7 Linii de conduită corecte cu cei care vă otrăvesc viața

Deseori găsim huligani emoționali care manipulează, intimidă și otrăvim viețile noastre. Cum de a rezista oamenilor negativi și neplăcuți?







Cu toții, uneori, este dificil să supraviețuim suferințelor și coborâșurilor și uraganelor starea de spirit a oamenilor din jurul nostru. Dar trebuie să ne amintim că unii dintre acești oameni iritabili, neglijenți și negativi pot simți pur și simplu o perioadă dificilă în viața lor. Poate sunt bolnavi, ceva foarte îngrijorat sau pot lipsi pur și simplu iubirea și sprijinul emoțional. Acești oameni ar trebui să fie ascultați, înțeleși și sprijiniți (în ciuda faptului că uneori trebuie să vă protejați de comportamentul lor, indiferent de cauzele sale).

Dar există un alt tip de comportament întunecat și negativ: comportamentul fel de bătăuș emoțional, în mod conștient sau inconștient caracterul lor schimbătoare și starea de spirit de a intimida pe cei din jurul lui, și să le manipuleze. Acești oameni vă otrăvesc în mod consecvent și agresiv viața.

Dacă te uiți mai îndeaproape la acești oameni, vei observa că ei nu sunt numai egoiști, ci și egocentrici. Ei sunt interesați de oameni numai în măsura în care pot fi folositori pentru ei. Iar aceste relații otrăvitoare între oameni pe care vreau să le iau în considerare în acest articol.

Cred cu tărie că nimeni nu trebuie și, cu siguranță, nu este obligat să experimenteze în mod voluntar un astfel de comportament pe sine - niciodată și în niciun caz. Deci, cum este cel mai bine să evitați să suferiți sub ploaia acidă negativul oamenilor otrăviți?

1. Lăsați-le în trecut

Printre cunoștințele dvs., există cineva care impune tuturor celorlalți atmosfera emoțională distructivă? Apoi se referă tocmai la acei oameni otrăviți pe care trebuie să îi eviți. Și dacă el otrăvesc în mod constant și persistent viața ta, care nu afectează simpatia ta, răbdarea, sfaturi și atenție, și ceea ce este mai mult - puteți vedea că el nu-i pasă, întrebați-vă dacă aveți nevoie de un bărbat în viața ta?

Când vă curățați mediul înconjurător de astfel de oameni, voi vă veți surprinde cât de ușor va fi pentru voi să respirați. Dacă circumstanțele vieții vă permit, lăsați-i pe acești oameni în trecut, intră fără viitor în viitor. Nu glumesc - fii tare si spune-le "drăguță"! Faptul că scapi de oameni otrăviți nu înseamnă că îi urăști sau îi dorești rău. Nu, înseamnă că ești îngrijorat de bunăstarea ta.

Relațiile sănătoase sunt benefice pentru ambele părți - în sensul că ambii dau ceva înapoi și primesc ceva, dar nu că vă dați întotdeauna, dar cineva întotdeauna devine. Dar dacă dintr-un motiv oarecare această opțiune nu vă convine și trebuie să păstrați o persoană cu adevărat otrăvitoare alături de dvs., ar trebui să mergeți la următorul articol ...

2. Opriți-vă că pretindeți că comportamentul lor este normal

Dacă nu ești atent, oamenii toxice vor răspunde la comportamentul său pentru a ajunge să vrei, pentru că ... ei bine ... ei bine, se pare că vă este mai ușor să-i calmeze, decât să-i asculte growl, țipete și acuzații. Nu face asta! pacea pe termen scurt de spirit vă va da probleme pe termen lung în viață. oamenii toxice nu se va schimba până când nu le recompensa pentru ceea ce nu se schimbă. Suficient pentru a merge în jurul valorii de pe vîrful picioarelor, sau pur și simplu, să presupunem că ei sunt ceea ce sunt, și nu poți face nimic în privința asta.

Estetica constantă, acuzațiile și negativitatea nu sunt ceva de tolerat. Și dacă cineva care are mai mult de 21 de ani pur și simplu nu vrea să fie o persoană adultă rațională și calmă pe o bază continuă, este timpul ...

3. Spune-i toate astea!

Da, da, da-i o respingere. Unii oameni sunt dispuși să facă orice pentru a atinge obiectivele lor - de a urca în fața ta, în linie, ia bani sau bunuri, pentru a bate joc și umili, pentru a schimba propria lor vina pe alții, și așa mai departe. Nu vă închideți niciodată ochii la acest lucru.

Cei mai mulți dintre acești oameni știu că ei se descurcă prost și, în mod surprinzător, repede opresc să facă acest lucru când li se spune despre asta. Da, asta este doar în cele mai multe situații, oamenii din jurul acestei persoane preferă să tacă și să nu observe nimic până când cineva devine îndrăzneț și exprimă tot ce gândește despre asta. Deci fi această persoană!

Unii oameni otrăviți își pot folosi mânia ca pe o armă împotriva ta sau pur și simplu nu răspund la încercările tale de comunicare sau, de exemplu, te întrerup brusc și începi să spui mușcături despre ceva care ți se pare dragă. Dacă îndrăznești să le spui tot ce crezi despre ei și să reacționezi corect la comportamentul lor, ei ar putea fi surprinși sau chiar indignați că ai intrat în "teritoriul" lor de comportament. Dar asta nu ar trebui să te oprească.







Dacă sunteți tăcut despre comportamentul veninos și negativ al altor persoane - mai devreme sau mai târziu, veți fi atrași în jocurile minții lor. Dar, dacă găsiți curajul de a spune că nu vă place toate acestea, uneori chiar le face să își dau seama cât de mult comportamentul lor este negativ. De exemplu, puteți spune:

"Arăți cumva rău. Te-a supărat ceva?

Se pare că nici măcar nu mă asculți. Ești atât de neinteresat în ceea ce spun?

"Comportamentul tău mă sperie. Ai realizat asta?


Dar, chiar dacă răspund „Ce ești tu?“, Și va nega totul, cel puțin poți fi sigur că i sa spus să-i o idee simplă - comportamentul lor de a recunoaște pe cineva din exterior, și nu mai este secretul lor un instrument pe care îl pot folosi cu impunitate pentru manipulare.

Ei bine, dacă vor persista în negare, atunci este timpul ...

4. Insista pe tine

mândria și stima de sine poate merge atac după atac, acesta poate fi destul de rănit, mai sus poate fi distractiv, dar nimeni nu va avea vreodată puterea să-l priveze - dacă nu o faci singur. Trebuie să găsiți forța pentru a vă proteja.

Lăsați pe alții să știe că nu tolerați să fiți insultați sau umiliți. Ca să fiu sincer, nu am fost în stare să reziste la un adevărat otrăvitoare pentru oameni (cel mai rău dintre cele mai grave), pe picior de egalitate atunci când sunt în conversație trecut la un flux constant de insulte. Cel mai bun răspuns la care am avut destui - "Îmi pare rău că ați luat ceea ce am spus pe propria cheltuială".

Unde a fost mai eficient doar să întrerupeți conversația cu niște frază dulce, sau să vă întoarceți și să plecați. În orice caz, în mod clar și neechivoc, lăsați interlocutorului să înțeleagă că glumele și insultele lui direct nu vor duce la nimic - pur și simplu refuzați să jucați acest joc.

Oamenii cu adevărat otrăviți otrăvesc totul în jurul tău - inclusiv pe tine, dacă le lași. Și dacă ați încercat deja să le spuneți la rațiune și nu au făcut un pas, lăsați-i și ignorați-i până când nu o fac.

Amintiți-vă, problema nu este în voi, ci în ele.

Cei mai mulți oameni încearcă să provoace interlocutor toxice în vinovăție, să-l convingă că el a făcut ceva greșit. Și din moment ce butonul "simți vinovat" pe majoritatea dintre noi este destul de mare, chiar și un indiciu pe care l-am putea cumva nu îl facem, uneori ne poate deteriora încrederea în sine și determinarea noastră. Dar să vă întâmple asta.

Amintiți-vă, dacă încetați să mai luați lucrurile prea aproape de inima voastră, veți câștiga adevărata libertate. Majoritatea oamenilor otrăviți își revarsă negativul nu numai asupra voastră, ci asupra tuturor celor care sunt cu ei în continuare. Chiar dacă vi se pare că acesta este un conflict personal, chiar și atunci când vi se pare că vă ofensează pe voi și numai pe voi - de obicei, nu este așa. Tot ceea ce acești oameni spun și fac, de fapt, se referă numai la ei înșiși.

6. Profitați de empatie

Uneori este necesar pentru a trata cu înțelegere și simpatie pentru oamenii toxici, care, după cum știți, se trece prin vremuri grele, sau se imbolnavesc. Mulți oameni al căror comportament este în prezent săraci, nu atât în ​​acest lucru și vina - ei pot avea depresie, ele pot fi dureroase pentru a experimenta pierderea, sau poate răni chiar trupul sau sufletul, dar chiar și aceasta este în valoare de a împărtăși problemele lor și lor comportament față de dvs. Și dacă ești în jos cu ei mâinile doar din cauza problemelor lor actuale, le arunca în tentația de a începe subconstient utiliza propriile provocări pentru a atinge obiectivele lor.

Cu câțiva ani în urmă, am avut șansa să lucrez ca voluntar la un spital de psihiatrie pentru copii. Acolo am pregătit un băiat pe nume Dennis, care a fost diagnosticat cu tulburare bipolară a psihicului. De cele mai multe ori, Dennis era un băiat bun, până când a fost agravat și nu a început să-i certă pe toți cei care s-au întâlnit. Bineînțeles, nimeni, inclusiv mine, nu la învinuit pentru aceste izbucniri de furie. În cele din urmă, m-am gândit, băiatul nu este în regulă cu psihicul, m-am gândit și el nu poate să o ajute, nu-i așa?

Odată, împreună cu Dennis, ne-am dus în parc pentru a juca. Și la o oră după începerea plimbării pe Dennis, nebunia a venit din nou și a început să mă sperie, ce înseamnă lumina. Dar de data aceasta nu am putut rezista și i-am spus strict: "Suficient să mă certați și să mă insultați. Știu că ești un băiat bun și că poți fi mult mai bine. Se opri din gura deschisă, apoi, întâlnindu-se, răspunse: "Iartă-mă pentru că sunt nepoliticos pentru tine, domnule Mark."

Din toate acestea, am reușit să fac o lecție importantă - nu puteți ajuta pe cineva, doar să iertați sau să ignorați tot ce fac numai pentru că au probleme. În această lume există o mulțime de oameni care au trecut prin astfel de dificultăți, pe care niciodată nu am visat-o și, în același timp, nu am câștigat înapoi pentru toți. Este mai bine să le tratezi cu o sinceră simpatie, în timp ce în același timp să oprim toate încercările de a merge dincolo de ea. Prea multă iertare și îngăduindu-vă prea mult, faceți doar mai rău pentru voi și pentru cei cu care aveți de-a face.

7. Permiteți timp pentru propriile nevoi

Dacă trebuie să trăiți sau să lucrați cu o persoană otrăvitoare, încercați să vă asigurați suficient timp pentru a vă relaxa, a vă odihni și a vă recâștiga forța. Rolul unei persoane adulte și inteligente pe care trebuie să-l jucăm atunci când ne ocupăm de astfel de oameni poate fi foarte obositor și, dacă nu sunteți atent, otravă lor poate penetra în sufletul vostru. În plus, chiar și persoanele ale căror comportament a otrăvit problemele grave și bolile înțeleg că aveți afacerile voastre, deci nu vă simțiți vinovați dacă trebuie să-i lăsați pentru o perioadă scurtă de timp.

Meriți acest timp singur cu voi înșivă. Am câștigat dreptul de a gândi calm - atâta timp cât nu sunt afectate de lumea exterioară și comportament toxic. Am câștigat dreptul de a fi doar ei înșiși, nu apăra poziția sa, fără a rezolva problemele altor oameni și încearcă să liniștească pe nimeni. Doar să ia o pauză de la această lume nebună care încearcă să aducă în minte și tu.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: