3) Dragostea este Dumnezeu

Fata germană Liza din micul oraș Haydrode, din Turingia, și tânărul rus Ivan și a întâlnit ceva mulțumit - să gândească doar: mulțumesc! - s-au întâlnit și s-au îndrăgostit unul de celălalt din cauza războiului. Apoi, în 1945, au fost împreună timp de numai șase luni, apoi au continuat timp de multe decenii dragostea lor în separare și fără speranță de întâlnire.







În anii 1950, sub presiunea partidului și a altor organe competente, Ivan sa rătăcit și a scris o scrisoare de rămas bun lui Liza: Îmi pare rău, m-am căsătorit. Răspunsul ei a fost amar și trist: "Vă înțeleg și nu vă învinovățesc, pentru că nu am dat un jurământ de celibat. Vreau să fii fericit că noua ta soție (Dumnezeule, ce cuvânt!) Te-a iubit așa cum te iubesc. Vanya, Vanya mea! În aceste minute tragice pentru mine, vreau să vă spun că te voi iubi și vă voi aștepta toată viața! ".

Ea a iubit și a așteptat - toată viața ei. După ce și-a pierdut copilul comun cu Ivan, o fată, Lisa Waldhelm a reușit să se învingă și să se căsătorească abia după patruzeci de ani.

3) Dragostea este Dumnezeu
Elizabeth Waldhelm: "Tot ce sa întâmplat cu noi este un miracol.
Toată viața noastră am visat să fim împreună, iar acum visul nostru sa împlinit "

Am un apartament în Turingia, într-un loc frumos, liniștit și curat. Este minunat că Ivan și cu mine vom trăi acolo în timpul iernii, iar vara în Krasnoyarsk ...

Nu înțelegea nici un cuvânt în limba rusă, iar soțul ei, Ivan, trebuia să-și amintească germanul pe care îl uitase deja,

Oriunde au mers una lângă alta, se țin de mâini și vorbind la său ciudat german-rus ... Ceea ce au spus rămâne privat. Desigur, am vorbit despre modul în care au trăit toate aceste mulți, mulți ani. Trecand peste scrisori vechi și imagini, și amintiți-vă ... Poate că au vorbit despre acel război brutal, care odată le-a unit și care a trecut fără cruțare, prin soarta celor dragi, prietenii lor și cunoștințe cu privire la soarta germanilor și rusă ...

"Ruporistul și traducătorul Ivan Bykov îi distinge pe cei care au luptat în condamnare, de la soldații conștiincioși care au fost forțați să-și îndeplinească datoria lor inviabilă. Uneori a reusit sa salveze prizonierii de executare.

- Și am auzit două focuri. Apare, mă uit - și șeful de informații a ucis aceste două. De ce. Ei bine, de ce. În primul rând, ucide ... doar ... Sunt eu ... Adică ... eu încă urmat, unde a fost îngropat, că omul, și după război, a mers pentru a vedea familia lui a spus - un pic diferit ... că a fost ucis în luptă ... - în cazul în care el este îngropat. Asta e genul de lucru ... "

(Din filmul documentar al lui Mikhail Ananyev și Dmitry Parshin "Frontul invizibil").

Viața de familie a Frau trecutului este punctată. O cetatean al Luxemburgului, ea poate ramane cu sotia ei timp de cel mult trei luni. Aproape la fel de mult ia permisiunea pentru o scurtă vizită ... Cuplul sa descurcat bine într-un apartament spațios cu două camere în md. Nord, donat de guvernator. "Un mobilier Lizhen tot ce am aruncat afară, am cumpărat unul nou cu banii mei. Nu am bani ", zambeste omul, care a devenit, fara exagerare, un erou national.

Aparent, o schimbare bruscă a unui climat și frecvent zboruri forțate înainte și înapoi a subminat foarte rapid starea Lisa Valdhelm, ce au făcut schimb deja, cel puțin, deceniul al nouălea. Potrivit aceluiași ziar, ea a fost în numărul de spital Krasnoyarsk 6, in departamentul de chirurgie purulente, unde a fost diagnosticată - gangrena uscată a picioarelor.

3) Dragostea este Dumnezeu
Lisa Waldhelm: "În Rusia, de fapt, este bine. Pentru mine, desigur, un pic înfricoșător:
este foarte rece aici, dar nu-mi pasă, pentru că ești în jur "

Apoi, Lisa, a lucrat toată viața într-o Europă prosperă, o asistentă medicală, în comun cu corespondent al „MK Krasnoyarsk“ Margarita Baranova primele sale impresii de familiarizare cu spitalul Krasnoyarsk:

Lizhen. Mi-a plăcut serviciul, bună grijă și atitudine. Am vene foarte proaste, dar asistentele curate, profesionist au făcut totul ... Dar o mulțime de oameni și doar o toaletă (sprâncenele ridică în surprindere). Situație foarte slabă, foarte proastă! Saltele sunt, în general, într-o stare teribilă ...

Ivan. A fost necesar să se aducă lenjerie de pat, adidași, o haină, două plăci, un pahar, o furculiță, ca să nu mai vorbim de produse. Pentru ea nu a fost clar ...

Lizhen. Locația paturilor din spital este exact la fel ca în Germania în timpul celui de-al doilea război mondial - ele stau pe coridoare. E greu să te uiți la oameni. Astăzi am visat că m-am întors acolo. Visul a fost atât de real! A fost un coșmar.







MK. Și mâncarea? Comestibilă?

Lizhen. Da, poate că există - toți ceilalți au mâncat ... Nu pentru mine să mă adaptez ... Toți mănâncă - și o voi face. Dar trebuie să îmbunătățim nutriția. Apoi, ceaiul și sucul sunt diluate. Întotdeauna beau ceai fără zahăr și mi sa dat ceai, unde au pus mult zahăr ...

La mine dintr-o senzație de sens, că o va vindeca rapid. Dar aici au examinat din ce în ce mai mult. Interiorul ei este normal. Ea doarme ca ea, așa că până dimineață. Apropo, e rău.

După ce a spus ultima frază, Ivan Fostul a râs în mod semnificativ ...

3) Dragostea este Dumnezeu
3) Dragostea este Dumnezeu
Rezoluția de aprobare a maistrului Ivan Fost, comandantul orașului german Haierode,
pe carte de identitate a unei tinere Lisa Waldhelm (aparent, de dragul importanței Ivan
"Adevărat" la rangul de ofițer de semnătură - locotenent). Vara anului 1945 se apropia de sfârșit

Un mic fragment din reportajul Nataliei Sokolnikova. Interviu cu ea îi dă lui Ivan taurii:

- Și toți părinții ei au murit, și Gunter, frate, a murit, nu ... și brusc, apelurile ei s-au oprit. Și nu știu unde să sun, ce ... ce sa întâmplat, nu știu. Am primit un apel de aproximativ o săptămână după încetarea ei rudă îndepărtată, pe care nu știam existența, ea ma sunat ... care e numele ei ... acum ... ea mă cheamă, uneori ... ca Lisa paralizie. O lună mai târziu, ea cheamă: totul, ea a murit ... "Ei bine, veți veni. "Eu spun:" Voi veni cu siguranta ".

Du-te la mormântul iubitului său Ivan Nikolaevich nu a îndrăznit - după sănătatea veteran știri teribil de pompate ...

- Eu încă o iubesc ... E foarte, foarte, foarte, foarte, foarte ...

(Natalia Sokolnikova, Eduard Tashtandinov, Komsomolskaya Pravda, Krasnoyarsk)

Se pare că „Komsomolskaia Pravda“ a fost am aproape singurul mijloc de mass-media, care - deși cu o mare întârziere, și discrepanțe mari - a informat publicul cu privire la moartea celui care admirat mai recent și pe care au concurat cu fiecare spune tuturor presei noastre ...

3) Dragostea este Dumnezeu
Cimitirul din Haierode

Heyerode. Ein gro # 223; es Herz mit gelben Rosen und einer Schleife «În Liebe Dein Mann Wanja» ziert das apuca von Lisa Waldhelm, die im Alter von 85 Jahren gestorben und am Wochenende în ihrem Heimatort beigesetzt Worden ist. Diesem # Gru Mit 223; verabschiedete sich ihr Ehemann aus dem fernen Sibirien von der Liebe năvoadelor Lebens. [...]

Nur ein Wunsch des Paares ging nicht mehr în Erf # 252; llung: Lisa und Wanja wollten einmal noch în Heyerode mână în mână die Hauptstra # 223; e flanieren hinunter. Wie aus dem Umfeld der Angeh # 246; rigen zu erfahren război konnte Iwan Bywschich nicht zur Beisetzung seiner Frau nach Th # 252; ringen kommen. Er va weiterhin aber w # 246; chentlich telefonischen Contact nach Heyerode halten. Dorthin hatte es seine Lisa im Januar nochmals gezogen; sich nicht konnte sie wieder von einer schweren Krankheit erholen. Sie Bekam sogar Eine Einladung zur GRO # 223; en milit # 228; rparade auf dem Roten Platz în Moskau, aviz Russland am 9. Mai das 65. Jubil # 228; um des asedii # Ber2 Nazi-Deutschland beging.

Heyerode. inima mare cu trandafiri galbeni și panglică cu inscripția „Cu dragoste - soțul tău Vania“ - o coroană de flori la mormântul lui Lisa Valdhelm, care a murit în vârstă de 85 și a fost îngropat în week-end, în orașul său natal. Cu această privește cu dragostea vieții sale transformat soțul ei din îndepărtata Siberie. [...]

Și mai multe dintre notele Rainer Shmaltslya am aflat că visul Valdhelm Lisa - din nou, șase decenii mai târziu, o plimbare cu Ivan, mână în mână, de-a lungul străzii principale din orașul natal Heyerode - deci, se pare, nu a venit adevărat ...

Îmi amintesc vechea conversație a soților cu Margarita Baranova, corespondent al lui MK în Krasnoyarsk:

MK. Vei lăsa Ivan de multă vreme?

Lizhen. Nu, nu voi rămâne prea mult timp (anxietate în ochi). Sper că în opt zile voi fi din nou aici ...

MK. Ivan Nikolayevich, nu vrei să te muți la soția ta în Germania?

Ivan. Și ce voi face acolo?

MK. Da, ce faci aici, atunci vei fi acolo.

Ivan. Eu scriu cărți aici. Și unde să colectezi materialul.

În mod oficial, aveau numai doi ani și jumătate. Ei au scris multe despre ei, au spus că s-au arătat în programul "Timp", iar Ivan Boys a devenit chiar, așa cum a spus Margarita Baranova, aproape "erou național".

Timp de mai mult de doi ani, Ivan a trăit singur. Du-te la mormântul soției sale, nu a îndrăznit. Potrivit Nataliei Sokolnikova, fiul său, în timp ce călătoresc în Germania, a vizitat cimitirul din Hayrode.

3) Dragostea este Dumnezeu
Veteranul Ivan Nikolaevich Primul este din nou singur ...

Ivan Nikolayevich Fostul nu a vorbit despre cum a servit în inteligență, ci doar ia dat tipilor un sfat prietenos: "Fumat niciodată! Nu am fumat o singură țigară și țigări în viața mea "- și a promis că va trăi până la 100 de ani, pentru că are o sănătate excelentă.

Gol și rece, trebuie să fi devenit acum in apartament spatios cu un dormitor în md. North ... Natalia Sokolnikov: „Cabinetul veteran, de lângă prima linie tunica, agățate cu premii militare, rochii Lisa atârnă pe pereții portretele sale, în colțul din fața icoanei, căruia i se ruga.“

Jurnaliștii au scris multe despre ei, au vorbit mult, s-au arătat în programul "Timpul" și toată lumea a admirat povestea absolut incredibilă, fabuloasă a dragostei lor. Și apoi - toate păreau să-și piardă orice interes pentru ei: tăcerea aproape completă a presei, informații foarte slabe și inexacte despre viitoarea lor soartă ...

M-am gândit mult timp: de ce. Este pentru ca toate basmele sfarsesc mereu cu o nunta. Pentru că tot ce este interesant ca Prinț Ivan merge la Far Far Away de stat regat tridesyatom, după cum se luptă cu șarpele Gorynych, și de mai mulți ani de așteptare și de așteptare pentru printul ei frumos prințesă în turn.

Toate basmele se termină cu o nuntă. Și apoi - totul este simplu și nu foarte fabulos. "Ei au trăit fericit după aceea și au murit într-o zi".

Principalele surse de pe Internet:







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: