 minute frumos cu rază lungă de împușcat de atac flancul lovit colțul de departe, „Liverpool“ poarta - nimeni nu se aștepta că va lovi cu o astfel de distanță. Eu personal acest scop, el a amintit un alt stânga-spate, „Ciocane“ Julian Dicks. S-ar părea că există ultimul minut al meciului, dar căpitanul „Liverpool“ Stevie G a marcat de două ori. El din nou lovitură nebun, de data aceasta de departe, a găsit o portiță de scăpare pentru a lua mingea a redus scorul la 91 minute - 3: 3. Ca rezultat, meciul a intrat într-o fază a 11-metru, în cazul în care secțiile Rafael Benitez au extras victoria asupra jucătorilor Alan Pardew - 3: 1 (Hamann, Gerrard și Rize a realizat încercările lor, a marcat Hyypia, de "West Ham" a ratat Zamora, Konchesky și Ferdinand, și singurul care a realizat hitul, a devenit un veteran Teddy Sheringham în limba engleză de fotbal).

Liverpool, căpitanul Steven Gerrard încă o dată în carieră a tras un meci pentru echipa sa, oferindu-le ultima FA Cup pentru ziua de azi.

A 127-a finală a turneului. Acum Portsmouth joacă în subsolul fotbalului englez, apoi au jucat în Premier League. Până în acest moment, rivalii nu s-au mai întâlnit vreodată în Cupa FA. Ambele cluburi au câștigat anterior Cupa FA: Cardiff a învins pe Arsenal 1: 0 în 1927, Portsmouth în 1939 la învins pe Wolverhampton 4-1. Această finală a avut loc fără cluburi mari și pentru prima dată din 1980 a fost jucat de un club care nu a fost din cea mai înaltă ligă. Echipa câștigătoare a câștigat un premiu de 1 milion de lire sterline. În caz de victorie, „Cardiff“, ar fi în măsură să participe la competiția europeană, în ciuda faptului că ei, ca și clubul Welsh pentru a reprezenta Anglia. Dar victoria a fost câștigată de Portsmouth grație obiectivului Nigerian Nwankwo Kan în minutul 37. Acest lucru a permis clubului pentru prima dată în istoria sa de a câștiga dreptul de a participa la competiția europeană.

Așa am reușit să vorbesc despre cele mai interesante, după părerea mea, meciurile din finala Cupei FA. Poate că poți aduce câteva exemple mai vii ale finalelor jucate la discreția ta.

Statistici. Chelsea VS Arsenal în turneu

Dacă luați meciuri istorice în FA Cup pe parcursul turneului, atunci "Arsenal" și "Chelsea" au jucat între ele 13 meciuri. 5 victorii din cauza "albastrului", 8 meciuri rămase pentru "Aruncătoare".

1973 ani. Runda 6. "Chelsea" - "Arsenal" - 2: 2. În replay - 1: 2;

1952 ani. Semifinal: Chelsea - Arsenal - 1: 1. În replay - 0: 3;

1950 ani. Semifinala: Chelsea - Arsenal 2-2. În replay - 0: 1 (în timp suplimentar);

1947 an. Runda 3: Arsenal - Chelsea 1: 1. În reluarea - 1: 1. În al treilea meci - 0: 2;

1939. Runda 3: Chelsea - Arsenal 2: 1;

1931. Etapa 4: Chelsea - Arsenal 2: 1;

1930 ani. Runda 4: Arsenal - Chelsea 2-0;

1915 an. Runda 2: Chelsea - Arsenal - 1: 1. În replay - 1: 0.

Dacă astăzi vor câștiga "Gunnerii", vor merge la liderii unici ai turneului. după ce a câștigat 13 victorii, iar dacă "Chelsea" va câștiga, "albastrul" va fi egal cu "Tottenham", care are 8 victorii.

Sezonul „Tunarii“ a luat sfârșit submarin a avut locul 5, pentru prima dată în 20 de ani, nu a primit în primele patru din campionat, iar aceasta este singura șansă, singurul trofeu și, probabil, ultima finală Wenger pentru a îndulci pilula. Echipa lui Antonio Conte pentru meciul se potrivește în cel mai bun cadru de spirit și în statutul de campion al Premier League. „Blue“, în spiritul și sunt gata să lupte cu oricine, terminând sezonul „dublu de aur“.