22 iunie 1941 Radioul sovietic a descoperit primul raid al inamicului

Molotov, vorbind la 12.15 cu mesajul de pe la începutul războiului, printre orașele bombardate numit Jytomyr, Kiev, Sevastopol și Kaunas. [60]

În înțelegerea acestor pierderi catastrofale mi se părea ciudat că a existat în acei ani sistemul de avertizare a aerului (supraveghere aeriană, notificare, comunicare) raioanele de frontieră, în această zi nu a îndeplinit funcțiile lor și să dea nici un semnal abordarea Armadas de aeronave germane până la frontiera sovietică. Unghi neașteptat reflecțiile mele asupra subiectului dat episodul din cartea lui G. Kumaneva „de lângă Stalin“, a declarat el PK Ponomarenko, care în 1941 a fost primul secretar al Comitetului Central al Belorusia, apoi șef de stat major al mișcării de partizani a URSS.







Cu toate acestea, Moscova a dat cea mai strictă comandă Kopets imediat pentru a anula ordinea și pentru a ateriza avioanele, pentru a nu "provoca germanii la război". Kopets și-a anulat ordinul, avioanele sovietice au urcat pe aeroporturi, iar în acel moment germanii au zburat și au distrus majoritatea. Kopets sa împușcat [70, p. 141].

Este foarte interesant faptul că au fost primite informații de către pionierul K despre impactul aviației germane cu câteva minute înainte de aplicarea acesteia. Gândurile pe această temă au dat unicul răspuns posibil: informații despre impactul cu câteva minute înainte de începerea acestuia ar putea veni din posturile VNOS, dacă ar avea posturi radar (stații radar).

Am reușit să găsesc confirmarea ipotezelor mele. Sa constatat că, la marginea vestică în timp ce în mod constant la datorie 24 de radare, inclusiv 18 stații EN-1 (semnalizare avioane inamice, la interval de timp le RL „emițător - receptor“) și 6 stații RUS-2 [61] Detectarea se apropie planuri la o distanță de până la 120 km. La o viteză a aeronavei de 300 km / h ar putea fi detectată de un astfel de radar cu 15-20 de minute înainte de apropiere. Totul este același.

A doua întrebare și mai importantă: de ce conducerea de la Moscova, acționând în mod explicit în numele lui Stalin, dă porunca de a ateriza imediat avioanele sovietice care au fost ridicate în aer?

1. Într-adevăr frică de "provocarea" germanilor să lovească. Dar acest lucru este puțin probabil, pentru că atunci când greva este deja aplicată, este necesar doar să o apărați sau să o parați cu un contraatac - la urma urmei, aceasta a fost deja provocată.

2. nu știu încă în momentul în care există deja mijloace tehnice aproape fantastice - radar capabil sa detecteze sute de avioane inamice de kilometri, și chiar și pe timp de noapte, sau nu au crezut într-o astfel de posibilitate. (Există amintiri de modul în care primii operatori radar a deschis ușa cabinei, astfel încât confirmarea realității aeronavei, care a apărut sub forma unei mărci pe ecran, auzi „live“ motoare de avertizare sonoră ea.)

Acest lucru este puțin probabil, deoarece dacă șeful regional al Forțelor Aeriene Kopets știa despre stația de radare, atunci chiar mai mult în Centru. Am dovezi ale colegului meu LI Gnezdilova, care a lucrat la începutul anilor '50 în NII-17, în departamentul, care a fost condus de designerul șef al radarului RUS-2 „pegmatite“ AB Slepushkin. Deci, odată ce Slepushkin spus angajaților săi așa cum a demonstrat înainte de război, radarul său din Kremlin - a pus-o în centrul zonei Ivanovo și a arătat o reflectare a „Mestnikov“, în special, a arătat „Casa pe terasament“, cinematograful „Drummer“, etc liderii .. partid, stat și armată, condusă de Stalin.

3. Ei au provocat în mod deliberat nemții să lanseze prima lor grevă, care a făcut imediat Germania un agresor, iar Rusia o victimă, cu scopul de a se uni cu toate celelalte state care se luptă cu Germania.

În mod ironic, în ultimii ani, o serie de istorici, jurnaliști, și chiar armata susțin în mod serios că a fost în acest fel, și, destul de ciudat, ia în considerare versiunea plauzibilă.

Este posibil ca avioanele sovietice, de asemenea, a zburat în acest moment frontiera de stat și a aterizat pe teritoriul Germaniei și Polonia ocupată, Cehoslovacia și Franța, efectuarea transferului de Marea Nordului. Nu e de mirare veteranii - participanților la Marele Război pentru Apărarea Patriei, care au fost la acel moment, în 50-80 km de granița de vest, rețineți că, în ultimele zile înainte de război peste ei în frontiera a zburat avioanele noastre (și numai în cazul în care au aterizat - pe fiecare parte a ei că - nu au văzut). Poate, de aceea au fost construite noi aeroporturi în apropiere de graniță, astfel încât ar fi imposibil de înțeles de la sol unde avioanele noastre zboară spre graniță.







Indirect, versiunea mea este confirmată de către mareșalul Uniunii Sovietice, Meretskov, a raportat în memoriile sale că înainte de război, Stalin la instruit să efectueze inspecții ale raioanelor de frontieră, în special în domeniul aviației WSMD.

O oră a trecut, învățătura era în plină desfășurare, când dintr-o dată un avion german a aterizat pe aeroportul în care am fost staționați. Tot ce sa întâmplat la aerodrom a devenit un câmp de observație pentru echipajul său.

Nu-mi puteam crede ochii, l-am întrebat pe comandantul raionului, Pavlov. El a răspuns că, la ordinul șefului aviației civile al URSS, acest aeroport a primit ordin să primească aeronave de pasageri germane.

Acest lucru ma deranjat. Am ordonat pregătirea unei telegrame adresate lui Stalin cu privire la acțiunile greșite ale autorităților civile și a zdrobit cu fermitate pe Pavlov pentru că nu a informat pe comisarul popular al apărării cu privire la astfel de ordine. Apoi m-am întors la șeful aviației din regiune, eroul Uniunii Sovietice II Kopets: "Ce se întâmplă cu tine? Dacă izbucnește războiul și Districtul de aeronave nu va fi în măsură să iasă de sub atacul inamic, atunci ce vei face, „Kopec calm a răspuns:“ Atunci voi trage“...!

A plecat în districtul militar baltic. Am aterizat la aeroport un luptător regiment de comandant al regimentului ... imediat mi-a raportat că un avion german care zboară deasupra zonei, dar el nu știe ce să facă cu ea ... Necesită Moscova. Un sfert de oră mai târziu, răspunsul a fost: nu trage în jos avionul ...

Am zburat la Moscova. Fără un cuvânt de ascundere, mi-am raportat impresiile și observațiile mele la frontieră cu Comisarul Apărării Poporului. S. K. Timoșenko la telefonat pe I V. Stalin și imediat i sa adresat la el pentru a raporta personal. A fost ordonată să nu se schimbe la granița ordinului, pentru a nu-i provoca pe germani să vorbească.

Cred că a fost efectuat pe aeroportul de destinație intermediară la Minsk aruncat peste Uniunea Sovietică în Iran, Turcia și Irak, avioanele germane ca managementul superior a fost de acord al URSS și Germania. Aceste zboruri au fost efectuate pe timp de noapte, așa că nimeni nu a văzut însemnele lor, în caz contrar s-ar a venit imediat la Churchill și surpriză privat pregătește o lovitură în Marea Britanie (cum ar fi greva Franței 10 mai 1940).

Este evident că, în același timp, ambele părți au interzis accesul la unitățile de apărare aeriană, iar aviația - pentru a trage în jos avioanele care zboară către granița de stat.

1. Întunericul nu ne-a permis să vedem siluetele, și cu atât mai mult cu semnele de identificare.

Deși undeva acolo a apărut un mesaj că începutul zorilor începe deja în Sevastopol. Apoi răspunsul: siluetele aeronavei erau nefamiliare.

2. Caracteristicile zgomotului motoarelor lor s-au dovedit a fi necunoscute operatorilor colectorilor de sunet VNOS și nu au putut fi identificați.

Prin urmare, avioanele au fost detectate de posturile VNOS și SNIS, nu cu ajutorul unor captori de sunet, ci în alt mod.

Această informație a pus totul în locul ei. A devenit clar de ce avioanele au fost numite "necunoscute" în prima zi a războiului, și pe bună dreptate sunt considerate în această zi - din cauza căii lor. Au zburat de acolo, unde avioanele germane pur și simplu nu puteau fi - din Turcia!

Radiolocație „Redut-K“, operatorul uitam de marca din care 17 (sau 7) minute și a pus pe hartă situația aeriană coordonatele țintei sub formă de puncte. Aceste puncte au dat harta o linie dreaptă venită din Turcia. Operatorul nu este un politician, ci doar înregistrează ce se întâmplă. Această hartă este probabil stocată undeva în arhivele navale. Și poate, datorită secretului special al radarului din acei ani, a fost distrus la predarea Sevastopolului.

Rezultatele acestei bombardamente ciudate, primul, dar dintr-un motiv oarecare, cel mai pașnic în acest război crud, au provocat și continuă să provoace neplăcere. În acele zile, comanda a explicat astfel: avioane germane în timpul primului raid pe foarte Sevastopol a scăzut, nu bombe și mine magnetice de jos pentru a bloca în Golful navele de război sovietice. Dar o astfel de versiune nu a fost confirmată de nimic - nici o singură navă nu a fost aruncată asupra acestor "mine", nu au fost ridicate și prezentate miniere, nu există dovezi documentare. Mai mult decât atât, germanii înșiși urmau să surprindă Crimeea în curând, care era punctul de a pune minele de jos pe care navele lor ar fi putut fi aruncate în aer?

Am scris pe hartă direcția corespunzătoare rulmentului indicat și am văzut că aceste avioane au zburat din Turcia sau au zburat peste ea, trecând de pe insula Cipru, unde era un aeroport aerian englezesc.

Dacă am putea găsi un crucișător jurnal de bord „Molotov“, cu înregistrări ale operatorului radar „redutei-K“ cu cursul pus pe hartă găsit „aeronave necunoscute“, ar deveni clar dacă acestea au fost zboară singuri sau cu diverse aeroporturi britanice.

Dar, în același timp, la granița de vest pentru un motiv oarecare, interdicția nu numai că atacă aeronava se apropie de inamic posibil, dar chiar și un lift în aer aeronavei pe aerodromurile de frontieră WSMD pentru a le proteja de bombe și mașină-arma de foc, rezultând într-un număr foarte mare de avioane sovietice au fost distruse la pământul.

Și în sud, în Sevastopol, pentru un motiv oarecare, nu se tem, a dat comanda pentru a deschide focul, iar raidul a fost respins, nu doare nici o navă, nu clădire.

Ce urmează de aici? Aparent, noaptea a zburat la limita vestică a înaltului comandament considerat escadră prietenos de aeronave, efectuate pe un acord secret între liderii URSS și Germania prin redistribuirea teritoriului nostru. Iar "necunoscutul" (care în mod accidental înseamnă "zbor spre teritoriul nostru pentru un scop necunoscut"), avionul care se apropie de sud, a considerat dușmanul și a lăsat să deschidă focul, ceea ce sa făcut.

Dar consecințele s-au dovedit a fi direct contrare considerentelor autorităților superioare. În partea de vest, „prietenos“ aeronavă nu a ateriza pe amabilitate pregătit pentru această aerodromurile sovietice. dar le-a provocat lovituri severe. Apoi au revenit la aerodromurile lor, muniție recuperate, din nou, au trecut granița și a lovit deja pe alte aerodromuri. Deci, de mai multe ori în acea zi fatală.

Sau poate remorcherul căuta un avion, care în nici un caz nu a putut fi găsit?







Trimiteți-le prietenilor: