10 Cele mai uimitoare moschei din lume

Cele mai uimitoare moschei din lume

10 Cele mai uimitoare moschei din lume

Moscheea poate fi găsită în aproape fiecare colț al globului. Majoritatea acestor locuri de cult incredibile provoacă așteptările tipice ale aspectului unei moschei. Minaretele netradiționale, soluțiile arhitecturale noi și experimentele în construcții adaugă diversitate moscheilor și demonstrează, de asemenea, potențialul enorm al creativității în proiectarea moscheilor.







"Frumusețea ne înconjoară", a spus poetul persan și mufa Rumi Sufi în secolul al XIII-lea. Priviți aceste locații sfinte neobișnuite ale musulmanilor din întreaga lume și asigurați-vă din nou de exactitatea cuvintelor sale. Vă aducem la cunoștință o serie de cele mai uimitoare moschei din lume.

1. Moscheea numită după Mashkhur Zhusup (Kazahstan)

Clădirea moscheii este construită sub forma unei stele cu opt colțuri de mărimea de 48 × 48 metri, înălțimea minaretelor este de 63 de metri, înălțimea domului cu o semilună este de 54 de metri. Domul moscheii este o culoare cerească, făcută sub forma unui shanyrak. Din punct de vedere arhitectural, moscheea este ca o inimă deschisă, deschisă lumii și binelui.

10 Cele mai uimitoare moschei din lume

2. Moscheea de cristal (Malaezia)

10 Cele mai uimitoare moschei din lume

3. Moscheea Faisal (Pakistan)

Una dintre cele mai mari moschei din lume. Moscheea este cunoscută în lumea islamică datorită dimensiunii sale, o suprafață de 5.000 de metri pătrați, care poate găzdui 300.000 de credincioși.

10 Cele mai uimitoare moschei din lume

Citiți și:

  • 10 Cele mai uimitoare moschei din lume






Întrebări referitoare la namaz colectiv (în jamaat)

  • 10 Cele mai uimitoare moschei din lume

    Cum am purtat hijabul timp de trei zile

    De ceva timp m-am interesat de senzațiile unei fete care a legat o batistă. Care este atitudinea celorlalți în jurul lor? Sunt toți fericiți? Și cum sunt legate de ei și de prietenii lor? Pentru a simți toate aceste delicii, am decis să experimentez și câteva zile am decis să fie ca o eșarfă

  • 10 Cele mai uimitoare moschei din lume

    Păcatele mari: insultă

    Allah Atotputernic a spus: "Și cei care vorbesc rău credincioșilor, bărbați și femei, fără niciun motiv, umăr povara calomniului și a păcatelor aparente" (al-Ahzab, 58). "Evitați suspiciunile frecvente, pentru că unele suspiciuni sunt păcătoase. Nu vă răzgândiți și nu vă amestecați [în spatele unuia] înapoi "(al-Khujurat, 12). "Vai de orice calomniator, detractor care a salvat averea și a calculat-o" (al-Khumaza, 1).

  • 10 Cele mai uimitoare moschei din lume

    Numele turc modern

    Majoritatea denumirilor turcești moderne au rădăcini arabe. Numele complet al unei persoane din Turcia constă dintr-un nume de familie și de prenume. Numele de familie a început să fie folosit în această țară numai în secolul al XX-lea (după adoptarea proiectului de lege corespunzător). Un fapt interesant este că unele nume turcești pot acționa ca nume și ca nume de familie. Multe nume reflectă timpul de naștere al copilului: Juma (vineri), Ramadan (Ramadan).

  • 10 Cele mai uimitoare moschei din lume

    Cum putem ști dacă Allah Atotputernic ne iubește?

    Într-o zi, un copil ma întrebat: "Cum să știu dacă Allah mă iubește?"

  • 10 Cele mai uimitoare moschei din lume

    Cum să faci rugăciune astfel încât să fie acceptată de Atotputernicul?

    Dacă vrem ca namazul nostru să fie perfect pentru real, atunci cel puțin trebuie să încercăm.

  • 10 Cele mai uimitoare moschei din lume

    De ce ar trebui soția să se supună soțului ei?

    Trimisul lui Allah (pacea lui) a spus: "Dacă o femeie sa rugat de cinci ori pe zi, a postit o lună (Ramadan), sa păzit și a fost ascultată soțului ei, ea va intra în paradis".

  • 10 Cele mai uimitoare moschei din lume

    16 fraze pe care fiecare musulman trebuie să le știe

    Ca musulmani, când ne confruntăm cu una sau alta dintre circumstanțe, ar trebui să le răspundem așa cum este prescris în Islam. Există un număr mare de fraze musulmane relevante și adecvate într-un context sau altul:







    Articole similare

    Trimiteți-le prietenilor: