6 Vitamine pentru creșterea părului

6 Vitamine pentru creșterea părului
Ne îmbătrânim și observăm că părul începe să-și piardă volumul, să devină plictisitor și fragil, să crească prost și chiar să cadă. Acesta este un proces natural. Cea mai mare pierdere a părului la femei se datorează vârstei de 30 până la 60 de ani, iar aceste semne de modificări hormonale în organism. Cu toate acestea, există și alte motive care sunt asociate cu căderea părului sau chelie.







Cauzele caderii parului:

  • stres
  • medicamente
  • Deficitul de fier
  • Probleme tiroidiene
  • menopauza
  • naștere
  • Alopecia (alopecie)
  • Infecții ale capului fungi
  • Tratament greșit al părului

6 vitamine vitale pentru cresterea parului

Cel mai adesea, pierderea parului este asociată cu motivele de mai sus singure sau cu o combinație a mai multor dintre aceste cauze. Iar în unele cazuri, căderea părului poate fi destul de greu de oprit. De regulă, dacă părul nostru cade, atunci sperăm că în cele din urmă va trece. Sau aplicăm diverse proceduri externe pentru tratamentul părului, de exemplu Ayurveda, Allopatia (homeopatia) etc.

6 Vitamine pentru creșterea părului

Unele dintre procedurile pe care le folosim pentru a restabili creșterea părului funcționează bine, iar altele nu. Și poate fi dificil să ghiciți ce instrument vă va ajuta cu siguranță. Prin urmare, atunci când alegeți un curs de tratament pentru a restabili controlul asupra caderii parului, ar trebui să începeți cu factori externi nocivi care sunt prezenți în viața de zi cu zi. Este modul nostru de viață care reflectă întreaga imagine a ceea ce se întâmplă cu noi înăuntru. Și, după cum se spune: "Sănătos înăuntru - afară sănătoasă".

O dieta echilibrata va aduce o contributie valoroasa, care va afecta fara indoiala parul

Ce ar trebui să mănânci pentru a avea părul sănătos?

Practic, parul este alcătuit din proteine. Și, fiind moartă la vârfuri, la rădăcină părul rămâne în viață, ceea ce îi determină să crească. Prin urmare, părul are nevoie de nutrienții și vitaminele potrivite, ceea ce vă va ajuta să vă creșteți creșterea.

Ce nutrienti sunt necesare pentru par?

Vitaminele nu sunt în zadar în partea de sus a listei și începe tratamentul cu părul vitaminelor necesare.

Lista vitaminelor vitale importante pentru creșterea părului:

1. Vitamina A

Vitamina A este una dintre cele mai importante vitamine pentru creșterea părului. Îți păstrează părul întunecat și îl face strălucitor. Vitamina A conține antioxidanți care hidratează scalpul și împiedică uscarea părului. Vitamina A ajută la întărirea și îngroșarea părului.

6 Vitamine pentru creșterea părului

2. Biotina sau vitamina B71

Biotina este numită "vitamina pentru creșterea părului" în întreaga lume. Acest grup de vitamina B, care restaurează textura, elimină fragilitatea și îmbunătățește sănătatea generală a părului.

Este cunoscut faptul că biotina este capabilă să efectueze miracole cu volumul și grosimea părului. Aceasta afectează producerea de acizi grași în celule, creșterea celulelor și multe alte procese importante care implică activitatea aminoacizilor și a grăsimilor. Aminoacizii, după cum știm, sunt blocuri de proteine. În plus, acestea joacă un rol important în procesul de glicogeneză.

Datorită biotinei, obțineți: creșterea rapidă a părului, creșterea volumului și a densității părului, îndreptarea părului.

6 Vitamine pentru creșterea părului

3. Vitamina B12

După cum sugerează și numele, aceasta este o altă vitamină B a grupului și este foarte important să prevenim căderea părului. Vitamina B12 ajută la absorbția fierului în organism, din cauza deficienței căruia puteți pierde părul.

6 Vitamine pentru creșterea părului






4. Vitamina C

Vitamina C este un alt reprezentant al vitaminelor pentru cresterea parului, care are toate posibilitatile de a vindeca in mod eficient grasirea prematura si parul uscat. Este necesar să se observe o doză zilnică de vitamină C în alimente sau aditivi alimentari pentru a menține starea de sănătate a părului. Printre vitaminele pentru creșterea părului, vitamina C se află în prim plan.

6 Vitamine pentru creșterea părului

5. Vitamina E

Printre vitaminele pentru cresterea parului, aceasta este o alta vitamina vitala. Vitamina E se luptă cu toate problemele părului uscat și obraznic. Reține umiditatea și protejează părul de la uscare, păstrând strălucirea naturală. În plus, vitamina E este implicată în procesele de circulație a sângelui, care ajută la menținerea sănătății scalpului.

6 Vitamine pentru creșterea părului

6. Acid folic

Acesta este un alt "lucrător miraculos" pentru restaurarea părului, care, la fel ca biotina, se numește "vitamina părului". Acidul folic joacă un rol important în controlul părului cenușiu și ajută la păstrarea părului strălucitor, păstrează umezeală în ele, ceea ce compactează structura părului.

6 Vitamine pentru creșterea părului

De obicei, orice sursă care vă oferă vitamina B va avea de asemenea acid folic ca componentă. Dar dacă simțiți nevoia de aditivi alimentari, este recomandabil să luați un complex de vitamine B. În plus, toate cerealele și cerealele conțin acid folic. Prin urmare, dacă urmați o dietă, încercați să nu excludeți cerealele din dieta dumneavoastră.

Astfel, am examinat șase vitamine importante pentru creșterea părului. Și am aflat că sunt necesare pentru a ne menține sănătatea părului. Dar există și alte două substanțe nutritive pe care le-am menționat la începutul articolului. Vitaminele au fost pe primul loc, deoarece acestea ajută la absorbția acestor substanțe în organism, iar acum vorbim despre fier și proteine.

6 vitamine vitale pentru cresterea parului

Cercetatorii au descoperit ca probleme precum alopecia, o forma severa de cadere a parului si parul fragil sunt cauzate de anemia cu deficit de fier. Fierul ajută la eliberarea oxigenului în foliculii de păr. Este necesar să se observe o doză zilnică de fier pentru a regla circulația sângelui și pentru a crește nivelul hemoglobinei în organism. Acest lucru, desigur, va ajuta și creșterea activă a părului.

6 Vitamine pentru creșterea părului

Proteina (proteină)

Proteinele sunt necesare pentru structura părului, conferind părului un aspect strălucitor. Ele întăresc părul și sunt responsabile pentru rezistența părului la diferite leziuni. În consecință, proteinele conferă rezistență părului de-a lungul întregii lungimi, iar fierul este necesar pentru întărirea rădăcinilor părului. Din cauza lipsei acestor componente importante ale întăririi părului, părul dvs. va arăta plictisitor și lipsit de viață, predispus la secțiune transversală și pierdere. Respectarea echilibrului proteinelor din organism are același efect important asupra sănătății părului dvs., precum și utilizarea vitaminelor pentru creșterea părului

6 Vitamine pentru creșterea părului

  • Germeni de cereale
  • Pannir (brânză proaspătă presată)
  • Produse lactate

Având în vedere această listă de vitamine pentru creșterea părului, se poate concluziona că o alimentație adecvată și o dietă echilibrată vor ajuta nu numai la restabilirea părului slăbit, ci și la prevenirea stării generale a părului. Amintiți-vă, îngrijirea adecvată a părului și vitaminele pentru creșterea părului sunt cheia părului frumos și sănătos.

Aveți grijă de sănătatea dumneavoastră și aveți grijă de păr!

Vitaminele sunt necesare pentru organism. Încercând să perfectil, asta ar ști sigur. Am folosit perfetil pentru câteva luni. și bineînțeles că aveți nevoie de o nutriție adecvată. Rezultatul nu a mers cât de repede am vrut. Dar o să spun așa că sunt fericită.
PS nu așteptați un rezultat rapid. Ei vor spune atât de mult lucrări perfectile. Vă sfătuiesc să cumpărați și să încercați.

Eu însumi iau Perfectil în timpul deficienței sezoniere de vitamine. De droguri este foarte bun, atât de multe vitamine într-o capsulă nu au mai văzut mai mult în orice alt complex de vitamine, așa că am sfatuiesc.

În plus față de complexele multivitamine, puteți cumpăra vitamine lichide în farmaciile din orașul dvs. Flacoanele sau flacoanele inexpensive conțin o soluție uleioasă care poate fi adăugată la măști și șampoane pentru a accelera creșterea părului și pentru a le oferi un aspect sănătos și radiant.

Având în vedere modul său de viață, rareori este posibil să avem un mic dejun bun și un prânz. Lipsa de vitamine a început să afecteze sănătatea. Mai întâi de toate pe păr și cuie. La primirea de la medicul a primit referința de a bea vitamine. Din lista de vitamine a ales media pentru preț - Perfectil. Beau deja ca 2 luni, absolut fericit, unghiile cresc mai repede, este un fapt, cred că merită să continuăm să luăm.

Soțul meu are părul scurt și câți îmi amintesc că avea întotdeauna mătreață. Întotdeauna i-am cerut să-și spele în fiecare zi capul, dar mai târziu sa dovedit că nu era cazul. La primirea de la dermatolog a fost descoperit că în fiecare zi pentru a spăla un cap chiar este dăunător. Problema era în beriberi. Același dermatolog a sfătuit să bea Perfectil, spunând că se datorează lipsei de vitamine, ducând la uscarea pielii. Și într-adevăr. Se pot spune 2-3 săptămâni de consum și mătreață că nu a făcut-o. Acum îi folosim pe toți împreună.

Totul a început cu faptul că unghiile lor timp de cinci ani deja nu au putut crește, ei au rupt în mod constant. Recent am încercat să rezolv problema cu vitaminele. Nu m-am dus la doctor, m-am dus direct la farmacie, am cerut vitamine bune cu vitamine B și fier, mi sa oferit imediat trei medicamente cu costuri diferite, bine, am ales în mod logic media, care a fost perfectil. În timpul consumului de vitamine pentru unghii nu a fost privit în mod special, a fost angajat în sarcinile de zi cu zi (spălat vase, gătit, la week-end jucând tenis, etc), oțel mai puternic - un fapt, pentru că în acest timp nu a spart nici unghiilor sale. După cel de-al doilea curs de admitere, a fost posibil să crească astfel de unghii normale, este foarte simplu!







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: