10 etape de amenajare baie - blog neostyle

Deci ... repararea băii în Bișek! În opinia mea, aceasta este, fără îndoială, una dintre cele mai speciale camere dintr-un apartament sau o casă. Are propriul său caracter, propriile caracteristici și capabilități individuale. A dezvălui secretul unei băi ideale nu este dificilă. Dar pentru a vă face baie perfectă - dar nu este atât de ușor cum părea!







În acest mic material, am atins doar cea mai vizibilă parte a "înghețurilor și compromisurilor" ale aisbergului asociate cu amenajarea băii.

Poate, pentru un designer, repararea unei băi începe cu alegerea unui stil. Aici totul este simplu. În mod tradițional, stilul băii este ales în stilul general al celorlalte camere. Cu toate acestea, dacă sunteți proprietarul norocos al mai multor băi care se află lângă dormitoare, merită combinate aceste două camere - baia și dormitorul.

După ce am decis stilul, începem să alegem sanitare, materiale decorative, mobilier. Dar! Trebuie să vă amintiți mereu că baia este diferită de multe altele, că depinde nu mult de dorințele voastre, ci de aspectul spațiului propriu-zis.

10 etape de amenajare baie - blog neostyle

2. Aspectul

Deci ne-am îndreptat ușor spre următorul pas - PLANIFICAREA BAZEI. Acest lucru este aproape întotdeauna un compromis dificil între ceea ce vrea clientul și ceea ce necesită ergonomia spațiului și ceea ce ne dictează funcționalitatea.

Sfatul meu personal: întotdeauna se bazează pe regulile de ergonomie și se străduiesc să creeze un confort maxim. De exemplu, utilizați o toaletă și bideu mult mai des decât o baie, astfel încât aceste instalații sanitare să fie mai aproape și mai accesibile. Dar castronul băii poate fi plasat puțin în afară, într-o zonă funcțională separată.

10 etape de amenajare baie - blog neostyle
10 etape de amenajare baie - blog neostyle

3. Comunicații tehnice

Un alt compromis etern al aranjamentelor de baie - COMUNICAȚII DE INGINERIE. În lumea de astăzi, fără ele, oriunde, conductele și sistemele agățate trebuie să fie ascunse în pereți sau în alte căi accesibile. Acesta este motivul pentru care designerul trebuie să aibă o idee clară și aspectul produsului final. La urma urmei, pentru a se potrivi cu dimensiunea de țiglă ales la dimensiunea de mobilier, dimensiunea de instalații sanitare și de sistem informatic integrat pentru aceasta, trebuie să vezi, în primul rând, vrem să obținem un rezultat, și în al doilea rând, să fie în măsură să găsească compromisuri. Voi da un exemplu de baie particulară.

10 etape de amenajare baie - blog neostyle

În acest proiect ar fi frumos să puneți o toaletă agățată - este întotdeauna convenabilă, practică, arăta frumoasă și modernă. Dar! În acest spațiu a fost imposibil - dimensiunea fasciculului de 120 cm și nivelul chiuveta ergonomic - 80 cm, din cauza spațiului mic pentru a le-a pus în diferite colțuri ale imposibilului, trebuie să combinați împreună. Prin urmare, sa decis compromisul: puneți toaleta cu un rezervor încorporat.

10 etape de amenajare baie - blog neostyle

Un alt exemplu. Această baie este creată cu accent pe designul clasic. Stilul clasic este unul dintre cele mai complexe stiluri, tocmai datorită cerinței stricte pentru proporțiile clasice stabilite. Așa că echipa noastră a stabilit în sine salon, conform modelelor noastre, și el a fost făcut ulterior, totul strict proporțional, iar fiecare element nu se poate face nici mai mult, nici mai puțin. De aceea, este imposibil de a pune un frumos coajă în formă de cupă - se va deplasa și perturba toate proporțiile, și, de altfel, nu numai din piept, dar nivelul și dimensiunea oglinzii, nivelul de decorare ceramice.

Subliniez că vorbim de exemple specifice și de clienți specifici. Nu mă îndoiesc că un alt designer ar fi propus propria sa versiune. Dar! Sunt sigur că va face și unele compromisuri.

4. Materiale

PARTEA MATERIALĂ. Țara noastră este foarte tradițională. În calitate de designer, voi spune că acest lucru este bun și rău ... Dar nu vă îngropați într-o filozofie profundă. Ideea este că atunci când alegeți materiale pentru baie, nu trebuie să vă concentrați doar asupra plăcilor ceramice. Da, ceramica moderna este o alegere excelenta, dar nu este singura!







rezistentă la apă, tapet, pereți din cărămidă, piatră decorativă, sticlă, metal, lemn, modern (scump!) din material plastic - toate instrumentele decorative completează perfect baie.

10 etape de amenajare baie - blog neostyle

Într-unul dintre proiectele pe care le-am folosit ca material suplimentar de materiale nețesute. A costat mult mai puțin, a scurtat timpul de reparare, iar camera în sine a beneficiat doar de un astfel de accident vascular cerebral interesant. Apropo, un alt plus de tapet - le puteți schimba cu ușurință și din nou aveți un spațiu complet nou.

10 etape de amenajare baie - blog neostyle

Un alt material este o piatră naturală! Chiar dacă baia dvs. este destul de mică, încă o piatră naturală este capabilă să perfecționeze și să facă orice spațiu mai mult statut și pompos.

10 etape de amenajare baie - blog neostyle

Cărarea cabinei de duș trebuie proiectată într-un unghi, iar drenarea apei trebuie să fie încorporată în ea. Cea mai bună opțiune pentru o astfel de suprafață este MOSAIC. Vă va oferi ocazia de a face o chiuveta frumoasă și exactă și nu-i pasă de toate neregulile și unghiurile pe care le veți întâlni pe drum. Cred că nu există un material mai bun pentru decorarea podiumurilor pentru cabine de duș sau boluri de băi decât un mozaic.

5. Ceramica moderna

DESPRE CERAMICA. Așa cum am spus, în baie folosesc atât de des ceramică, încât este pur și simplu imposibil să scrii un articol și cel puțin în câteva cuvinte să nu mai vorbim de caracteristicile acestui material. Voi încerca să vorbesc cât de curând posibil.

Colecțiile moderne de ceramică conțin mai multe tipuri de plăci: cu un model, sub formă de panouri, monofonice, lucioase, matte etc. De ce? E simplu. Acest lucru ajută la combinarea acestuia într-o mare varietate de spații și, de asemenea, cu ajutorul acestuia este ușor să zonați baia.

10 etape de amenajare baie - blog neostyle

Pentru prima baie am ales o faianta cu un model pentru panourile din lemn - se potriveste perfect cu stil. Dar era imposibil să decorezi întreaga suprafață - nu se potrivea dimensiunii și este imposibil să taie imaginea. Soluția: placată doar la mijloc, pentru colțuri au ales plăci matte fără un model. Apropo, acest tip de țiglă este întotdeauna util atunci când creați compoziția potrivită. Acesta servește ca un fundal excelent și material asistent.

10 etape de amenajare baie - blog neostyle

O altă opțiune avantajoasă este tigla "neconvențională". Un astfel de truc interesant va ajuta întotdeauna să prezinte spațiul în mod eficient, să îl extinde vizual și să-l facă unic. Ca și în acest proiect.

6. Ascundeți șurubul

Problema veșnică a aranjamentului de baie este cum să ascundeți RIGEL. Practic, în orice baie există acest element întotdeauna incomod și puțin funcțional de arhitectură. Îmi recomand întotdeauna clienților mei să fixeze șurubul la designul plafonului suspendat. Da, așa că am pierdut înălțimea, dar pentru o baie în special tavanele înalte nu vor juca un rol important, cum ar fi, de exemplu, structuri urâte articulate. O altă opțiune este de a face șurubul o continuare a arcului elegant, dacă planificarea permite. O altă opțiune este de a bate bolțul cu ajutorul nișului creat.

10 etape de amenajare baie - blog neostyle

Auzim adesea că MOBILIERUL într-o baie mică este mai mult un element de lux. Nu este așa! Mobilierul într-o baie mică este foarte important și util! Da, chiar și în locuințele de elită, zona băii lasă mult de dorit, iar acest lucru este de departe de 10 metri pătrați. metri. Și totuși este pur și simplu imposibil să faci fără mobilier în baie. La urma urmei, dulapurile pentru mobilier nu numai că păstrează accesoriile și accesoriile pentru baie, ci ... se ascund comunicațiile - audituri de instalații, aristoane etc.

10 etape de amenajare baie - blog neostyle
10 etape de amenajare baie - blog neostyle

10 etape de amenajare baie - blog neostyle

9. Iluminarea

ASPECTE DE ILUMINAT. În aceste chestiuni, acesta este cazul. Cele mai recente tendințe sunt candelabrele de cristal uriașe, care devin accentul întregii camere și transformă spațiul într-un living elegant, dar numai cu o ceașcă de baie. Dar acest patos aproape niciodată nu se încadrează în realitatea noastră, deoarece baia medie Bishkek este de 7 metri pătrați. metri. Prin urmare, cea mai bună opțiune - sofite cu lumină naturală naturală sau (dacă spațiul este alb) lumină strălucitoare albă. Pentru baia clasică și ușor îmbrăcată, puteți alege un bocan și un candelabru mic.

10 etape de amenajare baie - blog neostyle

10. Moda capricioasă

Și, în concluzie, la întrebarea MOD ... Industria modernă europeană de modă și băile din Bishkek nu sunt întotdeauna compatibile. Clienții noștri au vrut adesea și chiar au decis să combine o baie și un dormitor - una dintre cele mai recente tendințe de modă în organizarea spațiului. Pe nuanțele aranjamentului unei astfel de încăperi trebuie să scrieți un articol separat despre ventilația corespunzătoare în această opțiune, alegerea materialelor etc. Deci, acum nu vom fi distrași de acest subiect. Mai ales că această modă nu ne-a prins. De exemplu, clienții noștri nu au putut să trăiască cu o astfel de baie. Principalele lor plângeri: încălcarea confidențialității și a unui sentiment de umezeală.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: