10 Lecții de la frații Klitschko

10 Lecții de la frații Klitschko

Frații Klitschko de câțiva ani au condus o evaluare independentă a greilor în portalul boxrec și cu un decalaj mare față de restul greilor grei ai timpului nostru.







10 Lecții de la frații Klitschko

Lecția 1: Concentrați-vă pe obiectiv.

După cum a mărturisit Vladimir, înainte de fiecare luptă, el se gândește doar la luptă, la strategie, la ce și cum să facă. În acest moment, nu observați nimic în jur.

În box, lupta pentru succes merge dincolo de inel. Poți să dormi fără cină. Poți renunța la sex. Dar nu puteți merge la sala de sport și în fiecare zi trebuie să vă motivați. Boli musculare sunt prostii! Ai un nas spart - nimic, mergi mai departe! Aceasta este calitatea acestui campion. Dacă ați mâncat dulce toată săptămâna și ați ieșit în ring, nu așteptați bine.

Lecția 2. Învinge-ți temerile.

În ring, este foarte ușor să te rănești și chiar să pierzi o viață. Dacă vă este frică sau nu sunteți gata să mergeți până la sfârșit, nu veți reuși niciodată. Ambii frați au avut răni grave, au existat amenințări de a părăsi prematur marele sport. Cu toate acestea, de fiecare dată când și-au depășit temerile - recuperate din leziuni, s-au antrenat și s-au întors la inel.

Apoi, o persoană devine foarte puternică atunci când își cucereste temerile. Cred că aveți deja o astfel de experiență. Odată ce mi-a fost frică să ajung la o bicicletă pentru adulți, dar acum pot să merg cu ore. Când mi-a fost frică să interpretez în public, dar acum intru cu ușurință pe scenă.

Lecția 3. Pentru a vă aprecia rădăcinile, familia, mediul înconjurător.

Din copilărie, frații au fost întotdeauna împreună. Vitaly, cu drepturile fratelui său mai mare, a avut întotdeauna grijă de Vladimir în numele părinților care muncesc. Oriunde s-a dus, a luat întotdeauna pe cel mai tânăr cu el. Până în prezent, după cum admite Vitali el continuă să aibă grijă de fratele său - un sentiment de responsabilitate, el nu a fost niciodată frică, „Vladimir este de multe ori mi-a spus:“ Nu fi atât de intruziv, mă pot descurca ". La care îi răspund: "Știți, când erați copil, părinții mei mi-au dat sarcina să vă îngrijesc. Și această sarcină nu a fost anulată încă. "

Klitschko înșiși recunosc că unitatea familiei este forța lor. Acest lucru adaugă energie și putere. Creați-vă un mediu care vă va inspira și sprijini.

10 Lecții de la frații Klitschko

Lecția 4. Orice outsider poate deveni lider.

Când Vitaly a intrat în secțiunea de box-box, el a fost cel mai prost dintre băieți. După cum își amintește primul antrenor, a fost complet necoordonat: când i sa spus "la dreapta" - el "a plecat" și așa mai departe. Nimeni nu a putut apoi să presupună că va deveni campion mondial. Dar antrenamentele grele și lucrul la tine întotdeauna produc rezultate! Acesta este modul în care orice outsider poate deveni lider. Prin urmare, dacă nu știți ceva în acest moment sau nu știți, dar aveți un scop, un vis - aceasta nu înseamnă că este imposibil de realizat pentru dvs. Doar trebuie să acționați, să vă îmbunătățiți corpul și mintea - și veți reuși, mai devreme sau mai târziu.

Lecția 5. Nu renunță vreodată pe calea aleasă.

Viața ne testează adesea pentru a verifica cât de demni suntem pentru obiectivul ales. Viața este corectă - nu prezintă daruri minunate celor care se predau în momente dificile. Când Vitali a început doar să se angajeze în boxul profesionist, instruirea i-a fost dată foarte tare. "La un moment dat, trupul nu ma mai supus, dar mintea mea a strigat ca nu am nevoie de ea! - Klitschko, bătrânul, își amintește. - Dar am înțeles că, dacă mă predau acum, nu voi deveni niciodată un campion. Și am continuat formarea. "







Lecția 6. Drumul către bani simpli este foarte alunecos.

Când Klitschko sa mutat în sporturi profesionale, haosul a predominat în Ucraina - cu 90 de ani, cu toate ororile și deliciile. Apoi mulți sportivi s-au dus la rachetă pentru bani simpli. Firește, frații boxeri au primit de asemenea multe oferte, dar au refuzat la toate. "Bani usor nu este calea mea. Trebuie să știți exact ce doriți să obțineți în viață "- acestea sunt cuvintele lui Vitaly.

Mulți oameni se descompun ca indivizi, având gust de bani simpli. Apoi, dezvoltarea personală și profesională se termină. Ușor de bani este, de asemenea, un test. Viața nu oferă nimic pentru nimic. Brânza gratuită, așa cum se știe, se întâmplă numai într-un șoarece de șoareci.

Lecția 7. Înfrângerea nu este sfârșitul. Aceasta este doar una dintre opririle pe calea unei mari victorii.

După victorii puternice în Germania, Vitali Klitschko a fost invitat la box cu americanul Chris Byrd - duel pentru titlul de campion mondial. A fost un adversar foarte serios și un nivel mai înalt de luptă. Pe tânăr Vitaly puțini oameni au pus, dar de așteptat că ucraineana va trage nervii Bird experimentat.

Klitschko a început cu adevărat lupta și a apărut foarte repede în privința punctelor. Byrd nu a reușit să facă față noului concurent pentru titlu. Și brusc, după a treia rundă, Vitaly simți o durere puternică în umăr - fie dintr-o lovitură, fie dintr-o mișcare ascuțită. Antrenorul său a hotărât să oprească lupta, pentru a nu agrava trauma. După acest eveniment, mulți experți și un fan de box au batjocorit ucraineanul: "De ce? Este atât de ușor să renunțe, chiar dacă el nu avea urme de sânge, nasul nu a fost spart ... Vitali Klitschko - un pămpălău, „Dar a fost cazul în care o minte de sunet este mai important decât ambiția !. Dacă atunci Vitaly a rupt tendonul, nu s-ar fi întors la inel ...

Este înfricoșător să nu cadă - este înfricoșător să nu te ridici. Vitali cu onoare a ieșit din această situație și deja următoarea luptă cu faimosul Lennox Lewis, el a petrecut foarte cool! El conducea în puncte, la un moment dat întreaga sală a început să susțină ucraineanul pentru asertivitatea și activitatea sa în inel. Dar Klitschko, bătrânul, a eșuat din nou - Lewis ia rănit grav ochiul. Medicii pentru o lungă perioadă de timp au conjugat o rană sângerantă, dar în cele din urmă arbitrul a oprit meciul. Vitali nu a putut permite o repetare a povestii cu Byrd și a insistat în mod activ să continue lupta. Din păcate - a doua înfrângere, dar că este, sau mai degrabă dedicarea si curajul de boxer ucrainean ia adus onoare și respect în lumea boxului la cel mai înalt nivel. A fost aplaudat de întreaga arenă. Lewis și-a adus aminte de Klitschko și astfel niciodată nu a îndrăznit să țină un rematch cu el.

Și Chris Byrd, apropo, Vladimir sa răzbunat pentru fratele său ... Dar Vladimir a avut, de asemenea, mari înfrângeri. Și de fiecare dată după ele a devenit mai puternic. Într-una dintre bătălii, a suferit și o vătămare gravă, care a dus la o hemoragie cerebrală. În acea seară, tocmai a căzut în ring. Chiar și fratele mai mare a pierdut credința că Vladimir ar putea reveni la marele sport. Din fericire, Klitschko, Jr. nu sa rupt. El a vindecat rana si sa intors incantator in box.

10 Lecții de la frații Klitschko

Lecția 8. Critica ajută la dezvoltare.

"Îmi place critica, pentru că critica vă arată calea spre perfecțiune", notează Vitali Klitschko. - Îmi amintesc odată ce am venit la antrenamentul fratelui meu. Era o sparring normală. El nu a fost în cea mai bună formă după accident, a recunoscut greșeli ridicole, a ratat o lovitură ușoară. Și antrenorul ia strigat mereu: "Excelent! Este minunat! "Am fost atât de indignat:" Ce e bine? Ce este minunat? E groaznic!

În acea seară, frații s-au certat pentru prima dată în viața lor. Dar tocmai pentru că Vitali dorea ca fratele său mai mic să nu repete greșelile din trecut. Nu a auzit întotdeauna remarcile fratelui său mai mare. Apoi Vladimir a hotărât să meargă singur. Aceasta a fost o perioadă dificilă în viața lor, dar amândoi și-au dat greșelile la timp. În curând s-au reunit, iar Vladimir sa întors la inel și în prima bătălie la învins pe cel neînvins până în acel moment, Samuel Peter.

Campionii adevărați sunt cei care au fost izgoniți, dar au găsit puterea și s-au răzbunat.

Lecția 9. Faceți concluzii din greșelile dvs.

A fost lupta împotriva lui Peter care a fost noua etapă a carierei lui Vladimir. El a regândit mult. Am început să învăț diferit, să-mi dezvolt punctele forte și să lucrez la deficiențe. În relațiile dintre frați acum egalitate completă. Și de atunci nu au pierdut un singur duel!

Cea mai mare greșeală pe care o consideră este o subestimare a rivalului lor sau o supraestimare. Din fiecare eșec și eroare trebuie să trageți concluzii.

Lecția 10. Vorbiți mai des rudelor dvs. cele trei cuvinte cele mai importante.

"Nimeni din familia noastră nu este jenat să spună cu voce tare că ne iubim unii pe alții", confirmă Vitali. - Am avut o armată în familia noastră - disciplină strictă și răspundere. Dar sentimentele nu au suferit în același timp. Exprimarea sentimentelor voastre sincere dă putere atât celor dragi, cât și dumneavoastră. "

Vitali: "Pentru a fi mai bine, unii mușchi nu sunt suficienți. Trebuie să ne dezvoltăm pe deplin. Extindeți-vă orizonturile și oportunitățile. "

Vladimir: "Între noi, creierul poate fi instruit, precum și bicepii."







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: