7 Motive pentru care unele biserici nu cresc

7 Motive pentru care unele biserici nu cresc

Am avut ocazia să predicăm în biserici de la coastă la coastă pentru ultimii 25 de ani de slujire. În acest proces, am vorbit cu pastori nenumărați, lideri ai bisericii și păstori ai tineretului cu privire la ceea ce fac ei pentru creștere și la ceea ce contribuie la ea. Pe de o parte, am văzut biserici care înfloreau și prospere. Ele cresc anual, în profunzime și în lățime.







În calitate de co-organizator și co-pastor al bisericii timp de 10 ani în județul Denver și predicând în bisericile din întreaga țară, apreciez doar ceea ce îi motivează să lucreze (sau să nu muncească). Iată lista mea de motive neștiințifice pentru lipsa de creștere în unele biserici.

1. Nu sunt suficient de prietenoși

Adesea sa întâmplat când am trecut prin foaierul bisericii și nimeni nu ma întâmpinat, mi-a spus "Bună" și nu a ajutat să găsesc calea cea bună. Și m-am simțit ca un outsider în mijlocul "propriului meu". Dacă cineva tocmai mi-a spus "salut" și a indicat unde este camera, și toaleta, și cel mai apropiat drum spre ieșire (dacă ceva nu merge bine), m-aș simți mai încrezător. Pe de altă parte, atunci când am intra în clădirea bisericii și am fost primit cu căldură și vădi un interes, rigiditate si se dizolva mea mă simt imediat acasă (și acest lucru este important, deoarece, de obicei eu sunt acolo să predic în acea zi!)

De multe ori sa întâmplat ca atunci când am venit să predică, am văzut o persoană sau o familie cu aceași privință neliniștită rătăcind în jurul foaierului bisericii și încercând să înțeleagă unde ar trebui să meargă. Și de multe ori le-am întâmpinat la biserică și a spus: „Să găsim o cameră împreună,“ sau „Să cerem cineva care știe sigur cum totul este aranjat și să ia copiii la școală duminică ... ei bine, în cazul în care o au acolo ... Nu știu, bineînțeles ... dar, bine ai venit! "

Apropo, un predicator de vizită nu ar trebui să facă această lucrare!

Bisericile prietenoase sunt mult mai probabil să crească decât bisericile care nu sunt. Prima impresie are o mare importanță.

2. Nu sunt destul de intenționate

Am vorbit cu mulți pastori care m-au asigurat că vor să sporească numărul de convertiți, dar ei nu au un plan pentru cum să o facă. Ei îmi spun despre viziunea lor, despre noi cicluri de predici și programe minunate de Paști. Dar toate aceste trei lucruri se aseamănă cu elaborarea unui plan pentru "Cum să aranjezi eficient o agitație" într-un joc de fotbal. Nu, aveți nevoie de un adevărat scenariu pe care voi și comunitatea voastră o veți realiza zi de zi (nu doar dimineața duminicală), dacă intenționați să creșteți, să câștigați noi discipoli și să vă multiplicați.

Aici sunt trei idei: predica Evanghelia în fiecare săptămână în serviciul bisericii pentru oamenii tăi să știe că, în orice moment în care nu au condus pe cineva care nu cunoaște pe Hristos, ei vor auzi Vestea Bună despre Isus, și va fi în măsură să aibă încredere Hristos. În al doilea rând - învățați întreaga comunitate cum să împărtășiți credința voastră. Va avea dreptate dacă faceți o serie de predici pe această temă (în loc de un grup mic suplimentar), atunci întreaga comunitate (și nu numai cei care sunt deja implicați în evanghelizare) va fi în același val. În cele din urmă, în fiecare slujire, împărtășiți povestiri despre modul în care membrii bisericii voastre ajung la prietenii, angajații, colegii de clasă și familia cu mesajul Evangheliei. Această porțiune de trei minute a lucrării voastre va crește valoarea evanghelizării bazate pe relații, așa cum nu ați fi putut imagina niciodată.







3. Nu sunt suficient de organizate

Unele biserici conduc oamenii la Hristos, dar ei nu au un plan de asimilare suficient de puternic pentru a face acești convertiți prețioși noi implicați în viața comunității. Drept urmare, acești copii prețioși sunt în afara cabanei bisericii și laptele Cuvântului lui Dumnezeu. În ultimul meu articol, l-am numit "Aruncarea unui copil". Nu vom aplauda niciodată nașterea unui copil frumos, apoi luăm-o și o aruncăm deoparte! Dar noi facem același lucru atunci când sărbătorim o nouă convertire și nu suntem suficient de organizați pentru a continua să conducă o persoană. Trebuie, de asemenea, să dezvoltăm acei enoriași care au ajuns deja să creadă (Consiliu: cea mai bună persoană în acest scop este cea care ia invitat la biserica ta încă de la început!)

4. Nu sunt suficient de relevante

Următorul motiv pentru care unele biserici nu cresc este că ele nu sunt relevante sau relevante. Dacă nu au experiență Bisericii și am intrat în clădire, în cazul în care sunetul organului a condus o minge, iar citirea de pasaje din Scriptură sunete în spiritul lui Shakespeare sau serviciul în sine mă face să mă simt ca o piesă de muzeu, atunci există o bună șansă pe care nu voi merge acolo mai.

Dar chiar și acest lucru merge în fundal în comparație cu predicile care nu se încadrează în "top zece". Nu trebuie doar să fie tratată Cuvântul lui Dumnezeu, ci nevoile oamenilor ar trebui să fie afectate. Voi ridica hainele de cor și geamurile vitrate, dacă predica își lasă un semn pe sufletul meu. Dar dacă Cuvântul lui Dumnezeu rămâne o relicvă religioasă îndepărtată, de neînțeles, în loc să fie o sabie care pătrunde în toate sferele vieții mele (Evrei 4: 12-13). că Spiritul lui Dumnezeu ma schimbat practic, atunci există o mare șansă să nu mă mai întorc acolo.

5. Nu sunt suficient de "carne"

Unele biserici cresc la început, deoarece slujirea și predicile lor sunt relevante, dar predicile lor tind să fie ușoare și pufoase. Când convertiții cresc în credința lor, ei au o foame pentru Cuvântul lui Dumnezeu, la un nivel mai adânc decât suprafața. Când vorbesc despre "trupul", nu mă refer la multe ore de analiză doctrinară, dezvăluind implicațiile teologice ale angelologiei pentru cultura postmodernă. Vorbesc despre dorința de a "învăța cu credincioșie Cuvântul lui Dumnezeu" în afara seriei simple actuale, de obicei, alunecând pe suprafață.

Nu voi uita niciodată cum într-o duminică dimineață am vizitat Biserica Flatairons, care este la douăzeci de minute de la reședința mea. Această biserică este una dintre cele mai în creștere biserici din țară, prezența sa săptămânală depășește 10 mii de persoane. Pentru a spune adevărul, mă așteptam la un serviciu "ușor și pufos", dar în schimb predicile erau atât informative, cât și practice. În curând, căutam un stilou și luasem note. Același lucru au făcut toți căutătorii și credincioșii care stau lângă mine și în jurul valorii. Nimeni nu și-ar fi schimbat limba pentru a numi această slujire bisericească perfectă, plină de muzică contemporană modernă, irelevantă. Dar nimeni nu a putut da vina pe această biserică din cauza lipsei de carne. Poate că creșterea acestei biserici se datorează faptului că a găsit un mijloc de aur între relevanța practică și interesul teologic.

6. Nu iubesc destul

Bisericile pot părea prietenoase, dar când vă săturați mai adânc, se dovedește că există o lipsă de iubire în căminul religios. La început, ei pot atrage oameni și chiar par prietenos, dar ar trebui să converti numai să penetreze, iar ei vor deveni conștienți de problemele de politică și de relații care sunt sistematice în comunitate. Căutătorii și convertiții preferă o biserică mai iubitoare, pur și simplu oprindu-se să viziteze această biserică în general sau, mai rău, ei vor rămâne și vor deveni aceiași ca ceilalți membri ai acestei biserici.

7. Nu se roagă destul

Și deși pe lista mea aceasta este ultima, de fapt ar trebui să fie prima. De ce? Pavel spune lui Timotei, dând instrucțiuni pentru gestionarea și organizarea multor biserici pe care le-au fondat împreună în primul rând să se roage. El spune tânăr protejatul său: „Deci, în primul rând, vă îndemn rugăciuni, cereri, rugăciuni, mulțumire pentru toți oamenii, pentru împărați și pentru toți cei cu autoritate, ca să putem duce o viață liniștită și pașnică, cu toată evlavia și onestitate. Căci acesta este bun și acceptat pentru Mântuitorul nostru, care dorește ca toți oamenii să fie mântuiți și să ajungă la cunoașterea adevărului ".

Bisericile care se roagă împreună se dezvoltă împreună. Ei cresc spiritual și cantitativ (convertiți noi)! De ce? Pentru că sunt plini de înțelepciune și putere divine în locul celor mai noi metode și tactici ale creșterii bisericii. Acest lucru le dă impulsul sfânt care se aprinde în inimile oamenilor, atunci când încep să se roage pentru cei necredinciosi încă în viața lor și în societate. Aceste rugăciuni face loc în inimile lor pentru o mai mare compasiune, și un loc în viața lor pentru o comuniune evanghelică mai mare și în curând în bisericile lor nu este mai mult spațiu, pentru că noi credincioși cresc în profunzime și lățimea în puterea lui Dumnezeu.

Aceste șapte puncte sunt luate din observațiile mele. Repet, nu sunt științifice, ci se bazează doar pe observație.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: