10 lucruri pe care ar trebui să le facă fiecare musulman normal

10 lucruri pe care ar trebui să le facă fiecare musulman normal

10 lucruri pe care ar trebui să le facă fiecare musulman normal

Î: Am auzit despre 10 lucruri pe care ar trebui să le facă fiecare musulman normal. Îmi amintesc că am eliminat părul sub subsuoară, apoi folosește ghinionul. Dar nu-mi amintesc restul. Știți acest hadith? Ar putea să mă conducă complet? Este de încredere? Un dalil, că el, sigur? (Salavat Salafffov)







Cu numele lui Allah, Milostiv pentru toți în această lume și în cealaltă lume a celor Grați numai pentru credincioși.

As-Salamu aleykum wa rakhmatulLahi wa barakatuh!

Răspuns: Ceea ce vorbești este cele 10 lucruri legate de natura omului. Și învățăm din hadith, care este condus de Aisha (radyyallahu anha) că Trimisul lui Allah (sallallahu alaihi wasallam) a spus: „Zece lucruri din natură (Fitrah) a omului: Se taie mustață, da drumul bărbii, utilizarea Sivak (în timp ce te speli pe dinți) curățarea cavității nazale cu apă, unghiera, spălarea completă a articulațiilor, smulgerea părului din axile, ras parul din locuri intime, purificarea apei. " Hadisul este autentic. (Musulman, Taharat 16, № 261, 1/223 Abu Daoud, Taharat :. 29 № 53 1/61 Tirmidhi Adab :. 14 № 2757 5/91 Ibni Maja, Taharat :. 8, № 293 ., 1/107 NASA Ziynet :. 1 № 5055, 8/501 și Musnad-Ahmad, 25114, 9/464)

Și Allah știe cel mai bine.

Mufti Ildus Faizov

Vezi și:

Citiți și:

  • 10 lucruri pe care ar trebui să le facă fiecare musulman normal

Legumele și fructele menționate în Coran: usturoi

Mesagerul lui Allah ( „alaihi wa sallam) cu privire la usturoi a spus:„Mănâncă usturoi în alimente și le tratează. Deoarece este un panaceu pentru 70-si boala. Dacă eu nu vin la un înger, desigur, și aș mânca „“ Toți cei care au mâncat ceapă și usturoi, în cazul în care nu aproape de o moschee (până după mirosul acestor legume)! Dacă vrei să mănânci, apoi se fierbe, elimina mirosul! "







  • 10 lucruri pe care ar trebui să le facă fiecare musulman normal

    Am auzit că este de dorit să păstrăm postul în anumite zile ale săptămânii. Este așa? Și ce zile sunt acestea?

    Este de dorit postul.

  • Trebuie să fii atent în aceste chestiuni, deoarece părul este considerat parte a corpului. Cartea "Raddul Mukhtar" spune: "Culoarea care rămâne pe corp și părul după colorare cu henna.

  • 10 lucruri pe care ar trebui să le facă fiecare musulman normal

    Cuvintele care șterg 4000 de păcate

    Dacă o persoană rostește un cuvânt, Cel Prea Înalt pentru fiecare din scrisoarea sa scrie patru mii comision, se va spăla aceeași cantitate de păcate și ridică gradul de acea persoană pentru aceeași sumă

  • 10 lucruri pe care ar trebui să le facă fiecare musulman normal

    Secretul bogăției profetului Ibrahim (as)

    Profetul Ibrahim (pacea față de el) a fost foarte bogat. Și îngerii care i-au văzut bogăția s-au întors la Allah Atotputernic cu întrebarea: "Doamne Dumnezeul nostru! L-ai făcut pe Khalil, pentru că i-ai dat o asemenea avere?

  • 10 lucruri pe care ar trebui să le facă fiecare musulman normal

    Sportivii care au abandonat logo-urile companiilor "Haram"

    Jucătorul de rugby Sonny Bill Williams, care este în favoarea clubului Blues din Noua Zeelandă, intenționează să elimine din forma sa sportivă logo-urile celor doi sponsori principali ai echipei sale.

  • 10 lucruri pe care ar trebui să le facă fiecare musulman normal

    Foarte puțin ne separă de luna binecuvântată a Ramadanului (a 9-a lună a calendarului islamic). Probabil, nu există altă perioadă pe care musulmanii o așteaptă ca venerabilul Ramadan. Aceasta este o lună plină de îndurări și binecuvântări nesfârșite ale lui Allah, o perioadă de purificare și îmbogățire spirituală, un timp de noi oportunități. Ramadanul este originea.

  • 10 lucruri pe care ar trebui să le facă fiecare musulman normal

    Ce părți ale corpului pot privi femeia când aleg o mireasă?

    Potrivit celor mai mujahidzi, atunci când aleg o mireasă, un bărbat nu poate decât să privească fața și mâinile ei, deoarece acest lucru este suficient pentru a forma o idee despre frumusețea și atractivitatea unei femei.







    Articole similare

    Trimiteți-le prietenilor: