6 cele mai bune alternative la gazon

4. Clover târâtor

Legendarul frunze trehlistochkovye trifoi, nu obosesc să grădinari farmec și propune să creeze o acoperire solidă izbitor de vie și proaspăt în aparență - unele dintre cele mai frumoase dintre capacul la sol. Este perene cu tulpini târâtoare, capabile să ia rădăcini în internoduri. Trifolium repens în înălțime de până la un maxim de 40 cm, numai în timpul înfloririi, când peste masa de frunziș crește muguri apical globulare de culoare alb, roz, verzui.







Principalul avantaj al trifoielor este frumusețea covorului, care, în același timp, pare magnific și dens. Dar nu putem uita de avantaje pur practice. Trifoanele sunt rezistente chiar și la încărcăturile grele și tolerează perfect trampling. Protejează solul și își îmbunătățesc caracteristicile, apar strălucind și aduc cu adevărat efecte fabuloase designului grădinii. În timpul înfloririi, covoarele din trifoi întotdeauna atrag albine și fluturi.

Grijă de târârea trifoiului

Clovnii târâtoare preferă zonele însorite, în pritenenii pierde adesea caracteristicile varietale ale culorii frunzelor. Solurile nu sunt exigente, dar nu tolerează bogăția și stagnarea umidității, se simt mai bine pe solurile umede de înaltă calitate.

Cele mai bune soiuri de târâtor trifoi:

decorat cu cremă "bifurcată" și cu fața roșie a mărcii "Dragon's Blood";

de «purpurascens» clasa cea mai comună smarald mărginită pe frunze maro și un pic ca el, dar mai mult contrast «Întuneric Dancer» smarald decorate inchis taisuri frunze și capete de flori albe ca zăpada;

cu patru frunze de sortare "Good Luck". Prezentat ca verde smarald, și forme variate;

soiurile "William", "Sughitul" și "Atropurpurea";

violet-frunze "Wheatfen", cu inflorescențe roz luminoase.

Continuarea listei celor mai bune peluze alternative, vezi pagina următoare.

Pentru a merge la următoarea parte, folosiți numere sau linkuri "Anterioară" și "Următorul"

Dar sunt aceste plante dăunătoare altor plante? Îi înăbușesc? Copaci, de exemplu. Până la urmă, aceste ierburi fuzionează într-o singură masă, strâns legată atât de tulpini, cât și de rădăcini. Încercați să le dezrădăcinați dacă aceste plante se târăște, de exemplu, în măr. Deși demnitatea lor fără îndoială este o vedere frumoasă și faptul că, probabil, nu trebuie să fie cosit în fiecare lună.

Doamne oprește să pui un trifoi pe site. Scor tot imposibil de rădăcină afară, iar în a doua jumătate a verii plkryvaetsya mucegai, mucegai poate și īnnobilatoare, dar mai mult rău, atât pe iarba.

Elena, dar ai încercat să-l tai? Ca și gazonul. De ce gândesc mulți oameni, deoarece aceasta este o alternativă la o peluză, atunci nu este necesar să ai grijă de ea. Indiferent de trifoiul în care sunt înfundate paturile de flori, ele sunt îngrădite, mulcate. Iar cultivatorii de cultură sunt informați că sunt angajați în plivire săptămânală, nepermițând ca trifoiul să crească. Apropo, ierburi de gazon, doar urca în paturi de flori, precum și trifoi.







Olya, vreau să observ că există soiuri de trifoi decorative cu creștere redusă. Anul trecut am făcut eco-gaz din soiurile de trifoi din Rivendel și iarba de gazon obișnuită. Măsoară doar de două ori pe an. Puteți săturați acest trifoi cu monocultura ca o alternativă la o peluză obișnuită.

Svetlana, ce prostie, nu ești tu nici o liană, nici o pradă și nici o hamei.
Da, ele formează perdele dense și se încurcă, dar acest lucru nu le face dăunători, sub astfel de perdele umiditatea durează mai mult. Și despre împușcarea copacilor sau a altor plante. Desigur, alte ierburi pot fi înecate, dar nu ar trebui să fie plantate într-o grădină de flori și, dacă ar fi plantați, să împiedice creșterea tăierii. Sistemul de rădăcini al copacilor este mai adânc decât cel al acoperișului și nu interferează unul cu celălalt, deoarece plantează sub copaci bulbii și alte flori.

Dacă îl executați, bolidul va deveni agresorul. Trifoi și alte ierburi doar constrânge, doar suficient pentru a elimina timpul suplimentar, tăiați sau chiar rupe mâinile sale - și truc. iar marginile din jurul paturi de flori și mulcire - mijloace excelente și de încredere, doar aici se poate alătura Boris!

Am descoperit duchena. Fructe decorative. În ultimul an au fost 2 germeni bolnavi. Și acum am luat 1 m2, este încă vara nu a început ... se răspândește un covor dens buclat, înfloresc ca o căpșună, fructe de pădure uite în sus. Cred că îl conduc sub bujorii.

Și eu doar visez la asta! După o astfel de retragere, încep căutări active!

Tatiana, după ce am scris o recenzie despre Duchenne, următoarele întâmplat ... Acest imblanzitor a fost agresorul rău intenționat și a luat aproape toate meu favorit pat de flori într-un timp foarte scurt :), care se întretaie și au supraviețuit daylilies mele, târându pe Spiraea, achiziționarea niveluri cu două etaje. Am scos-o cu grijă (sperăm tot) și l-am transferat pe site-ul de sub copaci, de unde nu se răspândește. Deci, dacă ai reușit să o găsești și te-a supărat, te rog, nu te supăra pe mine :)). Doar s-au comportat și pansamente. Cu viteza vântului se așeză într-un loc de însămânțare și, fără ochi, nu ai timp să clipești, pentru că nu vezi pe nimeni în patul de flori iubit. A luptat tot sezonul. Cred că pentru acest sezon este necesar să lupți cu "urmașii" lor. Sunt de acord că toate plantele trebuie să li se acorde timp pentru a "restrânge", dar dacă timpul nu este atât de mare? și forțele prea? Dar aceste plante arogante îmi iau toată puterea și timpul și, de fapt, vreau să admir și patul de flori bine întreținut

Frumoasă, avem la lucru, ea este deja sălbatică și a prins. Dar, amintiți-vă, nu este fatală, dar ierburi otrăvitoare sunt neplăcute nu numai copiii, ci și adulți, încercați „zemlyanichinku“.

Da, nu este otrăvitor deloc, doar inodorabil, nu gustos.

Este doar proaspătă pentru gust - nu! Însuși a încercat și copiii. Dusheniya otrăvitoare nu este considerată!

Buna ziua tuturor! Vreau să fie plantată în grădină. mai degrabă, a plantat deja o bucată mică, firul Veronica. Am citit multe despre ea și e mulțumită de tot. Problema aici, în ceea ce - cu margini de gazon mine vecin, separate de la noi printr-un gard din grila, în picioare pe o înălțime de beton de bandă de 10-15 cm întrebare experților astfel -. Nu cădeți mea Veronica de auto-însămânțarea gazonului un vecin. Chiar nu vreau să intru în necaz cu vecinii mei și chiar vreau să am o peluză în grădina lui Veronica! Voi fi recunoscător tuturor pentru sfat!

Am fost rapid de doi ani și nu mă grăbesc să mă extind, deși mulți oameni spun că acesta este un adevărat agresor. Și nu văd nicăieri că semințele sunt împrăștiate. Deși, poate pentru că am soluri alcaline foarte slabe.

Întrebarea este: Veronica este fileat, frunzele sale sunt verzi pe tot parcursul anului, iar în primăvară există o actualizare? nu-i asa?

Bună ziua, Tatyana! Sper că am înțeles corect întrebarea: în primăvară pare să vină în viață și să devină mai decorativă, dar tufișul cu frunze în mod constant, numai pentru iarnă își pierde oarecum aspectul. După ce am citit articolul, am plantat o veronică pe site-ul meu, cred că este asemănătoare cu firul. Am pe ea frunzele sunt acum de culoare burgundă!







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: