Dynamo "a jucat la egalitate cu potul" zenith ", denisov și" bottom ", fotbal, sport, argumente și fapte

Dynamo

În ciuda întregului context, care a însoțit confruntarea "Dynamo" - "Zenith" în etapa a șasea a campionatului Rusiei, nu a fost necesară intervenția paramilitară în dezasamblarea ventilatorului. Deși fanii de albastru-albastru-albastru de la Peter la Khimki au venit chiar mai mult decât era de așteptat, nu au avut loc ciocniri și provocări din partea lor. Chiar și meciul sa încheiat pașnic - 1: 1.

Dynamo
Denisov se întoarce: legenda "Zenith" pentru prima dată va juca împotriva clubului nativ

În multe feluri, soluționarea pașnică a situației, este necesar să vă mulțumesc organizatorilor meciului, care, în ciuda avertismentelor să nu vină la joc fără bilet, încă decis să aloce un sector nu asculte fanii „Zenith“.

Oaspeții pașnici s-au întâlnit și fanii Moscovei "Dynamo", uitând resentimentele de lungă durată a legendei sale, Lev Yashin. de la oaspeții de la St. Petersburg. In schimb, unele insulte înainte de începerea meciului, au întins un banner imens care ilustrează legenda St. Petersburg rock, solistul grupului „Regele și Clown“ Pot. Deasupra bannerului s-au fluturat inscripția: "Bun cunoscători ai stâncii din St. Petersburg". Desigur, urmat apoi de altul și un banner reprezentând un jucător de fotbal, „Dynamo“, sub forma Spărgătorul de nuci, și conta, sub formă de șobolani cu regele Rat, care seamănă cu antrenorul principal al „Zenith“ Luciano Spalletti. Dar este mai mult un desen animat decât o lovitură serioasă.

Banner al fanilor Dinamo. Foto: RIA Novosti

Pregătindu-se pentru ceva și un începător, "Dinamo" Igor Denisov, care și-a petrecut primul meci împotriva clubului său nativ, pe care la lăsat cu un scandal. Dar, în cazul lui, totul era doar o glumă prietenoasă și un cântec amuzant pentru motivul "Katyusha". "Trei mii de oameni au venit aici", și cântăm cu voce tare din inimă: Hei, Denisov, și-au rupt fundul! Ruinat, la fel de ruinat "Anji"! "- Cântând albastru-alb-albastru. făcând aluzie la povestea prăbușirii echipei stelare din Mahachkala și reamintind un moment în care „Dynamo“ pentru o lungă perioadă de timp a mers pe ultimul loc, pentru care a câștigat porecla de „partea de jos.“ Amintiți-vă de întâlnirea pe care ultras-ul din Sankt-Petersburg la aranjat pe Vladimir Bystrov. Igor se poate aștepta mult mai mult.

Igor Denisov (în centru). Foto: RIA Novosti

Un pic mai prietenos cu el au fost foștii săi colegi de echipă. Principalul infractor a fost Andrei Arshavin. după o ciocnire cu care, la sfârșitul primei reprize, Denisov a venit pentru multă vreme pe el însuși, târându-se pe câmp și ținându-se pe lângă el - o bătaie cu cotul era încă în continuare. În relația lor complexă, zvonurile se petrec mult timp. Până chiar până în prezent, transferul lui Denisov este parțial legat de revenirea la clubul Arshavin.

Pe o astfel de infracțiune non-fotbal, albastru și alb a decis să răspundă în felul lor. în fotbal. După pauză, inițiativa, care a aparținut lui Dynamo, a trecut în cele din urmă la partea lor. Pentru a-și realiza avantajul teritorial în secțiile de goluri, Dan Petrescu a luat 19 minute. În minutul 64, Alan Kasaev a primit mingea în penalty după lumbago de pe flancul drept, la aruncat înapoi, Balaju Dzhudzhak. care din zona de pedeapsă și a lovit la poarta Ladygin. Pe drumul spre plasă, mingea atingea piciorul lui Niklas Lomberts. dar nu prea conteaza - 1: 0!

Luciano Spalletti. Foto: RIA Novosti

Dynamo
Incident la jocul "Dynamo" - "Zenith": o provocare sau un accident?

Și zece minute mai târziu a apărut un alt "fiu risipitor" pe teren - Alexander Kokorin. ale căror fani "Dynamo" s-au întâlnit surprinzător de călduros. Ori această ploaie de la Khimki și-a răcit astfel ardoarele, indiferent dacă au reacționat la elevul clubului lor, cum părinții copilului nefericit au înțeles și i-au iertat. De obicei, acest comportament nu este tipic pentru fanii, ale căror sentimente au fost trădate.

Contul victorios a fost menținut până la sfârșit. Toți, fanii s-au gândit într-o uniformă albă și albastră, când judecătorul a arătat că trei minute au fost adăugate la meci. A rămas doar pentru a îndura. Într-o atmosferă atât de iubitoare a păcii, desigur, rezultatul logic ar fi o remiză. Deci gândit și Alexander Kerzhakov, care a lovit mingea în porțile fostului său club în al treilea minut adăugat, cu doar câteva secunde înainte de fluierul final - 1: 1!

Apropo, a fost Alexander, care a reusit sa joace in ambele cluburi este cel mai bun marcator in Zenith, daca luati in considerare golurile impotriva portilor de alb si albastru. Dynamo Alexander a marcat 13 goluri!

Fanul lui Zenit. Foto: RIA Novosti