58 Instrucțiunea lui Vladimir Monomakh

Instruirea lui Vladimir Monomakh.

La începutul „Instrucțiunile“ Monomakh oferă un set de precepte morale: nu uita pe Dumnezeu, nu au mândrie în inima și în mintea mea, respect oamenii vechi, „un război care vine, nu fi leneș, mint, feriți-vă, băutură și hrană pentru a cere. Nu uitați pe cei săraci, dați orfanilor și văduvei înșivă și nu lăsați cei puternici să distrugă persoana. Respectați bătrânul ca tată, ci ca un tânăr ca frate. Mai presus de toate, respectați oaspetele. Nu ratați o persoană fără să-l salutați și spuneți un cuvânt bun lui. "1 Avem înaintea noastră instrucțiuni morale, înalte legăminte morale, care au o semnificație de durată și sunt valoroase până în ziua de azi. Ne fac să ne gândim la relația dintre oameni, să ne îmbunătățim principiile morale. Dar "Instrucțiunea" nu este doar o colecție de consilii morale interne, ci și o voință politică a prințului. Depășește cadrul restrâns al documentului de familie și dobândește o semnificație socială mare.







Vladimir Monomakh prezintă sarcinile ordinului naŃional, având în vedere datoria prinŃului de a avea grijă de bunăstarea statului, de unitatea acestuia. Conflictul întemnițat subminează puterea economică și politică a statului, numai lumea duce la prosperitatea țării. Prin urmare, este datoria conducătorului să păstreze pacea.

A treia lucrare a lui Vladimir Monomakh - o scrisoare către vărul său Oleg Svyatoslavich scris despre moartea propriului său fiu Izyaslav, Oleg ucis în luptă. Scriind cu înțelepciune și calm. Regretând rău moartea fiului său, prințul este totuși gata să înțeleagă totul și să ierte totul. Războiul este război. Fiul lui a murit, cum mulți au pierit în luptă. Problema nu este că un alt prinț a murit pe câmpul de luptă. Problema este că conflictul princiar și intestinul ruinesc pământul rusesc. Monomakh crede că este timpul să oprim aceste războaie fratricide. Prințul oferă pacea lui Oleg: "Eu nu sunt dușmanul vostru, nu un răzbunător. Și vă ofer lumea pentru că nu vreau să fiu drăguț, dar vreau întreaga fraternitate și țara noastră rusească "

DS Likhachev a menționat că "scrisoarea lui Monomakh este uimitoare. Nu știu în istoria lumii nimic asemănător cu această scrisoare a lui Monomakh. Monomacul iartă ucigașul fiului său. Mai mult, el îl mângâie. El îl invită să se întoarcă în țara rusă și să primească principiile bazându-se pe moștenire, cerând să-și uite nemulțumirile "







În general, "Instrucțiunea" este colorată cu un sentiment personal, scrisă într-un ton confesional, elegantic, și reflectă, de asemenea, o viziune a vieții cotidiene și a erei. Contrar canoanelor literare ale imaginii printului, Vladimir este înzestrat cu trăsături individuale umane. Nu este doar un războinic, om de stat, ci și un sentiment, suferință, trăind acut evenimentele omului.

Este important pentru el ca copiii și ceilalți oameni, cărora li se adresează cuvintele, să accepte instrucțiunea "în inima lor". El este preocupat de responsabilitatea etică a unei persoane, de păstrarea unor astfel de sentimente și calități ca compasiune, dreptate, onoare, diligență.

Monomakh însuși obsedat emoțional cu sentimente religioase, scandând armonia divină a tuturor lucrurilor, omenirea proclamând, mila lui Dumnezeu, care a făcut mila Lui multe minuni și binecuvântări mari, pentru a oferi oamenilor pământul și lumea din jur.

Cu entuziasm, Monomakh spune despre "înțelepciunea lui Dumnezeu" de dragul omului. Cuvintele înalte urmează unul după altul: "Mintea omenească nu poate înțelege minunile voastre. Tu ești mare și faptele tale sunt minunate și binecuvântate și slavă este numele tău pe vecie și pe tot pământul. "5

Ideea pocăinței, victoria binelui asupra răului, nu-l lasă pe Monomakh. Este exprimată într-o scrisoare către Oleg Svyatoslavich. Pocăința trebuie, în conformitate cu gândul prinț, pentru a preveni pierderea fiului său, Oleg, ar trebui să se pocăiască și Vladimir însuși, fără a spune ea, „Ar fi bine să te, văzând sânge și uvyanuvshee corp ca o floare, primul full-floare, ca un miel care a fost ucis, a spus în picioare deasupra lui, gândindu-se la gândurile sufletului său: "Vai de mine, ce am făcut! Și, profitând de nebunia lui, de dragul luminii falsitatea acestei deșartă, am făcut păcatul în sine, iar tatăl și mama - lacrimile ei, „“

Monomakh însuși este pregătit pentru un proces teribil: "Într-un proces groaznic, scrie el, mă voi expune fără acuzații. "

Liric în mesajul său îl aduce mai aproape de poezia populară, versurile cântecului, dă narativ emoțională. Astfel, asemănându floare fiul corpului, prima comparatie plina floare, sau de nora capturat Oleg Svyatoslavich cu turturea îndurerat pe un copac uscat, anticipând plâns Yaroslavna în „Lay“ sunt legate de elementele poeziei populare. O rugăciune de Monomakh, incluse în „Instrucțiunea“, în esența sa artistică aproape de versurile cântecului popular la strigătul. "Înțelepciunea este un mentor și un expeditor al sensului, un învățător nerezonabil și un mijlocitor sărac!" În inima mea, pune-mi inima, stăpâne! Dă-mi darul cuvântului, Tată, nu-ți împiedică gura să ți-o strigă. Iubiți, miluiți pe cei căzuți. "

În general, "Instrucțiunea" dezvăluie chipul unui om de stat remarcabil al Evului Mediu rus, un om care a întrupat idealul prințului, care îi pasă de gloria și onoarea țării sale natale.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: