Arshavin - Căpitanul Arsenalului de la Londra

Un alt meci oaspete al etapei a 35-a campionatului Angliei împotriva „Portsmouth“ Andrei Arșavin sa întâlnit cu banderola și a condus pentru o întreagă parte a Londrei „Arsenal“. În ajunul celor mai importante jocuri din semifinalele Ligii Campionilor, „Manchester United“, Arsene Wenger a dat căpitan principal de odihnă, „tunarii Cesc Fabregas și Kolo Toure la adjunctul său. Nu este inclus în cererea pentru meciul Almunia, Adebayor, Nasri, Gibbs.

Luând în mod obișnuit poziția de mijlocaș, Arshavin, așa cum se potrivește cu un căpitan al echipei, a jucat direct în toate golurile marcate în golurile adversarului. Jocul sa încheiat cu un scor de 3: 0 în favoarea clubului din Londra.

După ce a depășit limita exactă a căpitanului rus de "Arsenal", Niklas Bendtner, în minutul 13 al meciului, cu o lovitură de cap a deschis contul. În minutul 39, ieșirea lui Arshavin unul câte unul, cu portarul din Portsmouth, a fost întreruptă de o recepție neautorizată. Bendtner a dublat scorul, realizând o lovitură de pedeapsă, câștigată de fostul fotbal al "Zenith" din Sankt Petersburg.

La 55 minute, fundașul, „Portsmouth“, el a blocat Arshavin lovitură făcută către poarta de fundașul mingea a revenit la Carlos Vela, care a trimis in poarta. În minutul 79, Arshavin a fost împușcat la marginea gazdelor din zona de pedeapsă, pentru care Noe Pamaro a fost eliminat din teren.

Trebuie remarcat faptul că jucătorul de fotbal rus în acest joc, a primit primul său cartonaș galben, iar fanii, „Portsmouth“ de furie neajutorat l-au huiduit tot meciul.

Se pare că Arshavin poate să stea la egalitate cu jucători ruși, care străluceau în străinătate. Cum ar fi Valery Karpin, Alexander Mostovoi sau Andrei Kanchelskis. Și nimeni nu va fi surprins dacă Arshi rămâne căpitanul lui Arsenal.

Pentru echipa de la Wenger, a jucat 9 meciuri și a înscris 6 goluri, inclusiv 4 goluri în meci cu Liverpool la Anfield Road.