7 sfaturi despre cum să planificați un meniu pentru o săptămână

De ce să planificați un meniu timp de o săptămână? În primul rând, veți ști ce aveți nevoie pentru a găti la cină, și nu alerga în bucătărie și gândiți-vă în mișcare, ce să gătească. În al doilea rând, veți economisi o sumă semnificativă de bani pe care o petreci în fiecare zi la magazinul alimentar. Și ultima, veți economisi nu numai banii, ci și timpul. Desigur, este foarte dificil să planificați un meniu timp de o săptămână, dar principalul lucru este să începeți. Și aici sunt cele 7 sfaturi utile pentru dvs., cum să planificați un meniu pentru o săptămână.







7 sfaturi despre cum să planificați un meniu pentru o săptămână

1. Aflați care dintre produsele pe care le aveți

Realizarea meniului pentru o săptămână este foarte important să știți ce alimente sunt la dumneavoastră acasă. Puteți găti cel puțin două sau trei feluri de alimente pe care le aveți în frigider și dulap. Produsele dvs. nu vor strica, și veți economisi o sumă considerabilă de bani.

2. Să știți ce produse sunt reduse

3. Aflați programul dvs. pentru săptămână

Nu în fiecare noapte suntem liberi, nu-i așa? Se întâmplă că suntem atât de obosiți sau ocupați încât nu avem energie să pregătim cina. Poate că, de câteva ori pe săptămână, participați la lecții de dans sau sunteți angajați într-o sală de gimnastică, iar seara nu aveți puterea și timpul să pregătiți cina. În acest caz, planificați să faceți spaghete sau sandwich-uri.







4. Cunoașteți rețetele mai multor feluri de mâncare simple

Este foarte important să cunoașteți rețetele mai multor feluri de mâncare simple, chiar dacă acestea nu sunt incluse în meniul dvs. timp de o săptămână. Poate că veți schimba planurile și va trebui să pregătiți urgent ceva grăbit, aici veți găsi rețete utile pentru mâncăruri simple.

Vorbind de serile tematice, mă refer la serile când gătiți același fel de mâncare. De exemplu, luni, gatesc mereu mai multe feluri de paste făinoase. Pentru mine, luni este o zi grea, iar pastele sunt o opțiune excelentă pentru cină.

6. Pregătiți mai multe feluri de mâncare pe care le puteți îngheța

Când planificați meniul pentru o săptămână, includeți alimente congelate în el. Pregătiți mai multe feluri de mâncare, apoi puneți-le în congelator și, în orice zi programată, scoateți vasul din congelator și gătiți-l. De exemplu, gatesc mai multe tipuri de caserole, le las în congelator și, când este necesar, am gratar și gătit. Rapid și gustos!

7. Stick cu ordinea

Întotdeauna cumpăr mâncare după ce l-am curățat în frigider și am aruncat produsele rănite. După curățare, văd ce nu am și scriu o listă cu ce să cumpăr. După toate acestea, fac un meniu timp de o săptămână. Vă sfătuiesc să faceți același lucru. Și asigurați-vă că vă aduceți gândurile în ordine))) Cu ele totul începe)))

Realizând meniul pentru o săptămână, economisiți timp, bani și, de asemenea, vă protejați pe dumneavoastră și pe familia dvs. de haosul din casă. Sper că sfatul meu vă va ajuta. Scrie-mi ce sfat ai folosit și ce te-a ajutat?







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: