1999 Mi-am pierdut fratele meu Serghei în Dagestan (forțe speciale armavir)

Aeroportul MAHACHKALINSKY. Doi aerieni civili ai companiei Dagestan Airlines stau pe aeroport. Și cerul este rupt cu șuruburi de "platane" și de aeronave militare de transport. Un pic pe lateral este încărcat pe Ekaterinburg. "Cargo 200" - mort, "încărcătură 300" - răniți. Mergând împreună cu polițiștii dezordinilor Rostov lângă cutii și gunoi, am văzut trage cu ochiul din buzunar un ofițer rănit cafenie bereta. Pentru un ofițer de forțe speciale, acesta nu este doar un cap, dar un semn de valoare este mai bun decât o altă ordine. Răniții au fost locotenent-colonelul Yuri Yashin, comandantul unei forțe speciale de lucru Armavir. În ceea ce a spus el, n-am vrut să cred.







Operațiunea de capturare a înălțimii de 715,3, mai cunoscută printre localnici ca turn de televiziune, a fost planificată pentru o lungă perioadă de timp. Principiul războiului în munți este unul - cel mai înalt este mai puternic. Și această înălțime cu releu TV instalat pe el domină aproape întregul cartier Novolaksky. Sarcina - de a merge în spatele militanților, de a profita de înălțimea și de a ține la abordarea întăririlor - a fost predată forțelor speciale Armavir. Și echipa sa confruntat cu strălucire.
Pe timp de noapte, trecând în tăcere literalmente sub nasul militanților, forțele speciale ocupau înălțimea și începuseră să pregătească apărarea. Care a fost uimirea militanților, când dimineața în spate și chiar deasupra lor au găsit trupele interne ale Ministerului Afacerilor Interne din Rusia. "Spiritele" erau înghesuite la turnul TV, dar atacul lor a fost respins, și s-au rostogolit, trăgând întăriri din toate părțile. Acest lucru va fi numit mai târziu cifrele că militanții erau 500 împotriva a 80 de forțe speciale. În același timp, poporul nostru a încercat să intre în pământul Dagestan stâncos cât mai rapid și mai profund posibil.

Trădare sau greșeală.

Și aici a început ciudat. În primul rând, sediul comenzii comune a trupelor federale de la radio a semnalat o retragere urgentă. Cum? La fel cum au intrat. Dar chiar și în școlile sergentului, cercetașii sunt învățați că nu vă puteți întoarce din spatele dușmanului în același fel în care ați intrat. Foarte probabil să alergi într-o ambuscadă. Dar, se pare, comandanții școlilor sergent nu au terminat. Și apoi pistolari, se pare că scanarea undele radio, găsit frecvența trupelor, a venit la ea și se ascunde în spatele fictive, necunoscut pentru indicativele oricine, a cerut desprinderea de coordonatele sale. Detașamentul era tăcut. Apoi necunoscutul a cerut coordonatele detașamentului la sediul central. Și personalul ia răspuns.







De ce militanții aveau nevoie de coordonatele detașamentului, se poate ghici doar. Și foarte curând a apărut un avion Su-25 pe cer și a dat un volley pozițiilor detașamentului rus.

Degeaba comandantul a cerut personalului "mesei turnante" să evacueze detașamentul de la o înălțime care brusc a devenit inutilă. Personalul a ordonat să oprească flăcări de alarmă și să aștepte. Și au așteptat. Elicopterele de luptă venite brusc au început să alimenteze cu rachete poziția comando. Din primul volei au fost uciși șapte persoane. Pe rachete verzi și țipând în aer: "Ce faci, te uzi?". Ei au fost rugați să precizeze coordonatele. Ei au clarificat și "platanul", acum pe un zbor scurt, a început să-i împuște de la arme și mitraliere. Acesta este doar focul de întoarcere a elicopterului pe care nimeni nu la condus. Spetsnaz nu trage în propriile sale.

Au fost loviti de sus. Și rămășițele detașamentului au fost forțate să alunece în "zelenok". Sub copaci se așteptau să se adăpostească, dar ... acolo așteptau deja. Incendiul cu incendiu de pe ambele părți era practic la o distanță apropiată. Forțele speciale au luptat și s-au luptat, probabil realizând că aceasta a fost ultima lor bătălie. Militanții erau peste tot. Detașamentul a fost împrăștiat și distrus ... Poate că, pentru prima dată în istoria sa, forțele speciale nu puteau lua morții și răniți de pe câmpul de luptă. Adunând rămășițele detașamentului, comandantul Yuri Yashin a făcut o descoperire.

Numai patru dintre ei au ajuns singuri ...

Mai târziu, singure sau în grupuri mici, câțiva soldați au ieșit din incintă. Un total de 80 de persoane, potrivit diferitelor surse, au fost ucise, 19 au fost rănite, altele au lipsit.
Și la acea înălțime 715.3 mai târziu, au fost găsite cadavrele mutilate ale soldaților noștri. Cel mai probabil, așa răniți răniți. La urma urmei, forțele speciale nu sunt capturate în închisoare ...

De ce au murit băieții? A fost această trădare sau o operație specială insidioasă a cecenilor care a reușit să înșele piloții? Răspunsurile ar trebui să fie oferite de Procuratura Generală, care încearcă acum să-și rezolve lucrurile. Dar locotenent-colonelul Yashin are răspunsul său. Plecam deja si a continuat sa repete: "Am fost trădați ... Am fost trădați ... Am fost trădați ..." Până am pierdut conștiința.

(se salvează ortografia literei)







Trimiteți-le prietenilor: