34; Multe instituții lucrează acum într-un minus - # 34

"Multe instituții lucrează acum pe un teritoriu negativ"

Potrivit deciziei Procuraturii Generale, cafenelele și restaurantele situate în clădirile rezidențiale din centrul orașului Minsk au lucrat timp de aproape două luni până la ora 23.00. Corespondentul "Salidarnasts" a încercat să afle de ce astfel de instituții devin neprofitabile și care suferă de inovații oficiale.







Autoritățile au acordat o atenție deosebită barurilor, cafenelelor și restaurantelor după apelul colectiv al locuitorilor casei nr. 1 din strada Romanovskaya Sloboda, în subsolul căreia era un cafenea, care funcționează între orele 11:00 și 01:00. Plângerile locuitorilor din această regiune și alte câteva case din centrul orașului au fost legate de zgomotul ulterior și de condițiile nesanitare.

Pubul "Pinta", situat pe strada Komsomolskaya, a lucrat deja până la ora 23:00 pentru mai mult de un an.

- Motivul pentru aceasta a fost plângerile vecinilor ", a declarat Svetlana, angajat al restaurantului," Salidarnasts ". - Nu au avut plângeri cu privire la munca noastră. Ei s-au plâns că tinerii vor petrece seara sub ferestrele lor. Bineînțeles, ne-am bucura să lucrăm cu întârziere: venitul ar fi mai mult și oamenii au multe de parcurs. Vizitatorii ar fi o mulțime, mai ales că în centrul unităților, care lucrează după ora 23.00, aproape că nu există.

Eugene, directorul cafenelei "Apricot", a spus că, după intrarea în vigoare a deciziei Procuraturii Generale din cadrul instituției, a fost nevoit să concedieze doi oameni:

- Pe de o parte, reducerea orelor de lucru, economisim energia electrică, costurile pentru prosoape de hârtie și alte lucruri aparent mici. Și pe de altă parte ... Dacă adăugăm la noua rezoluție criza financiară (și, în consecință, scăderea numărului de vizitatori) și devalorizarea, putem spune că acum cafeaua merge în minus cu 26%. Acest lucru este în ciuda faptului că anterior planul a fost întotdeauna îndeplinit mai mult de 100% ... Multe instituții lucrează acum în negativ, unii au devenit în stare de faliment ...







Decizia autorităților Eugene nu este considerată rațională. În același timp, el susține că nu există nicio șansă să-l anuleze, deoarece "a fost luat mai sus".

- Apropo, când instituția noastră a fost deschisă și măsurătorile de izolare fonică au fost efectuate, sa dovedit că putem deschide chiar și un club de noapte! La urma urmei, izolarea suplimentară creează și se află deasupra noastră, "McDonald's", a rezumat interlocutorul.

Mergem mai departe, spre Nemiga. Restaurantul-club Rock House este situat sub caseta Princess. Chiar mai mare - casa de tranzacționare "On Nemiga", și apoi - casa de apartamente.

- Pentru toată activitatea instituției (aproape trei ani) nu a existat nici o singură plângere din partea chiriașilor ", a declarat Zhanna Garbovici, director adjunct al DDB" Demboy "(proprietarul Casei Rock). - Am simțit în mod semnificativ decizia Comitetului Executiv al orașului Minsk! Numărul de vizitatori a scăzut, deoarece majoritatea sunt obișnuiți cu formatul clubului și cu posibilitatea de a desfășura activități de seară, fără a se limita la 23.00; Veniturile instituției au fost mai mici. Nu am tăiat niciunul dintre angajați, am lăsat salariile la fel. Deși acum nu mai este nevoie de atât de mulți lucrători. Instituția nu se rambursează și chiar merge în negativ. Acum avem două opțiuni: reorientăm în final clubul la un restaurant sau luptăm pentru dreptul său la muncă. La urma urmei, Rock House - o rețea de instituții care, de exemplu, lucrează la Moscova până la ora 5 dimineața.

Drept urmare, oamenii obișnuiți suferă de deciziile oficialilor, Zhanna crede:

- Pot exista șomeri noi. În timp ce statul încearcă să lupte împotriva acestui fenomen.

Se pare că suntem martorii unui conflict de interese. Pe de o parte - dorința locuitorilor capitalei de a se relaxa, de a sta într-o casă confortabilă după un film de seară sau de a merge în jurul orașului. Pe de altă parte - nemulțumirea destul de ușor de înțeles a celor care locuiesc alături de astfel de instituții, pentru că toată lumea are dreptul să se odihnească în pace și liniște. Cum de a găsi un compromis și de ce, în Minsk, un oraș cu o pretenție la nivelul capitalei europene, nu există într-adevăr aproape nicăieri să meargă târziu noaptea?

Rețeaua internațională de cafenele Double Coffee se situează ca o instituție cu o capacitate de 24 de ore. Cu toate acestea, destul de ciudat, cafeneaua din Minsk funcționează până dimineața numai în zilele de vineri, sâmbăta și duminica, în zilele rămase - până la ora 23.00.

- Lucrul este că noaptea în timpul săptămânii vizitatorii sunt puțini și lucrează în jurul valorii de ceasul șapte zile pe săptămână, este nerentabil, spun angajații.

La sfârșitul "călătoriei" prin cafenelele centrale, mi-am amintit povestea. Sora mea, care locuiește în Vilnius, împreună cu viitorul ei soț, când nu erau aproape cunoscuți, s-au dus la o cafenea de 24 de ore, chiar în centrul orașului și au vorbit acolo toată noaptea. Este păcat că în Minsk, care nu este atât de departe de Vilnius, această situație pare aproape ireală.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: