De ce nu este gol marcat de dzyuba în meci amkar - zenith fotbal - rfpl - rfpl

În minutul 22, etapa a 19-a din campionatul Rusiei „Amkar“ - „Zenith“ (1: 0) Judecătorul Eugene Turbin nu a inclus un obiectiv al echipei gazdă. A avut dreptate?

În minutul 22. Offside Artema JUBI. Fotografie "SE"

Să examinăm acest punct în detaliu. În primul rând, al doilea asistent Rinat Deus a determinat poziția „ofsaid“ de la Petrograd atacantul Artem Dzyuba (nici un fault împotriva unui adversar care este în ofsaid!), Iar turbina a numit-o lovitură liberă, la o distanță considerabilă de porțile Perm. Amkar portarul Dmitry Khomich a pus mingea într-un alt loc (mai aproape de propria sa zonă de pedeapsă) și a pus-o în joc.

În minutul 22. Judecătorul Eugene TURBIN nu a luat în considerare capturarea scopului "Amkar". Fotografie "SE"

Mingea ia interceptat pe Dziuba și la trimis la poartă. Cu un moment înainte, Turbin a dat un fluier, oprindu-se meciul, și a indicat că mingea a fost pusă în joc de pe locul greșit și ar fi trebuit să se repete o lovitură liberă.

În mod oficial, arbitrul are dreptate: în conformitate cu regulile, o lovitură liberă ar trebui executată într-adevăr dintr-un alt loc - mai aproape de cercul central. Cu toate acestea, în acest caz acțiunile lui Khomich ar putea fi ignorate - "Amkar" nu a obținut niciun avantaj.

În ceea ce-l privește pe Dzyuba, el a trimis mingea în plasă după fluier. Și capturarea poarta în această situație, în orice caz, era imposibil să se repare. (Alexander BOBROV)