5 lucruri pe care motociclistii de succes le fac in fiecare zi - recenzii, recenzii si teste

5 lucruri pe care motociclistii de succes le fac in fiecare zi - recenzii, recenzii si teste

Articole similare

Asta face câțiva bicicliști profesioniști în fiecare zi pentru a rămâne printre cei mai buni

Strângerea tuturor concurenților în timpul cyclocrossului brutal belgian. sau depășind toate obstacolele, doar pentru a obține un prejudiciu catastrofal în timpul unei reveniri stralucitoare, călăreții arată oportunități uimitoare. Cu toate acestea, aceste momente maiestuoase nu sunt cazuri izolate.







Sunt produse de sute și mii de momente unice, planificate și practicate, repetate în mai multe săptămâni, anotimpuri și ani. Putem profita de aceste momente și pentru a ne atinge propriile noastre obiective. Iată câteva obiceiuri similare ale cicliștilor de succes.

Căutare rapidă de text

Păstrați legătura cu bicicleta

5 lucruri pe care motociclistii de succes le fac in fiecare zi - recenzii, recenzii si teste
Racer: Ned Overend, 60 de ani, reprezentant al bicicletelor specializate

De ce ar trebui să admire: În spatele acestei persoane, o carieră lungă și de succes în ciclism. De mai multe ori el a fost câștigătorul Campionatului Național de schi alpin, Campionatul Mondial de munte, a câștigat Campionatul Mondial Xterra, a fost campion al Masters cyclocross, și, de asemenea, a luat diverse concursuri prestigioase premii ascensiune la deal. Și mai recent, în acest an, a primit titlul de campion al Campionatului Național de Înghețare din Statele Unite.

Secretul lui: Overend niciodată nu a spus explicit că menținerea unei relații cu un sport este ca și căsătoria, dar când vorbește despre cariera sa, puteți vedea asemănări evidente. Pentru a rămâne pe partea de sus, trebuie să vă amintiți de ce vă iubești bicicleta și ce este capabil să vă dea în această relație. Acest lucru ar trebui să vi se reamintească înainte de fiecare cursă.

"Comunicarea cu bicicleta este o parte importantă din pasiunea mea continuă pentru ciclism", spune el. "Când aleg ce voi face într-o anumită zi, mă uit la bicicletă și îmi imaginez ce este capabil. Dacă plec de pe modelul meu aerodinamic, atunci în capul meu este o imagine a modului în care concurez pe un drum plat la o viteză de 48 de kilometri pe oră, luând poziția scăzută ideală. Când îmi iau bicicleta pentru trasee, îmi imaginez pante abrupte și depășirea obstacolelor, constând din pietre mari. Înainte de călătoria pe terenul dur, mă concentrez asupra introducerii virajelor abrupte pe un drum murdar. "

5 lucruri pe care motociclistii de succes le fac in fiecare zi - recenzii, recenzii si teste
Bicicleta are o atmosferă proprie și o energie unică, spune Overend. "De aceea, uitandu-ma la bicicleta inainte de sosire, iau momentul sa apreciez oportunitatile pe care mi le ofera". Această apreciere se extinde la îngrijirea bicicletelor.

"Nu vreau o scârțâie de lanț, o anvelopă perforată sau o suspensie bine reglată pentru a mă distrage de la călătorie", spune el. "Prin urmare, înainte de fiecare plecare, petrec o sesiune de servicii rapide. În primul rând, pompez anvelopele și, dacă merg într-o călătorie lungă, verificați-le cu atenție pentru daune și semne de uzură. Apoi trag lanțul și apăsați-l pentru a verifica dacă sună uscat. Dacă se întâmplă acest lucru, aplic un grăsime de ceară Squirt.

În cele din urmă, arunc ușor bicicleta de mai multe ori pentru a determina dacă produce zgomote suspecte. Sursa lor poate fi o coloană de direcție liberă, șuruburi libere care ține suporturile pentru sticle sau o pungă de șa. Toate acestea durează literalmente câteva minute. Dar acest ritual mă ajută să apreciez bicicleta în sine și călătoria viitoare. "

Începeți fiecare zi cu un răspuns la întrebarea "De ce?"

5 lucruri pe care motociclistii de succes le fac in fiecare zi - recenzii, recenzii si teste






Racer: Evelyn Stevens, 32 de ani, un ciclist profesionist, jucând pentru echipa Boels-Dolmans

Secretul ei: Stevens își dedică puțin timp în fiecare dimineață pentru a-și programa ziua și, mai important, pentru a-și aminti de ce va face tot ce a planificat.

5 lucruri pe care motociclistii de succes le fac in fiecare zi - recenzii, recenzii si teste
„La începutul fiecărei zile, eu rămân un pic de timp pentru a merge la străzile din apropiere, sau să se întindă pe pat și curățați capul, concentrându-se pe a doua zi vine“, spune Stevens, pentru care fiecare zi este o oportunitate de a învăța ceva nou, și să profite de abilitățile lor. "Chiar dacă am nevoie să organizez o zi de post, mă gândesc la modul în care se vor odihni și de ce este necesar".

Același lucru este valabil și pentru obstacole, ca o ploaie neașteptată. "Distragerea și pierderea concentrației este foarte ușoară dacă nu acordați timp pentru întrebarea principală", spune ea. "Da, călătoriile în ploaie nu sunt foarte plăcute. Dar faptul că am timp și sănătate pentru a face acest lucru este un mare plus.

Și, bineînțeles, învățați să călătoriți în ploaie, câteodată călăreții profesioniști trebuie să facă. Pentru a aprecia pe deplin ziua însorită, sunt necesare nori, dar dacă nu vă acordați timp să vă gândiți la aspectele pozitive, atunci nu veți vedea oportunitățile care se deschid în fiecare zi înainte de tine ".

relaxa

5 lucruri pe care motociclistii de succes le fac in fiecare zi - recenzii, recenzii si teste
Racer: Taylor Finney, 25 de ani, ciclist profesionist. servind pentru echipa BMC Racing

De ce ei ar trebui să admire: Din momentul în care a fixat pe camera lui din spate și a câștigat 20 de curse într-un sezon pentru Junior echipei siajul sa încheiat în urmă cu 15 ani, cu succes așteptările Finney legate de moștenirea familiei sale.

Dar, la scurt timp după, el a fost într-un accident teribil pe drum în jos de la Lookout Mountain în Chattanooga, în timpul curselor rutiere Campionatul National al SUA, care l-au lasat cu o fractură complexă a tibiei din stânga și un tendon rupt în genunchiul stâng. Întoarcerea la sistem a fost lentă, dureroasă și deprimantă.

5 lucruri pe care motociclistii de succes le fac in fiecare zi - recenzii, recenzii si teste
Secretul său: în timpul reabilitării, Finney a reușit să se relaxeze, deschizându-și partea creativă prin artă și desen. Revenind la șa, a amânat paleta, dar nu a abandonat cealaltă formă de artă - muzică.

"Muzica mea este foarte importantă pentru mine", spune Finney. "Întotdeauna am un mic sistem audio cu mine, să mă relaxez înainte de cursa în timp ce mă maschez".

"Oamenii mă întreabă mereu ce îmi place să ascult", spune el. "Totul depinde de situație. Dacă sunt în aceeași echipă ca Manuel Quintzato, el alege piesele. În echipa BMC Racing, este un adevărat maestru al muzicii. Și ascult ce se potrivește starea mea actuală.

Câteva melodii preferate de Finney:

Respectați visul

5 lucruri pe care motociclistii de succes le fac in fiecare zi - recenzii, recenzii si teste
Racer: Cathy Compton, în vârstă de 37 de ani, o bicicletă profesionistă ciclistă, care joacă pentru echipa Trek Factory Racing

Secretul ei: Perne! Nu, serios. Perne. Și o saltea bună. "Nu fi zgârcit când le cumperi!", Spune Regina ciclocroșilor. "Ei merită fiecare bănuț". Compton atribui o recuperare bună, și mai ales un somn sănătos de opt ore în fiecare noapte, cea mai mare parte a succesului său în sport.

Pentru a realiza acest lucru, ea respectă cu strictețe obiceiurile sănătoase. De exemplu, ea nu mănâncă înainte de culcare, astfel încât alimentele să aibă timp să digere pe deplin înainte de odihnă. În plus, ea împușcă foile mult înainte de a merge la culcare, astfel că lectura îi ajută să-și elibereze mintea și să adoarmă la momentul potrivit.

În timpul călătoriei, când schimbarea fusurilor orare și așteptarea curselor poate împiedica o pensionare în timp util, Compton nu ezită să utilizeze puțin ajutor.

„Dacă mintea mea nu vrea să se calmeze, sau am o tulburare de jet lag din cauza zbor lung, eu iau Benadryl sau triptofan să scadă rapid adormit. Mai bine mă trezesc cu un sentiment de mahmureală, decât mă voi culca în pat.

Faceți astfel încât fiecare călătorie să aibă un scop major

5 lucruri pe care motociclistii de succes le fac in fiecare zi - recenzii, recenzii si teste
Racer: Joe Dombrowski, 24 de ani, un jucător profesionist pentru echipa Cannondale-Garmin

5 lucruri pe care motociclistii de succes le fac in fiecare zi - recenzii, recenzii si teste
Secretul său: Dombrowski dorește să știe de ce este capabil. Pentru a face acest lucru, fiecare cursă trebuie să aibă un scop. "Uneori fac o antrenament formată la intervale, iar în alte zile doar patina. Dar indiferent de lecția curentă, am întotdeauna un scop. Cred că este foarte important.

La fiecare antrenament zilnic a avut un scop real, cum ar fi chiar o ceașcă de cafea într-o instituție din apropiere. Este important în fiecare zi să aveți un plan legat de strategia dvs. globală. Încă nu sunt pe deplin conștient de limitele abilităților mele, dar mă motivează și mă ajută să muncesc din greu, învățând mai mult despre ce este capabil.

Înapoi în subiectul articolului:







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: