Monica Seles biografie și carieră sportivă

Marele sport este o activitate spectaculoasă și interesantă care atrage milioane de oameni din întreaga lume. Mai ales dacă e vorba de tenis. Dacă luați o biografie și o carieră sportivă, atunci puțini oameni se pot lăuda cu saturație și drama. Dar Monica Seles este un alt caz, viata ei este plina de suisuri si coborasuri.

Copii și lecții de tenis

Cariera copiilor

Primul turneu pentru copii pentru Monica a trecut la vârsta de 9 ani - campionatul Iugoslaviei în rândul copiilor sub 12 ani, Seles devenind apoi campion. Următoarea mare victorie a fost câștigată la Campionatul European pentru copii anul viitor. În 1984, tenisistul Monica Seles a câștigat titlul de atlet al anului Iugoslavia. În 1985, Seles sa dus la turneul Orange Bowl din Florida. Acolo, spectacole de succes au atras atenția faimosului antrenor Nick Bolletere. Părinții lui Monica au fost invitați să se mute în Florida, pentru a oferi dezvoltarea unui mic jucător de tenis. Imediat trecerea de la familia Selesh a eșuat din cauza problemelor financiare, dar mai târziu, în 1986, mișcarea a avut loc încă.

Mare sport

La vârsta de 14 ani, a avut loc prima victorie a lui Monica într-un turneu profesionist. Și din anul următor, tenisistul Monika Selesh este confirmat în rangul de profesioniști. Primul campion de tenis înfrânt în finală a fost Chris Evert la un turneu organizat în 1989 în Houston. Dar Chris Evert sa răzbunat în același an la turneul Campionatele de Tenis Deschise din Statele Unite. În lumea tenisului zvonurile s-au răspândit despre apariția unei noi stele și a unui posibil rival pentru invinsul Steffi Graf. În continuare în acest an a fost urmat de turneul Les Internationaux de France de Roland Garros din Franța. Aici atletul a reușit să ajungă la semifinale și sa întâlnit întâi cu Steffi Graf. Mai mult sportiv eminent nu sa lăsat bătut. Și Monica a fost învinsă. Rezultatul sezonului a fost al șaselea loc în clasamentul mondial

Relansarea carierei

După ce sa întors la sportul din Seles, asociația mondială de tenis a decis să împartă titlul primei rachete a lumii între conte și Monica. Asociația a luat în considerare faptul că Monica a condus evaluarea înainte de tragedie, iar declinul pozițiilor nu a fost datorat vina ei.

Primul turneu după întoarcere a fost canadianul Rogers Cup, a fost câștigat în finală de Amanda Kottser din Africa de Sud. Fanii și experții au prezis că Monica urca la nivelul anterior, dar soarta a decretat altfel. Turneul american Campionatul american de tenis deschis sa încheiat cu înfrângerea lui Monica Seles de la Steffi Graf. Ultima victorie în turneul "Grand Slam" a fost câștigată de Anke Huber.