9 Fapte despre whisky

9 Fapte despre whisky

1. Whisky-ul poate fi stocat pentru totdeauna

Dacă aveți o sticlă sigilată și o țineți departe de lumina directă a soarelui, atunci aceasta poate continua pe termen nelimitat. Dacă deschideți flaconul, cu condiția ca acesta să fi fost sigilat corespunzător în prealabil în toate condițiile de sterilizare, acesta poate rămâne utilizabil pentru o perioadă foarte lungă de timp. De asemenea, soarele nu poate transforma whisky într-un produs inadecvat, dar își poate schimba gustul în rău.






2. Vremea afectează whisky-urile

Whisky Pike Creek este produs în provincia sudică Ontario, în regiunea Marilor Lacuri, unde clima variază foarte mult pe tot parcursul anului. La uzina din Pike Creek, în depozite nu se utilizează electricitate și tot ceea ce se întâmplă pe stradă are un efect asupra a ceea ce se întâmplă în cilindru. Umiditatea și temperaturile conduc la whisky # xAB; respira # xBB; și dobândește noi nuanțe.

3. Apa afectează gustul de whisky, precum și de cereale

4. Milioane de butoaie de whisky îmbătrânesc acum în lume

Procesul de îmbătrânire a whisky-ului, pe care trebuie pur și simplu să-l depășească înainte de a intra în vânzare, obligă producătorii să construiască facilități de depozitare uriașe pentru îmbătrânirea whisky-ului. Rezervele lor pot fi comparate cu potențialul petrolier al țării de mijloc.

5. Whisky poate fi făcut din orice boabe

În mod tradițional, whisky-ul este făcut din orz, secară și porumb, dar dacă doriți, puteți folosi orice tip de whisky. Este vorba de natura conservatoare a industriei, care este puțin probabil să dispară.

6. Testul de whisky se efectuează în conformitate cu 140 de criterii

Dacă băutura satisface 125 dintre ele, nu este considerată căsătorie. Restul de 15 se încadrează în conștiința producătorului.

7. În butoaie pentru whisky ar putea fi vin

Deseori producătorii nu doresc să ia butoaie noi pentru whisky și să utilizeze butoaiele care au servit deja pentru vin sau bourbon. În acest caz, gustul băuturii dobândește nuanțe neașteptate.

8. Poți deveni medic de distilare

Universitățile din Scoția predau specialiști și oameni de știință în domeniul distilației și organizării producției de whisky.

9. Gheața în whisky este normală

Există mulți adversari și critici ai gheții în whisky. Dar majoritatea experților spun că punerea gheții în whisky este absolut normală.

Eu nu sunt un somelier (și altele), dar se pare ca bourbon (și în mod eronat și whisky), trebuie doar să bea Coca-Cola, deoarece netezește gust dezgustător de alcool (porumb se face simtit).

În ceea ce privește gheața, un punct de discuție, dar cred că acest lucru este echivalent cu „stare ideală“ a consumului de whisky (mă refer la ideea că whisky-ul diluat, în mod ideal, aveți nevoie de o sursă de apă din care se prepară același whisky.

Scoția nu este plăcut pentru mine personal (gustul de turbarii nu sunt binevenite, deși în ceai, note de fum foarte chiar.), Dar el este un amator, de exemplu, single malt veți găsi doar scotch decât irlandez (Bushmills dragoste). Dar îmi place umărul maimuței (aici este Scoția, și nu nordul, unde se află turba).







zzy încercați în instituții normale alcool, pentru degustare, dezamăgire după o achiziție incorectă va transforma "alkomir" în altă direcție :)

Extindeți filiala 8

Și ce, cineva ca "mai gustos" nu mai este posibil? Blasfemia în legătură cu întreaga lume?)

Extindeți filiala 2

Ei bine, dacă întrebarea pentru mine este citirea cuvintelor după z.zy. înseamnă doar gusturi. de exemplu, încercați lovson, dacă vă place, atunci cel mai probabil vă poboku la gusturi (aici nu am vrut să jignesc pe nimeni, dar acest tip este destul de comună).

de exemplu, am un prieten care mi-a condus vladikavkazky henesi XO, într-adevăr crezând că voi spune da. acest lucru este XO :).

Vreau să spun că el nu se simte diferenta (aproximativ similare, și nu contează. Acum sunt destul de o mulțime de oameni, și dacă sunteți, nu ar trebui să modificați Outlook dvs., ați putea să receptori nu sunt predispusi sa recunoasca).

Din nou, nu vreau să arunc o fart și așa mai departe. doar exprima opinia mea.

bine și dacă ați avut absolut altul, da, pe gustul și culoarea de însoțitori nu este prezent. Din nou, nu am spus doar că nu-mi place Scoția (cuvântul cheie "eu", mulți îi plac).

Extindeți sucursala 1

Sunt de acord cu fiecare cuvânt pe care îl spui.

Extindeți Sucursala 0

Așa cum trăiesc în Patsanglii și a avut norocul de a încerca mai multe soiuri de whisky, vândute numai distilerie de pe robinet, îndrăznesc să spun că mai mult de jumătate din fiorul de whisky - este mediul în care îl mănânci.

Acum, în timpul iernii umede și reci, furtunoasă, nu este nimic mai plăcut decât să stați într-un pub de 300 de ani lângă șemineu, turnați Glingoyn cu o ceață și luminați o țeava.

Extindeți Sucursala 0

Bushmills Bush negru - mega super. Și nu foarte scump.

Extindeți Sucursala 0

Nu se face tot whisky-ul din porumb. Și nu te-am înțeles despre bourbon sau despre whisky pe care le beau cu cola

Extindeți filiala 2

Acest lucru este în special pentru elevii scolari scria că nu sunt un sommelier, și am scris declarațiile nu într-o formă afirmativă (în mod specific, care nu ar da dovezi, cea mai lizibilă audiență a comunității picabus).

uita-te la punctul 4 (soiuri de whisky, nota nu în primul rând, ci pe 4), și ceea ce vedem.

Bourbon - whisky de porumb american. produse prin tehnologie specială.

Ei bine, și din moment ce m-ai forțat să conduc Proof, atunci iată dovada pentru tine, de unde am avut odată o opinie despre ce beau whisky cu cola și se amestecă. vezi pentru tine.

Extindeți sucursala 1

Doar n-am înțeles puțin. Sunt conștient de whisky, bourbon, America. Dar a fost scris mai mult în forma afirmativă, bănuind că a băut cu o cola și un punct. Prufof na întrebat pe nimeni. Și din a deveni whisky cu cola este mai mult atribuită procesului de marketing al companiilor. În teorie, este curat să bei pentru a simți gustul și aroma băuturii. Se toarnă o cola viskar este doar boabă realizând că aveți un viscari acolo este rece

De fapt, nu întotdeauna așa, uneori whisky-ul poate fi diluat puțin cu apă sau cub de gheață, așa că gustul său se dezvăluie mai mult, dar din nou acest lucru nu este valabil pentru toate soiurile.

Adăugați o cantitate mică de apă la whisky. Mulți fani ai whisky-ului doresc să adauge apă la băutură într-o cantitate suficientă pentru a dilua puterea alcoolului la 30 %%. De obicei este mai puțin decât o linguriță. Unele whisky vor necesita mai multa apa, unele mai putin; ca și în cazul celor mai fine lucruri, este mai puțin aici decât mai mult.

Iată un sfat despre cât de multă apă trebuie adăugată la whisky. Adăugați câteva picături de apă la un moment dat până când dispare senzația de arsură din nas care are loc în timpul inhalării aromei de whisky.

De ce adăugați apă la whisky? Apa diluează whisky. Ca într-o băutură alcoolică puternică, alcoolul din whisky îneacă alte arome cu mirosul de alcool. Când eliminați aroma de bază a alcoolului din miros și gust, deschideți adevăratul spirit de whisky și lăsați-l să strălucească cu forță. Adăugarea de apă distinge bărbații de băieți, ca să spunem așa.

Încercați să acoperiți whiskey-ul cu un capac (de exemplu, un suport curat sub ochelari) și lăsați-l să se încălzească timp de 10-30 minute. Aceasta va da whisky-ului suficient timp pentru a interacționa cu apa, creând cele mai bune senzații de gust în timpul degustării.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: