7 Au venit oile, vânând oile

Și omul vine aici

Sunetul celei de-a doua lovituri a ceasului nu avea timp să se dizolve în aer, ca un bătut pe ușă.

Mai întâi de două ori și puțin mai târziu - încă trei.

Era o lovitură la ușă, dar această realizare nu mi-a venit imediat. Gândul că ar putea fi un bătut la ușa casei nu mi-a pățit până acum. Șobolanul ar fi intrat fără să bată - aceasta este casa lui. Ovchar l-ar bate de câteva ori pentru decență, dar nu aștepta un răspuns - ar deschide ușa și ar pleca. Un prieten? De ce ar bate? Pentru o lungă perioadă de timp ar fi fugit deja încet din ușa din spate în bucătărie și a băut cafea acolo singură. Cu siguranță nu ar fi bătut la ușile din față.







M-am dus la ușă și l-am deschis. În spatele ușii stătea omul-oaie. Nici ușa nu se deschise, nici cea care deschidea ușa, Omul de oaie arăta cel mai mic interes; fără să clipească, se uită la cutia poștală, înțepenită la stâlp de câțiva metri de intrare, cu o privire de parcă ar fi văzut ceva neobișnuit. Era puțin mai înalt decât cutia poștală. Un metru și jumătate, nu mai mult, minus picioarele înclinate și strâmbe.

În plus, pragul la care am stat, a fost de douăzeci de centimetri deasupra nivelului solului, motiv pentru care m-am găsit în poziția de antrenor de pasageri, privind pe fereastră la pietoni scurrying de mai jos. Și astfel, ca și cum ar fi demonstrat cât de mult nu-i păsa de o asemenea diferență între noi, Omul de oaie stătea în picioare și mă uită la cutia poștală cu toată puterea. Desigur, nimic nu era în cutie.

- Ce pot intra? - Rapid, prin dinți, a întrebat el, fără să se întoarcă la mine. Prin tonul oilor omenești, s-ar fi putut crede că a fost înfuriat în mod corespunzător. Se aplecă în jumătate și, repede, într-o clipă, dezlănțuia șireturile pe cizme grele de mers pe jos. Pantofii erau acoperiti cu noroi inghetat, ca un tort de ciocolata. După ce sa dezbrăcat, Omul de Oaie a luat pantoful în fiecare mână și a lovit unul pe altul cu mișcările obișnuite. Nămolul a căzut în bucăți mari și a căzut la pământ. După aceea, cu scopul, dacă ar ști casa până la ultimul șurub, intrusul se strecură repede în hol, a pus picioarele în papuci, tropăia în camera de zi și flop pe canapea, cu profundă satisfacție pe fața lui. Întregul corp al omului de oaie era înfășurat în piele de oaie. Îmbrăcămintea bestială, ca și cum ar fi fost turnată, se așeză pe figura lui ciudată. Pe umeri și pe șolduri îi cuprinseră o pereche de picioare de miel de casă cu copite, atașate direct pe piele. Acesta acoperă întregul cap și casca a fost cusute din bucăți de piele de mână, dar două coarne curbate mici, atașat inteligent la casca chiar deasupra tîmplele, părea firesc. Chiar sub coarne, urechi uriașe plate au ieșit din coif, forma care, cel mai probabil, era susținută de un fir din interior. Masca ascunde partea superioară a feței, mănușile și ciorapii, toate - din piele neagră mată. De la gât până la mâini și picioare rula în jos fermoare: un costum ciudat a fost inventat, astfel încât să se decoleze și să se pună pe ea nu a fost dificil. În pielea de pe piept am văzut un buzunar, de asemenea cu un fermoar, în care oaspetele purta țigări și chibrituri. Omul-maimuță a scos un pachet de „șapte stele“, a aprins un chibrit, inhalat și, suflă fumul din nări, tare și suspină tare. M-am dus la bucătărie, am scos o scrumieră curată și am pus-o pe masă.

- Totuși, beți o vânătoare! A spus Omul de oaie.

Încă o dată, mergând la bucătărie, am adus o sticlă deschisă de "Four Roses", câteva pahare și gheață.

Am amestecat, fiecare la noi înșine, un bourbon cu gheață și, fără ochelari clinking, băut. Un minut sau două, în timp ce paharul nu era gol, Omul de oaie se așeză și murmură ceva inoportun. Nasul lui imens, absurd, nu corespundea în nici un fel corpului, iar nările largi se lăsau de-a lungul fiecărui suflau și se aruncau din nou, ca o pasăre care își aruncase aripile. Ochii din locașurile măștii neagră nu s-au liniștit și toată lumea a simțit spațiul din jurul meu. Doar golind paharul, se pare că Omul de oaie a venit la el însuși. El a stins țigara și a fugit degetele ambelor mâini sub masca lui și a început să-și frece pleoapele cu putere.

- Își prind ochiul, spuse Omul de oaie.

Absolut fără să-mi imaginez ce să spun, am răbdat cu răbdare.

- Amândouă ați venit ieri dimineață, protestă Omul de oaie, continuând să frece ochii. - Am văzut totul.

Puse un pahar de whisky în pahar cu gheața înjunghiată și luă o gură fără să se amestece.

- Și seara femeia sa întors.

- Și tu ai văzut asta?

"Cum să nu vezi." Și noi l-am spânzurat.

- Da. Am privit din curte în bucătărie și am spus: "Și tu, o femeie, e mai bine să pleci de aici".

Omul de oaie se încruntă și tăcea. Poate chiar întrebarea "de ce" sa dovedit a fi un sfarsit pentru constiinta sa. Deja începusem să mă gândesc dacă aș fi întrebat altfel când gândul i se revărsa în ochi.

- Femeia a revenit la hotel "Dolphin", - a spus Om-Sheep.

- Așa a spus ea? - Am spus.

- Nu a spus nimic. Tocmai am luat-o și m-am întors la hotelul "Dolphin".

- Și de unde știi asta?

Omul de oaie nu a răspuns. Cu mîinile pe genunchi, se așeză tăcut și-și plictisea paharul pe masă.

- Așa că sa întors la hotelul Dolphin? - Am întrebat din nou.

- Da. Hotel Dolphin este un hotel bun. Oile miroase, - a spus omul-oaie.

Din nou am tăcut. Am considerat mai îndeaproape oile omenești; piei de pe ea erau foarte murdare, matted de păr, și aici și acolo agățat turturi, ca și în cazul în care răsturnat borcanul cu lipici.

- Și nu mi-a cerut să-ți spun când a plecat?

- Nu, omul de oaie clătină din cap. "Nu a spus, nu am cerut."

- Ei bine, i-ai spus să "pleacă de aici", ea sa pregătit și a plecat în tăcere, așa, ce?

- Da. Ea a vrut să plece - așa că i-am spus să plece.

"Dar ea a venit aici din proprie voință!"

- Minți. A strigat Omul de oaie. "Femeia a vrut să iasă de aici!" Dar ea a fost păcălit, și ea nu îndrăznea. Așa că am șters-o! Și ai păcălit-o cu prostiile tale!

Continuând să țipe, om-oi se ridică de pe canapea, împreunate mâna dreaptă într-un pumn, iar acea forță a fost trântit în jos pe masă. Ochelarii din whisky au plecat spre centimetru cu cinci.

Timp de câteva secunde, omul de oaie se opri, înghețat într-o astfel de poziție; Apoi flacăra în ochii lui se estompează și el, ca și cum și-ar pierde ultima putere, se prăbuși pe canapea.







"Tu ai înghețat capul", repetă el, de data asta foarte liniștit. - La naiba! Nu înțelegi nimic. Toată viața mea m-am gândit doar la mine.

- Vrei să spui că n-ar fi venit aici?

- Da! Nu ar fi trebuit să vină aici. Și te-ai gândit doar la tine.

Întinzându-mă pe canapea, mi-am scos tăcerea în tăcere.

- În regulă. Sa terminat, nu poți schimba nimic acum ", a spus Ovinele.

- Ce sa terminat? Nu am înțeles.

- Nu vei mai vedea niciodată această femeie.

- Da. Și asta pentru că m-am gândit doar la mine?

- Da! Te-ai gândit doar la tine în toată viața ta. Acum plăti acum.

Omul de oaie se ridică, se duse la fereastră, o mișcare ușoară și neatentă a unei mâini împinse glasul greu al ferestrei și, zgomotoase zgomotos, luă în piept aer curat. Evident, nu trebuia să-l țină pe Silischi.

"Este mai bine să deschizi ferestrele într-o zi atât de clară", a spus Omul de oaie. Apoi, cu grijă, de-a lungul pereților, am mers jumătate din camera, sa oprit în fața rafturi și încrucișa brațele, și a început să examineze rădăcinile cărților. Un pic mai puțin spate din pielea lui era o coadă scurtă de oaie. Să privim în urmă este o oaie adevărată, stând pe picioarele din spate.

- Îl caut pe prietenul meu, am spus în sfârșit.

- Ah, spuse omul de oaie, fără să se uite niciodată.

- A trăit aici o vreme. Acum o săptămână a dispărut.

Omul-maimuță sa dus la șemineu și a luat cardul și, arcuindu în degetele cu o criza de elastic oglindită prin tot pachetul.

"Și căut o oaie cu o stea pe spate", am spus.

Și totuși, omul de oaie știa ceva despre șobolan și despre oi - era la fel de clar ca ziua. Indiferența lui era prea demonstrativă. Prea repede sângerau expresii pregătite ca răspuns, și gura prea nefiresc strâmbă care le-a rostit.

Am decis să schimb tactica. Cu o privire ca și cum conversația și-ar fi pierdut interesul pentru mine, am tras prima carte pe care am găsit-o de pe raft, l-am deschis și am înghețat, îngropat în text și doar întorcând ocazional paginile. Foarte curând, Omul de oaie a devenit nervos și, din greșeală, sa întors din nou accidental într-un scaun de lângă mine. Timp de un minut el stătea în fața mea și mă privea citit.

- Da, am spus doar ca răspuns.

Pentru încă un minut el se lupta cu el însuși. Am citit cu o privire indiferentă.

- Suntem aici. cu voce tare vorbind cu tine ", a spus Omul-Oaie încet," Uneori avem în minte asta. O oaie se va împerechea cu un bărbat - doar scântei din ochi. Și nu am vrut nimic rău. Pur și simplu, ați spus că suntem de vină - aici suntem, deci așa este.

- Haide, am spus.

- Și că nu vei mai vedea femeia ta, chiar ne simțim foarte rău pentru el. Numai noi nu suntem de vina.

Am luat trei pachete de Lark rămase din buzunarul rucsacului și le-am înmânat Sheep Man. Acest lucru pare să-l împuște puțin.

- Mulțumesc! Nu am fumat încă. Dar nu aveți nevoie de ea, nu-i așa?

- Am renunțat, am spus.

"Așa este," a dat din cap, foarte încrezător. - Tutun pentru sănătate

A luat cu grijă darul și a ascuns cele trei pachete în buzunar. Buzunarul pe piept sa umflat, luând o formă pătrată.

"Am nevoie disperată să-mi cunosc prietenul". Pentru asta am venit aici - foarte, foarte departe. - Am spus. Omul de ovine dădu din cap.

- Și același lucru despre oi.

Omul de oaie încă din nou dădu din cap.

- Dar tu, văd, nu știu nimic despre ei?

"E bine aici!" - Am schimbat subiectul interlocutorului meu. - Natura este frumoasă. Aerul este curat.

Și tu îți va plăcea.

"Da, sunt locuri bune", am fost de acord.

- Și în timpul iernii - atât de general, grație. În plus față de zăpadă, nimic de văzut. Totul îngheață.

Animalele dorm, oamenii nu au suflet.

- De cât timp ai fost aici?

M-am hotărât să opresc anchetele suplimentare. Interlocutorul meu sa comportat exact ca un animal neimaginat. Vei veni puțin mai aproape - dă o sabie, începi să pleci - se apropie mai mult. Dar dacă într-adevăr am căzut aici pentru a petrece iarna, n-am avut de ce să mă grăbesc. După un timp, voi fi capabil să-l îmblânzi și să iau tot ce este necesar.

Omul de oaie se așeză pe canapea opusă și cu degetele mâinii stângi întârziate - în ordine, începând cu cea mare - degetele mănușii din dreapta. A repetat această operație de trei sau patru ori înainte ca mănușa să-și alunece mâna, expunând pensula mică. Degetele lui erau scurte și carnale; De la mare până la mijlocul încheieturii mâinii a apărut o cicatrice de arsură mare. Omul de oaie îl privi lung la încheietura mâinii, apoi desfăcu brusc spatele pensulei și se uită la palma mâinii. M-am trezit: șobolanul a făcut același gest în gândire toată viața mea. Dar omul de oaie nu se poate dovedi a fi un șobolan. Chiar și în ceea ce privește creșterea lor, ele erau diferite - douăzeci de centimetri, nu mai puțin.

"Vei fi mereu aici?" Întrebat omul de oaie.

- Da, nu. Voi găsi fie un prieten, fie o oaie - și înapoi. Numai pentru asta am venit aici.

- E bine aici în timpul iernii, spuse el din nou dintr-un motiv oarecare. - Zăpada este peste tot alb-alb. Totul, totul îngheață.

Și a râs cu un râs mic, zdrobit. Nările sale deja largi s-au lărgit și mai mult. Gura i se deschise ușor, dezvăluind ororilor dinții murdari. Era o gaură în locul celor doi dinți din față. ritm de nepătruns, în care omul-maimuță ar deschide, apoi slam înainte de a-mi sufletul lui, el a fost atât de mistic, nepermanentă, care părea foarte aerul din camera de zi se ingroasa, apoi evacuate din nou din următorul zig-zag starea lui.

- Ei bine, o să mergem, spuse brusc Omul de oaie. - Mulțumesc că ai fumat.

- Vrem să vă găsiți prietenul dvs. cât mai curând posibil. Sau o oaie ", a spus el.

- Uh-huh, am încuviințat din cap. "Dacă dintr-o dată aflați ceva, spuneți-mi." În regulă?

Timp de câteva secunde, el fugi sub privirea mea, ca și cum ar fi fost foarte inconfortabil să trăiască în lume.

- E bine. A reușit în cele din urmă. "Dacă nu, vă vom anunța."

Cu mare dificultate m-am împiedicat să nu râd în fața lui. Omul om-oaie era pur și simplu neatins.

Purta mănuși, se ridică de pe canapea și se duse la ușă.

- Vom mai veni. Poate în câteva zile, nu știm cu certitudine - dar vom intra ", a spus el, și o clipită în ochii lui a ieșit. - Sperăm că nu vom fi jenanți?

- Nu, desigur! Mi-am clătut capul în grabă. - Voi fi foarte fericit!

- Atunci, hai să intrăm, spuse el și închise ușa grea din spatele lui. Coada de oaie era aproape ciupită - dar, din fericire, totul sa dovedit. Prin obloanele pe jumătate deschise, l-am văzut oprindu-se în curte și, din când în când, priviți cu multă încântare la cutia poștală zdrobită. Apoi, dintr-o dată brusc, sa ciocnit, ca și cum ar fi adaptat întregul corp la costumul de oaie - și a călcat foarte ferm pe câmp într-o grovă situată la est de pășune. Urechile i se strecură în părțile laterale, oscilate ca o placă de rampă de lansare, de unde tocmai au sărit în apă. Foarte curând, omul de oi sa transformat într-un punct albicioasă - și apoi sa topit complet pe fundalul mesteacanelor.

Oile omenești au dispărut din vedere, și am căutat mult timp la fereastră la pășune și la grove. Cu cât priveam mai mult pe fereastră, cu atât mai puțin aveam încrederea că omul de oaie tocmai stătea în această cameră și vorbea cu mine. Cu toate acestea, masa a stat două pahare de whisky și o scrumieră cu mucuri de țigară „șapte stele“, iar pe canapea, am găsit câteva fuioare de lână. Le-am comparat cu cele găsite pe bancheta din spate a Land Cruiser. Coincidență totală.

După plecarea omului de oaie, am vrut să-mi adun gândurile și m-am dus în bucătărie pentru a prăji un hamburger. Felii și ceapa fin prăjit în tigaie, și apoi scos din frigider bucata de carne de vită, carne tocată și-l eliberează. Bucătăria uriașă domnea ordine strictă și, aș spune, un fel de curata atmosfera creier - în ciuda faptului că vasele, uneltele de bucătărie, condimente și mirodenii, care ar avea nevoie de doar un bucătar bun, s-au adunat aici, pur și simplu numărul de neimaginat. Dacă pe lângă casa cu o autostradă bucătărie netezit, am putea cu ușurință, fără a schimba nimic în interior, pentru a deschide un restaurant pe marginea drumului, ceva ca un munte gospodărie, iar în acest caz, destul de succes. Și ce? Luați masa, contemplând prin ferestrele deschise, ca și în valea sub cerul azur ce pășunește efectivele de oi - aceasta are propriul farmec! După masa de prânz, mamele și tații își iau caprinele în vale pentru a se juca cu mieii, iar iubitorii se plimbă în grove printre fete. Ar lucra pentru o suta la suta! Un șobolan ar face lucruri, am preparat mâncare. Da, și omul-oaie, sunt sigur că ar fi și o ocupație. În "Muntele Zaimka", chiar și tinuta lui extravagantă ar fi percepută destul de natural. Ar însemna un păstor practic - să-și înmulțească oile. Trebuie să existe cel puțin o persoană practică într-o astfel de companie. Câinii ar fi început. Și profesorul-oaie va veni să viziteze pentru week-end.

Am amestecat ceapa într-o tigaie cu o spatulă din lemn și am răsfățat în fantezii despre un restaurant.

În mod neașteptat, în capul meu mi-a strălucit un gând sumbru: dacă nu mi-am mai văzut prietena și urechile minunate? Poate omul de oaie are dreptate. Poate că, de fapt, era necesar să mergem aici singur. Poate chiar ar trebui. Mi-am scuturat capul si m-am intors la gandurile mele despre restaurant. Vechiul Jay - la care ar merge totul, ca și ceasul, vino aici! Asta ar fi trebuit să rămână. Despre răbdarea și simpatia lui. Din dorința de a înțelege și de a ierta totul.

Decât să aștepte până ce se răcește ceapa în tigaie, m-am așezat lângă fereastră și am privit mult timp valea.







Trimiteți-le prietenilor: