1989 G

1989 Spit pe tot și să aibă grijă de sănătatea ta

Unele femei, dacă nu - cel mai mult, astfel încât în ​​dragoste cu, atât de strâns legat de fiii săi, că ei sunt gata să distrugă de dragul întregii lumi, atâta timp cât fiul lor era în siguranță. Nu înțeleg de ce sunt atât de îndrăgostiți, dar există, de mine, de dragul mamei și de consecințele ei monstruoase. Poate că este un fel de viciu congenital, poate - un sentiment viu din absența altor pasiuni, este greu să spun ceva, deși, din experiența mea, observ că acesta este în continuare păcatul femeilor singure. Dar nu este clar - fie că sunt nebuni cu singurătatea, fie că singurătatea este rezultatul nebuniei? Riddle ... o enigmă ... o enigmă.







Aceste mame sunt capabili la lumina de var, astfel încât nu este ars copilul lor, se usucă toate râurile, mările și oceanele, așa că Doamne ferește să nu se înece, să distrugă frig, de căldură, în general, - toate-toate-tot ceea ce aduce dificultăți, bine, pentru a distruge toți oamenii din lume, astfel încât nimeni nu a jignit, chiar și accidental, copilul lor - după părerea mea - cel mai prețuit vis. Ei sunt dispuși să poarte cu fiul meu un pachet de paie, să-l anexați imediat ce poticneli fiul lor și ca câini de pază, gata să latre la oricine trece, și, la cea mai mică suspiciune, să se grăbească și rupe. Mai ales că urăsc femeile, în care fiul lor se poate îndrăgosti. Există multe anecdote despre cumnată, dar despre cumnată sunt aproape goale. De ce? Da, pentru că soacra mea nu este un anecdot. Aceasta este o amenințare reală pentru fericirea familială. Dacă cu socrul și soacra, mulți au relații normale, atunci cu soacra lor - niciodată. Cu rare excepții, și chiar și atunci, în acele cazuri în care soacra o folosește cumva pe nora ei.

Am crescut într-o familie care se numește o familie "incompletă". Cred că acest termen nu este adevărat. O familie incompletă este atunci când unul dintre părinți este absent, din cauza morții premature și memoria luminată a acesteia este păstrată în inimile supraviețuitorilor. Și o familie ca a mea, nu că "incomplet", chiar și o familie, a fost greu de numit. Părinții divorțați - din orice motiv, este greu de spus. Am trăit deja aproape toată viața mea, am văzut multe divorțe și până la sfârșit nu am înțeles de ce oamenii nu sunt de acord. Deși am două presupuneri. În primul rând, unele confundă "căsătoria" și "familia" cu "dragoste", uitând că "dragostea" este un concept spiritual, iar "căsătoria" și "familia" sunt legale. Și a doua este prostia și aroganța excesivă a oamenilor, care nu le permite, nici să ceară iertare, nici să se ierte singuri, nici să renunțe și chiar mai mult să nu uite.

Prin urmare, dacă părinții nu s-au împărtășit cu lumea în familie, ei nu au rămas prieteni buni, dar, după ce s-au certat, și-au păstrat ură unii pe alții, acest gen de comunitate umană nu este o familie. Cum poate un copil să iubească un părinte, care în prezența sa acuză toate păcatele de neconceput, toarnă murdărie pe un alt părinte. Pentru a înțelege cine este drept, cine nu este drept, nu este în stare. Îi iubește atât pe tată, cât și pe mama, dar ... i se poruncește să-i iubească pe unul și să-l urască pe celălalt. Într-o astfel de situație, valoarea sfântă a familiei este distrusă, sentimentul de unitate familială este pierdut, ceea ce duce la nimic bun sau duce mai degrabă la înstrăinarea copilului de la ambii părinți.

Ce sa întâmplat cu mine. Am fost crescut pe fraza "Tatăl - un ticălos", pentru care mama mea mi-a dat bomboane și alte daruri. Deși nu am înțeles cu adevărat răutatea tatălui meu și o întrebam odată despre asta. Mama mi-a spus: „El ne-a părăsit“, și eu iau prostește atât de întrebat, „noi astfel de rău“ decât exprimate primul ei, transformându-se în disperare și extaz din care a venit abia după ce am repetat de mai multe ori furioase , că înțeleg că "Tatăl este un ticălos". Ulterior, nu am întrebat pe mama sa, și el nu a pune intrebari de genul asta undeva în conștiința mea de șapte mi-a spus: „Tu toate sunt bune!“ Eu nu am simțit dorul de tatăl său a plecat și nu ajunge la el. Nu voi spune că am uitat de el - nu - nu mi-am amintit de el. În același timp, pentru că nu pare ciudat, nu simțeam dragoste pentru mama mea, dar simțeam doar dependența mea de ea. hrănire mama, rochii mama, mama cumpără jucării, apartamentul mamei, mama de mobilier - si nu am nimic de propria lor - să nu devină o mamă - și nu va fi lume mică copiilor dvs., la care sunt atât de atașați și care te iubesc atât de mult. Alți oameni vor veni, vor lua jucării, lampă favorită de masă verde, un covor peste pat, iar tu însuți vei fi trimis într-o casă plictisitoare, rece pentru copii, mai mult ca o zonă decât o casă. Mama în mintea mea nu a fost consilier, nu un profesor, nu un asistent în situații dificile, iar cheia pentru confortul meu, modul meu de viață de până la acel moment, atunci când am fost permis să aibă banii lor, și, prin urmare, au propriile lor lucruri pentru a rula viața lor. Și, bineînțeles, ea a fost pentru mine cea mai bună gardă de securitate, care, fără un al doilea gând, va rupe pe toți cei care îmi iau drumul. La început, mi-a plăcut, apoi alertat, apoi l-am urât.

Fraza preferată a mamei mele a fost: "Stropiți-vă de tot și îngrijiți-vă de sănătatea dumneavoastră". De fapt, pentru ea nu era o expresie frumoasă, ci un "Credo". Așa cum a arătat viitorul, ea a aderat la această regulă până la vârsta înaintată, se poate spune, chiar în mormânt. Unde a luat această "înțelepciune" - nu știu. În mod repetat, am căutat pe Internet sursa de origine - dar nu am găsit-o. N-am găsit nimic, ci repetiția repetată a acestui lucru, nu voi regreta vopsele, spunând fraze "nebune", apoi ca un sfat bun, apoi ca un credo de viață. Nimic nu se schimbă în această lume.

Mereu am simțit un fel de răceală, de îndată ce mama mi-a spus această frază. Cum, eu, încă un preșcolar, puteam simți în indiferența ei glacială și în insensibilitatea morală față de toată lumea și de orice, un egoism și un egoism neînsemnat umflat este un mister. Dar, mi se pare, acest lucru este - firesc - ar trebui să fie așa. Un copil poate să nu înțeleagă sensul anumitor cuvinte, concepte, dar înțelege colorarea emoțională a cuvântului, uneori, mai bună decât un adult, o conștiință care este ascunsă de sensul cuvintelor. În zadar, mulți cred că copiii nu înțeleg conversațiile "adulte". Voi observa părinților tineri - nu vă lăudați - copiii nu pot înțelege imediat toate acestea și pot trage concluzii corecte. Dar ei - amintiți-vă! Și amintiți-vă ce ați auzit de mult timp, dacă nu pentru totdeauna! Va veni timpul - și ei își vor trage concluziile! Bine sau rău - cum se întâmplă, dar ei o vor face. Prin urmare, conduceți conversația "adultă" atunci când copiii nu vă aud.

Pe de altă parte, la început mi-a plăcut ... nu ... nu mi-a plăcut, dar a fost bine. Am venit acasă tot strigat spun că jocul și a fugit în grădină Pauline Osipovna, mash totul este flori, deoarece acestea joacă ascunde și caută. Și acum Polina Osipovna blestemă și amenință să-mi taie urechile. Mama a pronunțat fraza "coroană" și a devenit imediat scandaloasă cu Polina Osipovna - de ce ea, prostul, a plantat florile ei stupide unde copiii se joacă. După aceasta, nu am să-ți fie rușine de actul său, cere iertare, se simt vinovat, am putea merge cu capul mare a avut loc - asta e ceea ce fundașul meu - Mamă!







Dar a trecut timpul și am început să observ că dacă nu-ți pasă deloc, atunci și ei te scuipă. "Nu aruncați sabia - nu este atârnată pe poartă", spune proverbul rus. Se pare că e bine, dar m-am plictisit, când m-am plimbat cu capul susținut, dar singur. Din ce în ce mai puțini copii au jucat cu mine, mai ales după ce am dat o fată cu nisip în față, pentru că mi-am luat jucăriile. Mama ei a fost furioasă și a încercat să mă prindă, să smulgă capra ca pe un sider, dar m-am aruncat imediat la mama mea, în căutare de protecție. Sa arătat a fi un "zid indestructibil", aranjându-i astfel de îmbrăcăminte, ca și cum nu eu, și acea fată nefericită care a mers două zile mai târziu cu ochi roșii era vinovată. În inima mea am simțit că m-am înșelat și i-am spus mamei mele că vreau să-mi cer scuze, dar ea a răspuns: "Spiță-te pe toate și să ai grijă de sănătatea ta!" Am tăcut.

Dar mi-am dat seama că, dacă ai mare grijă de sănătatea ta, devine inutil pentru oricine, cu excepția ta.

Nu m-am putut gândi serios la asta, poate prima în viața mea, o concluzie filosofică, pentru că m-am dus la școală și fraza "Spit pe tot ..." a devenit permanentă în casa noastră. Am fost obraznic, nu am învățat lecții și, în plus, am avut doi dușmani - educație fizică și muncă. Am crescut un copil aglomerat de grăsime [1], crescut în dispreț pentru muncă fizică. Mama mea a făcut totul pentru mine, care necesita cea mai mică forță de mușchi. Când m-am dus la prima clasa, bunica superdryahlaya mea mi-a mers la școală și mi-a purtat un portofoliu cu un sac pantof detașabil, umbrelă, în cazul în care nu a fost ploaie ... Horror! Prin urmare, în școală, m-am simtit ca un ciudat, printre colegii lor percep ora de sport, nu ca o pedeapsă, ci ca o pauza de bun venit de la o ședință lungă și dureroasă la un birou. Când am început să plâng cu privire la aceasta, mama mea mi-a spus: „Spit pe toate și să aibă grijă de sănătatea ta!“ Și a fost înjurături la școală cu un profesor de educație fizică, a fost torturat copiii săraci sarcini exorbitante că acestea nu își pot permite, cu munca cadrelor didactice se transformă copiii în muncă forță, nu au nevoie, cu profesorul Homeroom și directorul de studii care duc copiii „de serviciu“ celor din armată, se spală podelele și birouri cu detergent de rufe „toxice“ etc. și altele asemănătoare [2] Toate acestea, pe de o parte, am miezuri, primii patru ani am fost în clasa sala de gimnastica aproape nu a fost de serviciu și a fost eliberat, locul de muncă profesorul nu acorde atenție la ceea ce eu nu știu nimic! Dar, în clasă, am devenit un înșelător, "persona non grata" - eliberat de griji, dar, în același timp, de comunicarea cu colegii de clasă.

A fost destul de dezgustător, dar am avut prieteni de la curte, așa că nu m-am opus mamei. În plus, deja în clasa a doua, zvonurile s-au răspândit că voi fi transferat la o altă școală. Pe partea noastră a miliției poporului, am împrejmuit situl și am sapat groapa de fundație. Despartirea a intrat, si chiar nu mi-a păsat deloc. Apoi nu mi-am putut imagina că, după ce am făcut "o plimbare grozavă" în jurul școlilor, m-aș întoarce în același loc unde a început clasa I. Soarta, ca întotdeauna, a râs de mine.

Cu fiecare an trecut, din ce în ce mai mult, eram furios cu indiferența ei. Am început să înțeleg că era rece nu numai pentru alții, ci, de fapt, pentru mine - fiul ei. Am crescut, sa îmbătat și rolurile noastre s-au schimbat. Acum eram angajamentul ei în acea mică lume confortabilă pe care ea și-a creat-o între ceainic și televizor. Există un apartament, o pensie, un fiu care, un asistent, un interlocutor, un stâlp și mândrie. Ahead - vârstă fericită! Și numai o preocupare sunt eu. Se întâmplă asta cu mine, mor, sunt paralizat, părăsesc casa și totul ... Toată lumea ei se va prăbuși, se va rupe, se va prăbuși în praf! Televizorul se va sparge, toaleta se va sparge, iar manivelul va curge. Și pentru a face ceva la cine? Și se îngrijea de mine, cum sclavul îi îngrijește de sclavul ei, gândindu-se numai la modul în care aș fi cât mai util pentru ea, scuipând de toate problemele și experiențele mele. Oricum, mai devreme sau mai târziu trebuia să ducă la un conflict serios. Și a condus ...

În acele zile, pământul ma lăsat sub picioarele mele sau ars sub picioarele mele, lumea sa întors cu susul în jos - nu știu cum să spun mai corect.

Nu am pierdut doar un copil și aproape mi-am pierdut iubitul meu. Nu - am pierdut complet speranța de a avea copii de la ea. Dacă aproape că a murit prima dată, cea de-a doua nu ar trebui să fie. Adevărat, medicii ne-au chemat să ne bazăm pe medicamente. Dar care este garanția? Da - nu. Am fost înfrântă de teama de panică - că dacă este de acord cu o a doua încercare - ce se va naște apoi? Încălcarea legilor naturii sau a legilor lui Dumnezeu (către care mai clar), care au pus o barieră între noi, numită factor Rh, nu sunt permise doar muritori. Și dacă a rupt-o, atunci - așteptați probleme! Speranțele, speranță, și ca urmare a obține fie un monstru cu un corp deformează sau psihic, creatura dureri întotdeauna că suferința lor ne va aminti în mod constant că împotriva forței, cu atât mai puțin o putere mai mare, nici o cearta! Și nu mi-era frică de mine, ci de ea. Nu am vrut să-i aduc atâta mizerie, mi-era teamă!

Și era la răscruce. Și nu știa ce să facă. Nu am vrut să o las, nu aveam dreptul să rămân. Pentru că era unul care se potrivea perfect atât vârstei, cât și naturii și, cel mai important, nu exista nici o barieră între ele. El a fost creat special pentru ea, iar ea - pentru el. Și el - a așteptat! Și alegerea a fost responsabilitatea mea!

Așa că am (al oamenilor care nu sunt rusă) greu de băut, atrăgând atenția asupra faptului că „acul bont“, după cum a spus pe bună dreptate M.A.Bulgakov după a doua sticlă a sărit din inimă, stând și de gândire - cum fac asta? Nu au existat idei ...

Și apoi mama mea a venit la mine.

- Fiul! A spus ea, abia audibilă. "Nu poți fi atât de speriată din cauza unei femei. Uită-te la fereastră, câți dintre ei merg. La naiba. Nu sa născut, așa că nu sa născut - mai puțin murdărie. N-aș fi lăsat-o aici, nici măcar cu o puiet. Și acum nu trebuie să mergi nicăieri. Vei rămâne acasă! Uita-te! Uita-te! Nu fii trist!

Am ascultat-o ​​printr-un giulgiu beat în capul meu. Cuvintele mamei, sunetul, care amintește de un cântec de leagăn, liniștitor, adoarmă, totul sa întâmplat, se întâmplă, și ce altceva se va întâmpla, mi se părea într-un ciudat, superficial, lipsit de valoare, ca și cum toate acestea nu am fost eu . Am căscat, întins ... unul câte unul, gândurile triste mi-au zburat din cap, am vrut să merg la bucătărie, să mănânc ceva, iar mama mea a continuat să vorbească și să vorbească ...

Trebuia deja să mă ridic, așa cum am auzit atât de familiar, cât de urât a fost fraza: "Spit pe tot și să ai grijă de sănătatea ta!" Și în acel moment am fost străpuns! Savurarea seninății a zburat. Durerea sa întors și, după părerea mea, a devenit, după o mică mișcare, chiar mai puternică. Să mă despart de dragoste, de dragul fericirii unui iubit - asta mi-a fost prescris de soartă. Pentru a trăi o viață în viață, bucurându-se că ea ... nu, nu ea, dar ei - toți trei, suntem fericiți. Toată viața pe care o iubesc de la distanță, păstrând amintiri strălucite ale acelor trei ani care erau pur și simplu ai noștri. Nu am vrut să scuip! Am vrut să urlet ca un copil și să urle cu groază!

Familiar din copilărie, un val de neliniște ma copleșit. Nu-mi pasă! Sănătate! Ce fel de sănătate pot să vorbesc, dacă am abordat linia atunci când înțelegeți toată lipsa de sens și lipsa de valoare a existenței voastre. Da, voto cu cineva, și asta e și pentru ea să mă scuipă și pe mine! Îi este frică de a fi supărată pentru că fiul ei suferă - de asta îi este frică. Pentru ca Dumnezeu să nu se îmbolnăvească de inima mamei sale goale și reci. Amintiți-vă imediat cum sa grăbit spre noi decât oribilă, țipând: "Ieși! Apartamentul meu! Nu o voi face! Militia! ", Cand am venit impreuna la mine acasa pentru cateva lucruri. Dacă mama mea m-ar fi iubit, ar trata pe mine așa și pe iubita mea?

M-am uitat la ea și m-am gândit: "Ei bine, cum puteți minți! Există ceva pentru ea pe care nu-l iubește? Are grijă doar pentru propria sa pace a minții.

Am întrebat încă o dată: "I. ce? La toate ... scuipa! Deci ... pentru tot? Pentru iubitul tău ... unui copil care nu sa născut. la soarta care a pus această barieră între mine și ea? Ia o ceașcă de ceai și stai jos să te uiți la TV? Da?

- Da, răspunse mama cu bucurie, scuipă pe ei, pe nenorociții ăștia. Mă aveți, am un apartament, o slujbă. Ceea ce Dumnezeu nu face este totul spre bine. Nu avem nevoie de acest copil, această femeie nu este necesară. M-am rugat lui Dumnezeu și sa împlinit.

"Nu înțeleg cum vă puteți ruga pentru durere".

- Nu durerea, ci fericirea - te vei găsi un altul potrivit. Pentru noi și așa este bine.

- Spit! Fiul, scuipa! Salvați-vă sănătatea!

Am luat saliva în gură și am scuipat - chiar în fața ei!

Nici măcar nu se înrăutățea, ci urla ca un om mort. Diko, în vârful vocii lui. M-am întors la ușă și am plecat.

Apoi a existat o nouă viață, noi bucurie și noi necazuri. De atunci, văd mama o dată sau de două ori pe an - nu mai des - câteodată vin la ea (când mă întreabă) pentru ziua ei de naștere sau pentru Anul Nou. O dată pe săptămână mă cheamă și vorbesc, vorbește, vorbește ... ceea ce spune - nu ascult. Nu mă interesează acum.

De mai multe ori am încercat să vorbesc cu ea ca o mamă, dar am avut doar pentru a începe o conversație, în memorie a apărut acea scenă teribilă și este aproape un strigăt: „Spit ... scuipat ... scuipat“ Cuvintele blocat în gât mea, am doslushival monologul ei , a spus la revedere și a oprit.

Și nu a funcționat.


[1] Tatăl meu, la vârsta de patru ani, nu mi-a spus că este o "locomotivă". Cred ca am fost atat de grasa incat am umflat cand am mers.







Trimiteți-le prietenilor: