Klose și-a terminat cariera - FIFA World Cup - știri

Cariera jocului în "bundestim" Klose a terminat după Cupa Mondială din Brazilia acum doi ani, iar ultimul său club profesionist a fost "Lazio". În spatele umerilor atacatorului este un record 71 de goluri pentru echipa națională, care ia luat 137 de jocuri. Potrivit Asociației de Fotbal din Germania, Klose va găzdui un curs de formare individuală, după care se va alătura echipei de coaching a "bundestim".

„Cu echipa națională legat realizările mele cele mai de succes, - a spus Klose. - Am petrecut în echipa națională este un mare de timp, care nu va uita niciodată că voi fi foarte fericit pentru a reveni la Asociația de Fotbal din Germania, cred că în mod serios în ultimele două luni cu privire la modul de a reporni jocul .. cariera, dar, de asemenea, reflectate pe alte opțiuni, inclusiv pe activitățile de coaching. "

Leul nu se îndoiește că Klose nu va mai avea succes în noua lui carieră. "Mereu am putut conta pe Miro, așa că mă bucur foarte mult că va face parte din personalul meu", a spus antrenorul echipei naționale germane. "Acesta este un model de model, el a pus întotdeauna interesele echipei peste tot".

„Îmi imaginez foarte clar antrenorul său, suntem încântați să-l sprijine au nici o îndoială că personalul coaching-ul va beneficia de prezența sa la fel de mult ca și câștigătoare, când a fost un jucător aștept cu nerăbdare să lucrez cu Miro ..“ - a spus Leo.

UEFA.com își amintește toate cele 16 goluri ale Klose la campionatele mondiale:

1, 2, 3: Germania - Arabia Saudită 8: 0, etapa de grup
La primul Campionat Mondial pentru atacantul a suferit de peste un an de la debutul pentru echipa națională, Klose a petrecut primele două goluri la poarta Arabilor, dar după pauză și a marcat a treia oară, din nou, a lovit perfect capul.

4: Germania - Irlanda 1: 1, etapa de grup
Klose a deschis scorul cu un antet dupa baldachinul lui Michael Ballack, dar la momentul adaugat Robbie Keane si-a recastigat echilibrul.

5: Camerun - Germania 0-2, etapa de grup
În minutul 79, Klose a obținut o victorie, care a oferit Germaniei un loc în playoff. Atacantul german a fost primul jucător din istorie care a marcat cinci goluri la Campionatul Mondial. Deși germanii au ajuns în cele din urmă la finală, Klose nu mai înscrie în acest campionat.

6, 7: Germania - Costa Rica 4: 2, etapa de grup
În meciul de deschidere al campionatului mondial de origine Klose a fost remarcat cu un dublu. În minutul 17, atacantul a făcut o trecere de poartă a lui Bastian Schweinsteiger, împușcând poarta din apropiere și făcând scorul de 2: 1. Curând după o oră de joc, Jose Porras a împins șutul lui Klose la distanță, dar atacantul a sosit la timp pentru finisare.

8, 9: Ecuador - Germania 0-3, etapa de grup
După o victorie minimă asupra polonezilor Klose în meciul din etapa a treia a fazei grupului sa remarcat din nou dublu. În cel de-al patrulea minut, atacantul a marcat o mișcare după transferul lui Schweinsteiger, și o scurtă pauză, profitând de Pass Ballack, a învins Christian Moru și a lovit o poarta goală.

10: Germania - Argentina 1: 1 (pen 4: 2), 1/4 finale
Roberto Ayala, în deschiderea celei de-a doua jumătăți, a condus argentinii înainte, iar germanii au fost pe punctul de a pleca. Atacurile disperate ale gazdei au adus fructe în minutul 80. Tim Borowski a aruncat mingea pe Klose, care a dat lovitura de la "etajul al doilea" a marcat al zecelea și, probabil, cel mai important gol în campionatele mondiale.

11: Germania - Australia 4: 0, etapa de grup
Avantajul echipei naționale germane nu a fost îndoielnic și Klose a marcat al doilea gol al echipei sale. Bombardier a marcat un minut in minutul 26, inchizandu-l pe flopul lui Philip Lam.

12: Germania - Anglia 4: 1, 1/8 finale
Klose a deschis scorul în minutul 20. Măreind mingea după un transfer lung de Manuel Neuer, atacantul la părăsit pe Matthew Upson și la bătut pe David James.

13, 14: Argentina - Germania 0: 4, 1/4 finale
În sferturile de finală, germanii au declasat echipa națională a Argentinei, iar Klose a marcat încă două goluri. Thomas Muller a condus germanii înainte în deschidere, dar cel de-al doilea gol, fanii au trebuit să aștepte până la mijlocul celei de-a doua jumătăți. Klose a profitat de trecerea lui Podolski și a împins poarta din apropiere. Cu puțin înainte de fluierul final, eroul nostru a stabilit rezultatul final. Cel de-al doilea gol al lui Klose sa dovedit a fi mai spectaculos - atacantul a lovit ținta din vară după transferul verificat al lui Mesut Ezil.

15: Germania - Ghana 2: 2, etapa de grup
În meciul din primul tur, Klose a rămas pe bancă, iar germanii au învins portughezul cu 4-0. Lupta cu Ghana sa dovedit a fi mult mai dură, iar Leo nu putea să o facă fără veteranul său. Apărând pe teren în a doua jumătate, Klose după depunerea lui Tony Kroos și cu discountul Benedikt Hededes aproape prima atingere a trimis mingea în plasă la postul îndepărtat și a egalat scorul.

16: Brazilia - Germania 1: 7, semifinala
În această seară, nu a fost stabilită nicio înregistrare. Pentru prima dată, Brazilia a pierdut atât de mult la Cupa Mondială. Pentru prima dată în semifinalele Cupei Mondiale, echipa a marcat șapte goluri. Pentru prima dată, fotbalistul a atras 16 goluri pe campionatele mondiale. Kroos și Müller au început combinația, Julio Cesar și-a pariat prima grevă, dar Klose nu sa închis în afara episodului și el însuși a terminat mingea în plasă.