4 Chitari de casa


4 Chitari de casa

În această fotografie, a fost restaurată exact chitara Shikhov. Istoria acestei chitari este unica. Mi sa dat aproape complet rupt și bătut prost. Cazul a pierdut puterea acestei chitari și datorită numeroaselor fisuri din clema de lipit, corpul "condus", care a fost exprimat prin faptul că chitara a fost constant supărată. Adică, a fost dificil să se înființeze și, dimineața, nu a fost complet posibil. De la faptul că îmbinarea lipiciului a fost distrusă și sunetul a fost surd și nu expresiv. Despre acest lucru în detaliu! Chitara asta a avut șiruri de oțel, iar în acest caz, dacă ar fi foarte atent să se ocupe de ea, atunci, de exemplu, toate "mi-am adus în minte" chitara sunt întotdeauna gata pentru joc. Deoarece sunt la îndemână și se așează în grămezi de trei pe podea, se întâmplă să atingă cârligele și chitarele, uneori niște șiruri fiind frustrate de jolte. Dar există un al doilea caz! Când chitara este constant supărată! Acest lucru se întâmplă dacă aveți șiruri de nailon. Ei trebuie să fie în permanență strânși. Și astfel, primul semn că chitara are un corp decent este că chitara după o săptămână sau o lună de inactivitate este reglată și oferă posibilitatea de a juca. Asa ar trebui sa fie proiectat cazul de chitara! Ar trebui să aibă o grosime suficientă pentru toate detaliile: punțile, cochilii și articulațiile lipite ar trebui să mențină tensiunea șnurului. Există, bineînțeles, chitari "locuri bolnave" inerente acestui tip de chitare. În mod specific, chitarele Shikhov sunt slabe, sau mai degrabă vor spune, gheara superioară este mică. Aceasta este o bară din pin, care este lipită în cazul oricărei acustice. Se închide, adică sunt atașate trotuare de chitare sau cochilii. În partea de jos a acusticei, respectiv, există o glandă inferioară, dar este de aproximativ 1 cm lățime, spre deosebire de glanda superioară, care are o dimensiune de aproximativ 15x100x100 mm pentru Shikhovok. În mod specific, această chitară, am întărit-o, lipind inserțiile cu clei și șuruburi. Apropo, de asemenea, pe lipici, dar este necesar, în același timp, trăgând împreună eșarfă de gât de fretboard cu șuruburi, puteți restabili bătut, pe partea de gât. Ce se întâmplă adesea cu chitarele este că au un fretboard pe șurub. Există chitare, aceasta este mai des acustică, în care gâtul este lipit în ambreiajul superior. Și așa, și am folosit aceste noțiuni în proiectarea cazurilor întregului podea acustică, am aplicat, de asemenea, această chitară Shikhov care nu avea fund și puntea superioară pe ea nu a fost amestecată. Acest lucru aproape că nu este adevărat, dar această chitară specială este restaurată cu ajutorul adezivului epoxidic. La ceea ce pe frig a fost lipit un fund nou, biroul are o lentilă acustică. Din nou, între ușile din cabinetul din PAL. În jurul acestora în jurul perimetrului corpului acestui instrument sunt găuri forate pentru multe șuruburi cu filet M 10_12. Aceasta este, în aproximativ aceeași presă, și lipit, sau mai degrabă a produs până la o duzină de operațiuni, care este de a produce caz de podea acustice. Nu este dificil! Dar această chitară este de cel puțin 500 de grame. a devenit mai greu! Deci, ceea ce eu "ponapihal în corpul acestui lucru, în special chitara. Dacă luați cazul pentru chitara electrică, atunci aproape toate se aplică cu dimensiuni similare. Deci, această chitară particulară are rafturi longitudinale de secțiune transversală de aproximativ 10x15 mm care sunt lipite în manechinele superioare și inferioare. Acest lucru nu este cazul cu cele mai multe acustice. Și mi-am rupt capul și nu "înec" această chitară.












Dar am argumentat așa! Am o chitara, in care fundul este doar in zona lipiciului superior. Oricum, dacă recuperez chitara, voi crește în continuare lungimea și lățimea ei, adezivul superior, introducându-l pe lipici! Și în plus, până când apuca cleiul, voi trage fundul în acest loc cu două șuruburi prin placă, care au fost ratate. Așa am făcut! În primul rând, de ce Shishovok are adesea un fund în acest loc?
Și unde sunt șase șiruri de coarde desenate? Up. Deci, partea de jos și pot să iasă. De fapt, fabrica de crezut că peste acest punct, dar nu un jucător chitara cu experiență poate câștiga șireturile și trageți suportul. Acest produs este în acustică, în cazul în care se introduce șirul și lipite pe prese cu șurub lipici și în zona inferioară a corpului oval. Prin modul în care, dacă este lipit exact podul din centrul Bout inferioare, este doar acustica, iar în cazul în care podul este deplasat în sus și în secțiunea superioară a corpului nu vine 12, dar 14 fel, este o chitară occidentală. Deci, la etapa de proiectare puteți decide cum să fixați bara? ca un vestic sau ca de obicei. Această chitară de mai multe tailpiece nativ reînnoit și întărită de faptul că, pentru rezistența am înșurubat trei șuruburi de 3 mm. Și cel mai important, de a scoate cele două șuruburi și distanțiere pot fi adăugați piulița de jos pentru a ridica sau mai mici. Folosesc acest design pe podeaua acustică.

Despre dimensiunile tuturor acestor etichete: rafturi, crampoane, izvoare, pe care le voi spune mai târziu în organism, deoarece există dimensiuni pe hârtia de urmărire. Da, în desenul chitării sale merită să faceți aceste note. Acum nu mi-aș fi amintit exact ce am lipit în fiecare caz de chitară.
Kornev I.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: