29 iunie

Sfânta Biserică citește Evanghelia după Matei. Capitolul 11, art. 27-30.

11.27. Toate lucrurile mi-au fost dăruite de Tatăl meu și nimeni nu-L cunoaște pe Fiul, cu excepția Tatălui; Și nimeni nu-L cunoaște pe Tatăl decât pe Fiul și pe care Fiul vrea să-l dezvăluie.







11.28. Veniți la Mine, toți cei ce vă munciți și sunteți încărcați cu greutate, și vă voi da odihnă.

11.29. Luați jugul Meu peste voi și învățați de la Mine, căci Eu sunt blând și smerit cu inima; și veți găsi odihnă pentru sufletele voastre;

11.30. Căci jugul meu este ușor și povara mea este ușoară.

Din dorința de a dezvălui secretul filiației sale divine, cum apostolii ar putea găzdui, Domnul nostru Iisus Hristos a spus ucenicilor Săi despre natura specială a relației dintre el și Dumnezeu: Toate lucrurile sunt livrate la mine de către Tatăl Meu și nimeni nu cunoaște pe Fiul, afară de Tatăl; Tatăl și nimeni nu cunoaște, dar Fiul, și căruia Fiul alege să-l dezvăluie (Mat. 11, 27).

Sfântul Chiril al Alexandriei scrie: "Pentru că El a spus că totul este dedicat Mine. astfel încât să nu pară că El are altă origine și mai puțin Tatăl, a adăugat aceasta pentru a arăta că natura Sa este la fel de misterioasă și de neînțeles ca a Tatălui. Numai natura divină a Trinității se cunoaște pe sine însuși. Numai Tatăl Își cunoaște pe Fiul Său, rodul naturii Sale, numai nașterea divină îl cunoaște pe Cel de la care Sa născut, numai Duhul Sfânt cunoaște profunzimile lui Dumnezeu. adică gândurile Tatălui și ale Fiului. "

Trebuie remarcat faptul că Mântuitorul nu a avut un scop de a descoperi plinătatea înțelegerii naturii Dumnezeului Triunitar: se va întâmpla mai târziu, după ce Duhul Sfânt a coborât asupra apostolilor. Și în acel moment, Domnul nu a spus atât de mult oamenilor despre Dumnezeu, așa cum ia arătat El, pentru că El însuși era un Dumnezeu-om.

În aceste cuvinte Domnul a făcut sensul că nici unul dintre oamenii nu sunt capabili să înțeleagă măreția și bunătatea Fiului precum și măreția și bunătatea Tatălui. Și, ca Fiu, adică, Isus Hristos, a dorit în fața lui pentru a descoperi Tatăl tuturor, fără excepție, el ia îndemnat pe toți să mă: Veniți la Mine toți cei trudiți și împovărați, și Eu vă voi da odihnă (Matei 11, 28.).

Domnul adresează toate căutările epuizate pentru adevăr. Sub tolerarii, așa cum subliniază Sf. Chiril din Alexandria și binecuvântatul Theophylact, se înțeleg evreii. Faptul este că pentru o religie ortodoxă evreiea a fost o povară cu un nenumărate set de reguli. Omul era în captivitate față de regulamentele care guverneau fiecare act din viața lui. Desigur, ca urmare a muncii zadarnice și fără rost, în încercarea de a fi virtuoși și de a îndeplini cele mai mici reglementări ale legii, evreii au fost epuizați.







Cei împovărați sunt neamurile, care au fost epuizate de greutatea păcatelor lor. Dar ambii erau sub jugul pasiunilor păcătoase, provenind din mândrie și deșertăciune, și de aceea Domnul dorește să le dea pace și să se odihnească de patimi.

Sfântul Ioan Gură de Aur notează că, cu aceste cuvinte, Mântuitorul dorește să spună: "Nu veni unul sau altul, ci vin toți cei care sunt în îngrijire, în necazuri și păcate; Vino, nu ca să te supună torturii, dar să îți permit păcatele tale; Nu veniți pentru că am nevoie de slavă de la voi, ci pentru că am nevoie de mântuirea voastră ".

Suflet, de asemenea, cei care se supun și să vină la Mântuitorul, El îndepărtează gândurile grele, greoaie și impure, oferindu-le bucurie și veselie, și capacitatea de a servi bine-plăcut lui Dumnezeu.

Hristos cheamă: Luați jugul meu asupra voastră și învățați de la Mine, căci sunt blând și smerit cu inima și veți găsi odihnă pentru sufletele voastre (Matei 11:29).

Evreii au folosit cuvântul jug în sensul "a fi sub influența sau în ascultare". Ei vorbeau despre legea lui Dumnezeu, despre Cuvântul lui Dumnezeu.

Hristos numește poruncile sale evanghelice un jug, pentru că ei îi plac jugul celor care sunt potriviți pentru ei și le leagă între ei și Hristos. Și deși aceste porunci par a fi grele pentru execuție, dar în realitate ele sunt ușoare deoarece le oferă liniștea tuturor celor care le îndeplinesc cu umilință.

Jugul lui Hristos este și umilința și blândețea. De aceea, oricine se smerește în fața fiecărui om, el trăiește liniștit și fără confuzie, în timp ce omul mândru este în permanență în necaz, fără să vrea să cedeze nimănui.

Astfel, jugul lui Hristos conține dragoste și aceasta este esența poruncilor lui Hristos.

Și într-adevăr, povara este pusă asupra noastră de către Domnul cu dragoste, astfel încât să o purtăm în dragoste, care ameliorează sarcina cea mai grea. Dacă ne amintim dragostea lui Dumnezeu, dacă ne amintim că sarcina noastră este să iubim pe Dumnezeu și să iubim oamenii, atunci ea devine bucurie și bună. Povara care este dată în dragoste și care este însoțită de dragoste va fi întotdeauna ușor.

Noi, dragi frați și surori, trebuie să ne amintim că Dumnezeu-om, Isus Hristos a venit în această lume pentru mântuirea fiecăruia dintre noi, astfel încât să ne putem simți dragostea de nedescris a lui Dumnezeu pentru creația Sa, pe care El trimite, el dă Fiului Său iubit. Mântuitorul Însuși ne cheamă pe fiecare dintre noi să luăm jugul Lui, adică, trăiesc prin El și-L slujesc, curtată inima umilă și blând în păzirea poruncilor lui Hristos.

Ajută-ne în acest Domn!

Ieromonahul Pimen (Șevcenco)







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: