6 Desenați forme, șabloane pentru zenart, linedot

În subiectul anterior, mi-am împărtășit gândurile despre crearea unei baze pentru zentangle, despre cum să desenez schelete pentru modelele zenart.

În această lecție a șasea, am continuat tema scheletului geometric abstract și am luat în considerare șabloanele pentru desenarea zenartului cu obiecte.







Desenul intuitiv, meditativ se bazează pe un proces "inconștient". Prin urmare, o caracteristică distinctivă a desenului meditativ este un număr mic de obiecte specifice. Formele de legume - frunze, flori, pot fi prezente, dar într-o versiune schematică. De fapt, nu este necesar să ne concentrăm asupra reproducerii obiectelor lumii înconjurătoare, întregul sentiment al ceea ce se întâmplă este pierdut. O altă problemă este dudling.

De aceea vreau să mă ocup din nou de "schelete" geometrice. Placile zentangle cu linia lor si dimensiunile mici, desigur, mai simple, dar ce sa faci cu desene mari, cu poze zendudling? Tehnica zenart constă nu numai în desenarea unor modele diferite, ci și în modul de a le plasa, aranja, face ușor și nu se blochează în cele mai simple momente. Și apoi unii văd o pensetă de zenart, admiră și spun: "Nu, nu pot ..." Poți, dacă vrei! Principalul lucru este să știi unde să începi)

6 Desenați forme, șabloane pentru zenart, linedot

Am decis în acest curs să colectez gratuit lecții de zenart pentru începători, pentru a înțelege lucrurile de bază. Și dacă simțiți că desenarea în acest stil este a ta, atunci este logic să continuați să vă îmbunătățiți, să vă pregătiți cu unelte bune și să dobândiți cunoștințe mai profunde în cursuri și studiouri.

Deci, hai să mergem. Placile Zentangle, în versiunea clasică, pot fi rotite așa cum doriți. Cifra nu are fundul și vârful, modelele pot fi îndreptate în direcții diferite și nu sunt supuse legilor gravitației. Același lucru este valabil și pentru alte desene abstracte Zen. O astfel de imagine poate fi atârnată pe perete și periodic rotită, întotdeauna ar fi interesantă și armonioasă să se uite.

Cu toate acestea, conform observațiilor mele din sala de clasă, mulți nu se pot rupe departe de pământ și încearcă să rădăcească desenul. Da, și mi se întâmplă. Există un exercițiu excelent pentru dezvoltarea "greutății". În plus, începătorii au o ambuscadă cu compoziția (dispunerea elementelor din figură). Aceasta este o situație în care o persoană începe să deseneze elemente, devine confuză sau pune toate figurile într-un "heap" inexpresiv. Acest exercițiu ajută la rezolvarea acestor probleme.

Exercițiul 1. Un schelet cu figuri geometrice

Trebuie să desenam figurile geometrice cu mâna, iar sectoarele formate vor fi umplute cu modele diferite. Pentru a nu avea o imagine de fund și de sus în imagine, imaginați-vă că ați pus cifrele pe hârtie. Adică, "pământul" este hârtia în sine.

  1. Am un desen pe o jumătate de foaie A4. Am desenat o margine cu o linie ondulată, cu margini de aproximativ 2 centimetri de la marginea foii. Cu cât dimensiunea unei zone este mai mică, cu atât mai puține cifre trebuie să fie elaborate, altfel sectoarele se vor dovedi prea mici.
  2. Pentru a împrăștia cu ușurință piesele de pe foaie, trebuie să împingeți ceva. În inima compoziției mele se află amplasarea celor trei figuri de bază de-a lungul triunghiului. În Figura 1, vedeți triunghiul de bază, pe care l-am desenat mental, pentru că îl arăt cu o linie roșie punctată.

6 Desenați forme, șabloane pentru zenart, linedot






Dotted nu atrage, este doar un ghid pentru compoziție, dar puteți desena un creion trei puncte - vârfurile triunghiului. În zona colțului din stânga am așezat un cerc, iar în zona celorlalte două colțuri am plasat un triunghi și patrulater. Puteți desena alte forme. Folosiți acest principiu pentru a cânta melodii, potrivite în special pentru "buchetele" florale.

  1. Deci, am avut trei figuri, care au fost marcate cu lovituri roșii.

6 Desenați forme, șabloane pentru zenart, linedot

Apoi am adăugat încă trei cercuri. După cum puteți vedea, ele sunt de asemenea situate într-un triunghi. Adăugez niște figuri mari de la graniță la colțuri, de asemenea, "răspândindu-le" în direcții diferite. Acest lucru are ca rezultat un schelet cu o anumită compoziție. Așa cum va arăta ca un rezultat cu modele, în timp ce nu este cunoscut, ca umplerea formularului cu modele este un desen complet meditativ.

4. Cu o cifră, începeți desenarea oricărui tipar și apoi mutați intuitiv. Completând compartimentele cu modele diferite, divizați optic imaginea în segmente. În consecință, veți fi înfloriți și poate chiar să veniți în prim plan, nu prin figurile pe care le-ați desenat la început, ci prin cele care s-au format prin suprapunerea celor anterioare.

În versiunea mea, unele modele din sectoarele învecinate au acelasi element în baza sau baza, ci în dezvoltarea diferita si creeaza un sentiment de trecere a unui spatiu în altul.

6 Desenați forme, șabloane pentru zenart, linedot

Așa că, după ce ați construit cadrul, puteți să vă scufundați în fluxul inconștient al unor modele ciudate. Cu timpul, este mai ușor să construim astfel de cadre și nu se blochează în acest sens.

Și acum, să mergem la a doua parte a temei "cadru".

Șabloane pentru desenarea zenart cu obiecte.

Desenarea în stilul zenart nu este necesară și nu doar desen meditativ. Acesta este, de asemenea, un stil în artă care nu ne limitează la nicio regulă specială.

Contururi de case, copaci, pene, creaturi vii, obiecte de uz casnic etc. reprezintă o bază excelentă pentru umplerea modelelor.

Tatuaj pictat, pene, etc. sunt foarte populare, așa că haideți să ne uităm la modul de a desena aceste șabloane pentru desen.

6 Desenați forme, șabloane pentru zenart, linedot

Simpla formă a obiectului poate reprezenta dificultatea de a desena un astfel de cadru. Dacă aveți abilitatea de a desena obiecte din lumea înconjurătoare, este minunat. Dacă nu, puteți desena conturul din paginile de colorat ale copiilor. Pentru copiii mici, fac colorări ușor detaliate și adesea sunt foarte bune pentru arta Zen.

Pentru exercițiu, am decis să iau o formă mai complicată decât o pene, o frunză sau un pește.

Exercițiul 2. Fluture în tehnica zenart.

Desenați conturul unui fluture.

Uneori este dificil să desenezi aripi fluture simetrice. Este posibil să tragi simetric? Ok, desenează un fluture simetric. Dacă nu funcționează, atunci alegerea este simplă: nu atragem creaturi vii simetrice sau ne antrenăm să tragem simetric, sau descarcăm schița finalizată de la mine în paginile Coloring sau dintr-un alt loc.

Alegeți opțiunea care vă convine și mergeți.

Vă voi arăta opțiunea de a desena chiar modelul unui fluture nesimetric.

Puteți începe cu vițelul, dar încep cu aripa, deoarece aripa acoperă ușor corpul și se află în prim-plan.

6 Desenați forme, șabloane pentru zenart, linedot

Desenați marginea aripilor și apoi corpul.

6 Desenați forme, șabloane pentru zenart, linedot

După trasarea limitelor exterioare, trageți marginile interioare - o încurcătură pentru umplerea cu modele.

În această versiune am pictat un fluture cu marcaje subțiri colorate obișnuite.

6 Desenați forme, șabloane pentru zenart, linedot

Iată un exemplu al procesului de a desena un fluture în stilul Zentangle, desenat cu un căptușel și creioane colorate, cu efectele care vor fi discutate în următoarele lecții.

6 Desenați forme, șabloane pentru zenart, linedot

Ți-am dat doar câteva opțiuni pentru a crea baza pentru încurcări. Există, desigur, multe dintre ele. Vino încoace, fă-o!

Trimiteți munca dvs. la albumele clubului ZENART Club. în care și eu aparțin.







Trimiteți-le prietenilor: