3 întrebări înainte de culcare

Cred că discuțiile noastre de seară deschid calea pentru o comunicare viitoare.

Ce te-a făcut să zâmbești azi?

Ce te-a făcut să plângi azi?

Ce lucruri noi ați învățat astăzi?







Răspunzând la aceste întrebări, fiul nostru mic își deschide inima în fiecare seară. El începe să zâmbească și să râdă, amintindu-i tot ce-i aducea plăcere în acea zi. El devine serios, amintindu-și ceva trist. El se simte mândru când își împărtășește noile cunoștințe.

O astfel de conversație aparent simplă servește mai multor scopuri foarte importante.

Ajută fiii mei să învețe comunicarea.

Copilul nostru de doi ani tocmai a început să participe la conversația de seară. Acum, el învață să comunice și ascultă cum vorbim cu fratele său. Vreau ca copiii să împărtășească mereu dificultăți sau succese cu noi. Și acest lucru nu va deveni un obicei în sine. Oferind copiilor să înțeleagă că pentru a împărtăși bucuriile și necazurile cu familia lui - este bine și bine, noi le da un sentiment de securitate și de încredere, care va continua să mențină modul nostru de comunicare deschisă.







El mi-a arătat cum a luat fiul meu în ultima zi.

Uneori își amintește ceva complet neașteptat pentru mine și dezvăluie sentimente minunate pentru mine. Ca părinte, mă ajută să-l recunosc mai bine și să împărtășesc cu el chiar și momentele când nu eram în jur. Datorită unor astfel de conversații, aflu dacă există ceva spus sau făcut de mine și de soțul meu că copilul nu a luat-o așa.

Aceasta este o modalitate de a ajuta un copil să învețe viața.

Ponderând în fiecare zi, am ocazia să-i explic fiului meu faptul că chiar și o "experiență negativă" (ceea ce la făcut să plângă) nu se termină neapărat negativ. Greșelile sunt normale, dar cât de valoroase sunt lecțiile pe care le putem învăța de la ei.

Copilul meu învață să se roage spontan.

După ce el spune despre tot ceea ce ia făcut fericire sau tristețe, ne întoarcem pentru o clipă la Dumnezeu, îi mulțumim pentru totdeauna și cerem iertare atunci când este dificil pentru noi. Desigur, nu este necesar să faceți acest lucru dacă familia dvs. nu o acceptă.

Așa că se antrenează să-și exprime sentimentele verbal.

Asta înseamnă că nu plângeți sau râdeți, ci realizați și formulați sentimentele pe care le-a experimentat în timpul zilei.

Și, în sfârșit, amândoi iubim aceste conversații, râdem, ne îmbrățișăm și creștem împreună; în fiecare seară ne apropie unul de celălalt. Ieri, fiul meu sa uitat la mine și a spus:

"Mamă, e rândul tău!" Ce ți-a plăcut astăzi?

Deci acum suntem amândoi implicați! Dacă nu vă place nimic înainte de a merge la culcare, vă recomand să începeți. Conversația seara cu copiii mei este unul dintre evenimentele preferate ale zilei. Ne permite să rămânem împreună și să-i ajutăm pe fiii mei să doarmă liniștit și fericit.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: