Comitetul pentru raidurile de trofee la federația motociclete atv din Rusia, 2019

Locul desfășurării: regiunea Leningrad, districtul Vsevolozhsky, cu. Razmetelevo

Cupa Rusiei

Partea sportivă a început sâmbătă, 13 mai. Acesta a constat din trei secțiuni liniare speciale (SS).

Pentru a depăși primele două SS-uri, așa-numitele "puncte" (coordonatele GPS) pe care călători au trebuit să le conducă în ordinea determinată de organizatorii cursei au fost pompate în dispozitivele de navigație ale sportivilor. Câștigătorul este cel care va depăși cât mai rapid și mai bine întregul traseu. Eșecul a cel puțin un punct a condus la o amendă de o jumătate de oră înainte de sosire (adică + 30 de minute până la ora distanței). Trecerea a mai mult de 2 puncte a fost penalizată de eșecul SS. Cineva va spune că este prea dificil, dar aceasta este Cupa Rusiei. Pur și simplu nu se întâmplă aici. Lungimea totală a traseelor ​​SU1 și SU2 a fost de 100 km. 100 km de impasibilitate! Nu toți piloții au reușit să depășească întreaga distanță. După prima etapă specială, 10 echipe au renunțat la competiție. Principalul motiv pentru prăbușire a fost defalcarea tehnologiei. O parte din participanți nu a venit la începutul lui SU2, datorită normei de timp atribuite primelor două SS-uri. Astfel, în cursă au existat 7 echipaje cel mai puternice și maxim pregătite. Ei au continuat lupta pentru premii.

Prima linie de finalizare a SU 1 și SU2 a fost traversată de echipajul lui Pavel Sinnov și Alexey Tuzov (Sankt Petersburg). Racerii fără greșeli au condus întreaga pistă, asigurând astfel un loc premiat. Dar înainte a fost ultima zi competitivă și ultima cursa (SU3), care a determinat rezultatul întregii competiții.

Duminică, participanții au așteptat o cursă de o oră și jumătate pe traseul marcat cu bucle, care includeau băi de nămol, râuri, zone inundate, obstacole artificiale și naturale, mlaștini, pante și înălțimi de lut, adică toate elementele posibile ale acestui trofeu. Cel mai mare număr de cercuri în mai puțin timp a trecut Alex Batov și partenerul său, Alexandra Maxim din Sankt Petersburg. Ei au fost urmăriți de Novikov Serghei și Novikov Nikolai (Penza).

1 loc - Silnov Pavel / Tuzov Aleksey (Sankt Petersburg)

Locul 2 - Batov Alexey / Aleksandrov Maksim (Saint-Petersburg)