8 moduri simple de a răspândi fericirea în jurul tău

8 moduri simple de a răspândi fericirea în jurul tău
După cum îmi amintesc, am vrut mereu să contribuie la lume. Întotdeauna am visat să încep o organizație caritabilă. Pun pariu că tu, ca mine, trăiești cu niște idei în inima ta care vizează schimbarea într-un fel a lumii. Dar tu nu faci nimic cu el. De ce?







Excusele mele au fost legate de lipsa de timp, de bani și, de asemenea, au existat diferite temeri care împiedicau să facă bine. Cred că aveți și obstacole similare.

Până de curând am amânat punerea unor lucruri pozitive în lume mai târziu. Dar acesta este un mit! Mi-am dat seama că ceva trebuie schimbat astăzi.

Așa că am luat o decizie conștientă de a renunța la toate temerile mele și de a începe să răspândesc fericirea.

Am crezut că acum nu pot începe o caritate, dar am reușit să fac un pas mic și să încep să fac binele ca voluntar într-o organizație deja existentă.

De asemenea, am decis să răspândesc fericirea în jurul prietenilor și rudelor mele. Și am început acțiunile mele cu mici lucruri.

Imi fac zilele mai luminoase cu clatite gustoase, o cana de ciocolata fierbinte, sau doar asculta cu rabdare, oferind sprijin si atentie.







Dăm fericire

Imaginați-vă dacă toată lumea va răspândi semințe mici de fericire. Să începem cu împrejurimile noastre. Să ne răspândim bine în cercul nostru de prieteni și printre străini.

Dacă sunteți ca mine și destul de ocupat în viața de zi cu zi. este posibil să nu știți de unde să începeți. Luați în considerare următoarele idei care pot fi aplicate în viață:

1. Fii bun cu tine.

Totul începe cu tine! Nu poți da lumii ceea ce nu ai. Deci, mergeți mai departe și faceți ceea ce vă place - dansați, cântați, faceți tot ce doriți. Bucură-te de ea. Și apoi răspândiți fericirea în jurul vostru.

2. Dă un zâmbet.

3. Faceți surprize!

Surprindeți oamenii pe care îi iubești cu flori, cu daruri mici, cuvinte frumoase, ajutor, îmbrățișări sau un adevărat compliment.

Fii un erou.

Acordați atenție pentru a ajuta pe cineva apropiat sau complet necunoscut.

Tocmai am fost martor la o faptă bună în acțiune. Un tip chipeș fără adăpost a venit la o cafenea și a vrut să cumpere cafea. Toți vizitatorii îl priveau ca și cum nu ar fi fost aici. Când a socotit banii, și-a dat seama imediat că nu era de ajuns.

Înainte să pot spune ceva, unul dintre vizitatori a venit și a plătit pentru cei fără adăpost. Tipul se așeză la o masă și se poate bucura de o ceașcă de cafea.

5. Spune ceva bun despre cineva sau ceva.

Fii sincer, răspândește cuvinte pozitive. Vorbește despre lucruri plăcute.

6. Faceți un efort pentru a avea gânduri bune.

Este necesar să controlați gândurile, ele devin cuvinte și apoi acțiuni. Gândurile noastre sunt ca semințele de flori. Ele pot vibra la frecvența fericirii sau tristeții. Alegerea este a noastră!

7. Ascultați cu atenție.

Concentrați-vă atenția asupra persoanei care vorbește. Acest lucru te va face pe tine și pe celălalt fericit!

8. Învățați-vă abilitățile.

Apoi trimiteți-le gratuit. Devino membru al unei organizații de caritate. Doar nu spune nimănui despre asta. Distrează-te!

"Fericirea nu este un scop, este un produs secundar al vieții normale".







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: