5 Drumuri bărbați Tatyana

Doronin a lovit oamenii cu frumusețea ei neobișnuită.

În coloana noastră "Album de familie" vine o mulțime de aplicații, și unul dintre cele mai comune nume - Tatiana Doronina.







Ea este o actriță de un destin special. Avea șansa să înoate în slavă și să uite uitare. Viața ei personală este soarta unei femei ruse, suferindă și rebelă, adamantă și iubitoare. Anul acesta pentru Tatyana Vasilyevna este un jubileu - va sărbători ziua ei de 70 de ani. Și, înseamnă că este timpul să treci prin albumul ei de familie, în care există atât de multă dragoste și lacrimi, întâlniri nesfârșite și dezamăgiri. Și vă așteptăm să faceți noi propuneri: al cărui alt album v-ar plăcea să facem?

Într-un mic oraș din Yaroslavl, Danilov. unde a venit familia Doronin, acest nume este unul dintre cele mai comune. Primul lucru despre care mi sa spus aici este că recent Doronina și trupa au venit la Teatrul de Dramă din Yaroslavl cu spectacolul "Guilty Without Guilt". Și în acest an la aniversarea a 70 de ani de la Artistul Poporului din Danilov intenționează să deschidă un muzeu în onoarea ei!

Deși Tatyana Vasilievna sa născut în Leningrad. adesea vine la Danilov - aici rădăcinile stramosilor ei, copilăria ei militară.

Foto: În copilărie și adolescență, surorile lui Doronina erau inseparabile, dar astăzi ele sunt văzute rar.

Vărul ei Galina Koreshkova reamintește că distractiv înțepat la tatăl acasă Tanya: „Vasili, dvs. un mai mic, uite, actrița va fi!“

Întorcându-se după război de la Danilov la Leningrad, familia lui Doronina a purtat o capră cu ei într-un tren - frica de foame nu a mai dat drumul mult timp. Tanya și-a continuat studiile la școala din St. Petersburg. Și în clasa a opta, ea a ascultat-o ​​în secret din partea părinților ei la Moscova pentru a intra în școala de studiou a Teatrului de Artă din Moscova. Ea deja se înscria, dar după ce a aflat vârsta reală a lui Tanin, l-au trimis să-și termine studiile. După primirea certificatului, Doronin persistă. în toate școlile teatrale ale capitalei. Dar ea a ales același Studio-Studio al Teatrului de Artă din Moscova.

Foto: Oleg Basilashvili (primul soț).

Evstigneev a studiat la același curs cu Doronin. Kozak. Basilashvili. Tatiana a lovit imediat inimile frumusetii oamenilor. Dar ea era independentă și mândră.

Colegul de clasă Victor Serghev își amintește cum, la întâlnirea de studio, triediau Doronin pentru prima donna. "Ei și-au oferit chiar și bursele pentru a priva și a mustra partea Komsomol".

Cu Oleg Basilashvili, Tanya a rotit imediat un roman care sa încheiat cu o nuntă.

- O nuntă modestă Tanya și Oleg a sărbătorit în apartamentul său - își amintește profesorul Ivan Tarkhanov. - Nu era rochie de mireasă și schimb de inele. A fost al 55-lea an și au fost membri Komsomol!

"Apoi, Tanya era o fată simplă dintr-o familie care lucra, care cunoștea teatru puțin puțin, dar iubitor de nebunie, avea un caracter moale și un talent foarte mare. Din păcate, caracterul lui Tanin a început treptat să se schimbe; sub influența teatrului. Căsătoria noastră a durat opt ​​ani ", spune Oleg Basilashvili. El observă că nu a fost lovit de frumusețea lui Doronina: "Am fost uniți cu altceva, mai adânc. Când ne-am despărțit, mi-am dat seama brusc că sunt liber de această asuprire. Sunt foarte recunoscătoare Tatianei Vasilyevna că a fost inițiatorul divorțului ".

În Teatrul BDT Doronin a primit spectacole în roluri de conducere, lomilas publicului său. Odată ajuns în teatru a venit cunoscut la acel moment critic de teatru Anatoli Yufit și a fost lovit de frumusețea ei. În biografia Doroninoj Yufite nu spun nimic, dar elita Sankt-Petersburg și penultimul soț Doroninoj actorul Boris Khimichev confirma că Tatyana a trăit într-o căsătorie civilă cu Yufit aproximativ trei ani. Yufit era mai veche decât ea de aproape zece ani (astăzi nu mai trăiește). El a condus Departamentul de istoria teatrului rus de la Institutul de Teatru din Leningrad. Studenții și colegii săi adorați pentru spirit, veselie și impunere.

Foto: Edward Radzinsky (a treia).

Punctul în relația dintre Doronina și Yufit pune cazul. Yufit în imposibilitatea de a întâlni Tatiana din tur, și regina foarte furios pentru totdeauna. Dar steaua sa întâlnit un tânăr dramaturg Edvard Radzinsky (a sosit în Leningrad, la o repetiție de jocul său în BDT și pentru Doroninoj). Actrita Radzinsky a luat un pix și a mers cu el la Moscova, lăsând Teatrul BDT (în cazul în care, de altfel, că nu-i plăcea doamnelor și intrigi de țesut împotriva ei). Radzinsky a scris soției sale o mulțime de piese de teatru, și pagini despre dragoste și s-au născut după divorțul lor.







Cu actorul Boris Khimichev Doronin sa întâlnit în teatru.

- Am fost sub presiune de personalitate deja a avut loc - recunoscut Boris. - În relațiile noastre, domina. M-am ținut în suspans. Cel mai probabil, nu am putut să îi ofer nici pacea minții, nici scara profesională. "Tear off" a fost dificil. Când jocul în care ne-am jucat împreună la momentul arcul ea mi-a șoptit: „Vino la mine“ - M-am gândit, m-am confrunta cu un alt reuniune. Și când a intrat cu toată sinceritatea și onestitatea - pentru că nu ne-am vazut la acea vreme de două sau trei luni, m-am dus la filmare - a spus: „Borechka, mă căsătoresc.“ "Ei bine, asta e tot, în sfârșit ne putem despărți".

Foto: Boris Khimichev (al patrulea).

- Nu numai că mi-am oferit, le-am făcut timp de zece ani! Și chiar au lucrat. Sunt sigur că astăzi Tatyana Vasilievna regretă că nu are copii.

- Ți-a povestit despre foștii ei soți?

- Nu am cerut. Știam că menține relații bune cu ei. Mi-a fost absolut potrivit. Această caracteristică vorbește despre generozitatea sufletului femeii, Doronina. Pentru mine acest gen de generozitate este neobișnuit. Aici, cu ultimul soț Robert Tohnenko, suntem prieteni. Ca și în Lermontov. "Ostașii își amintesc zilele trecute". Îmi amintesc că, în timpul călătoriei lor, a fost la mine acasă vizitând și împărtășind durerile sale de sex masculin. Nu puteam rezista și am sunat-o. Stins, a spus: "Tanya, eu sunt eu. Sunt cu Boris. Ea a întrebat pe care Boris. El a răspuns: "La a noastră." În general, să sperăm că Doronin de la fiecare soț ar merge la următorul pentru o mare dragoste.

- Afacerea lui Doronin cu Efremov? Au existat zvonuri că pe baza unei relații de dragoste au fost împărțite Teatrul de Artă din Moscova.

- Credeți că au împărțit Teatrul de Artă din Moscova în pat sau ce? Nu, cred că pașii luați de Efremov au dus la împărțirea. Iar meritul lui Doronina este că ea a ținut o parte din trupă și oamenii puteau lucra prin profesie. Dar, probabil, a existat aici un motiv personal. Ambițiile și mândria unei astfel de actrițe talentați precum Doronin au fost atinse.

- Ei spun că Tatyana Vasilyevna este doar o femeie extraordinară.

- Suntem la această vârstă minunată, când este deja un păcat să subliniem sexualitatea specială - este timpul ca Dumnezeu să se roage. Dar, închizându-mi ochii și mergând în amintiri lirice de departe-e-ekie, pot spune un singur lucru: chiar CHARM! În viața de zi cu zi și alimentele sunt rezervate. Nu este cea mai mică slăbiciune pentru alcool. Îi iubește cărțile. Citește băutură în fiecare zi. Ea este un om de autosuficiență excepțională și de auto-educație! Absolut nu poate rezista prafului. Îl rupe. Iubeste mobila veche - si-a decorat apartamentul pe Arbat. Firește, l-am cumpărat! Din partea bucatarului papal si a mamei insotitoare a biletului, nu era necesar sa conta pe obtinerea unui headset de la mesteacalul karelian.

- Se spune că Doronina a avut întotdeauna mulți admiratori celebri?

- Au existat. Și foarte faimos! Unul ia scris scrisori și a tras diagrame despre cum să ajungă la el, astfel încât întâlnirea să aibă loc într-o conspirație. Am citit aceste scrisori. În general, m-am schimbat. E mai greu pentru o femeie.

Cu Robert Tokhnenko, care a lucrat în Glavka industriei petroliere și Comitetul Central al Komsomol, Tatyana Vasilievna sa întâlnit în parteneriatul horticol "Actor". Aici Tohnenko a cumpărat un site, iar Doronin a devenit președinte. Robert Dmitrievich spune că atunci când a văzut strălucitoarea Doronin într-o rochie simplă de bumbac, cu o formă bine fixată, pur și simplu. El a voit. Apoi, împreună, au condus afacerile la nivel național, iar ei înșiși nu au observat cum au început să aibă nevoie unul de celălalt. Toți zece ani de căsătorie, Tokhnenko a trăit pentru Doronina, abandonându-și cariera. Dar nu și-a văzut jertfa, iar relația lor a scăzut treptat.

- Robert Dmitrievich a ascultat totul soției sale, - spune un vecin din daca Evgenia Vasilyevna. - Nici măcar nu am auzit vocea lui. Întotdeauna a tăcut. Îmi amintesc după ce spectacolele Tatiana Vasilyevna au fost urmate de o serie de bărbați cu flori, iar Robert Dmitrievich a asteptat-o ​​ascultător în mașină la teatru. Doronina a iubit, în general, să-i comande pe oameni. A existat un astfel de caz. Din cauza ocupației mari, Tatiana Vasilievna a decis să părăsească postul de președinte al asociației noastre. Apoi oamenii noștri au adunat o delegație și au mers la ea pentru a cere să rămână. Le ascultă și, brusc, le-a ordonat: "În genunchi." Și toți bărbații s-au așezat ascultători în fața ei în genunchi! ".

Astăzi, Tatyana Vasilievna conduce încă Teatrul de Artă Gorky din Moscova. Direcționează, joacă pe scenă. Contrar imaginii create în presa Doroninoj modul controversat și persoană dură, toți oamenii cu care am vorbit, pictat un alt portret Tatyana: „feminin, vulnerabil, lipsit de apărare. Descătușează imperiousness și agresiunea să-și apere numele, Actrite opiniile sale demodate despre artă. "

"Mama lui Tanya a murit acum cinci ani. După moartea ei, câinele favorit al lui Tanya a murit de durere, - spune verișoara Galina Koreshkova. - Și astăzi Tatyana este singură. Acasă vine pe timp de noapte doar pentru a dormi. Nu avea o viață personală, dar teatrul o înlocuiește. Scrisorile către Danilov mă trimit în fiecare lună - vorbesc despre muncă, despre noi producții. Anul trecut, o nouă planetă a fost numită după Doronina. Toți Danilovul nostru a fost încântat de Tanya! "

Visul de astăzi al lui Tatyana Doronina este de a crea un studio de școală sub MKhAT și de a instrui actorii. Noi credem: poate so facă!







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: