12 lecții în 12 ani de căsătorie despre cum să păstrezi dragoste între soț și soție

Să te îndrăgostești, să te căsătorești, să începi o familie este mult mai ușor decât să salvezi toate aceste beneficii. Dragostea dintre soț și soție se transformă în timp, trecând de la o treaptă la alta, dar amintirile unui sentiment experimentat la prima întâlnire vă fac să credeți că ceva nu merge bine. Căsătoria nu este greu de rutină zilnică și viața de zi cu zi, care se presupune că descompune "barca de familie", nu-i pasă de copilul nou-născut și pericolele prinse pe scara de carieră. Cel mai dificil este să continuăm să ne alegem în fiecare zi și să ne străduim, mai întâi de toate, să dăm, fără să ne gândim la luare. Un bărbat, căsătorit timp de 12 ani, tatăl a cinci copii, spune că el și soția lui au aflat despre relațiile din familie și dragoste.







12 lecții învățate în 12 ani de căsătorie

12 lecții în 12 ani de căsătorie despre cum să păstrezi dragoste între soț și soție
Soțul, tatăl a patru fiice și fiul său, a decis să spună despre cele mai importante lecții pe care le-a dobândit în 12 ani de căsătorie.

Timp de 12 ani de căsătorie, soția mea și cu mine am văzut multe. Ne-am căsătorit înainte să termin studiile. În curând au primit primul copil. Am absolvit colegiul. Un nou copil. Două avorturi spontane. Alți patru copii. Când sa născut cel mai tânăr, aveam cinci copii sub vârsta de 8 ani. Aveau patru case. Am închiriat o casă și un apartament undeva între ele. Au existat cinci lucrări diferite cu patru companii diferite. A locuit în patru orașe. În multe feluri, viața a fost accelerată.

În acești 12 ani am învățat multe despre noi înșine, despre unul despre celălalt, despre importanța căsătoriei și despre motivul pentru care ar trebui să se lupte pentru ea.

Am fost tineri, ne îndrăgostim și ne-am pregătit pentru nuntă. Când Brooks a spus da, am fost puțin peste douăzeci de ani. Dar asta nu înseamnă că am fost pregătiți pentru căsătorie. După 12 ani, am înțeles pentru noi înșine 12 lucruri despre familie și căsătorie, precum și despre ceea ce sunt cu adevărat obligațiile soțului și soției.

1. Așteptările de 5050 duc la dezamăgire

Pentru o vreme am considerat căsătoria ca pe un joc, o competiție. Dacă fac asta, ar trebui să faci asta. Întâlniți-mă în mijlocul câmpului, faceți ceva mai mult aici. Dacă faci 20 de lucruri, voi face 20 de lucruri. Acesta este un fel de joc. Dar lucrarea reală se face atunci când unul dintre voi nu poate ajunge la mijloc. Când trebuie să treci un kilometru mai mult. Poate că raportul este de 90/10 dacă soțul este bolnav sau deprimat. Nu te uita la căsătorie ca pe o figură, pentru că din cauza lor, cineva pierde mereu.

2. Salvați o viață de aventură

La începutul romanului cu Brook, încercam în mod constant. Am făcut plimbări lungi, mâncat cu lumânări, am muncit din greu să-l câștig. Când anii și obligațiile au căzut asupra noastră, am lăsat focul între noi să moară de multe ori. Se luptă pentru a se asigura că acest foc nu se stinge, nu este neapărat o excursie la Paris. Poate fi o surpriză neașteptată pentru un hotel local, o bona de serviciu angajată dintr-o dată pentru copii pentru a elibera o seară sau chiar o notă scrisă de mână. Găsiți în căsnicia dvs. un loc pentru aventură.







3.În primul rând - sărută reciproc

Nu sunt perfect la asta, dar încerc să-l sărut imediat pe Brooks când vin acasă de la serviciu. Înainte de a-mi săruta copiii. Asemenea detalii mici sunt, de fapt, de mare importanță. Este important pentru mine să fiu un tată de primă clasă, dar este chiar mai important să fii un soț de primă clasă. Altfel, vom deveni vecini în casă, care împreună cresc copii.

4.Support - adesea este cea mai buna descriere pentru iubire

A fost ușor să-l iubim pe Brooks când eram noi. Era ușor să mă iubească în momente de confort. Dar este mult mai greu să lupți pentru iubire când pierzi un copil. Sau suferă mari neajunsuri financiare. Sau recunoașteți un secret cu adevărat dezgustător. Povestirile sunt bune pentru un film, dar viața reală este adesea confuză, haotică și dezordonată. Fiți răbdători când devine dificil.

12 lecții în 12 ani de căsătorie despre cum să păstrezi dragoste între soț și soție
5. Viața reală constă în momente mici

Nașterea unui copil, cumpărarea unei case de vis ... Vârfurile căsătoriei sunt bucuroase și mult așteptate. Cu toate acestea, cele mai multe zile sunt de rutină. Sunt de vina pentru că am lipsit de multe momente mici în timp ce lucram pentru a realiza cele mari. Mi-am dat seama că viața se întâmplă doar în aceste mici momente. Acum învăț să iubesc călătoria la fel de mult ca și destinația.

6. Intimitatea și prezența nu sunt același lucru

Pentru a veni acasă mai devreme, angajați o asistentă medicală să iasă cu o soție la o întâlnire sau chiar să plece în vacanță este totul lucruri interesante. Dar a fi mai apropiat din punct de vedere fizic nu înseamnă a fi mai emoțional. Pentru mine, apropierea emoțională este în loc de a privi mereu în iPhone, căutând în ochii soției mele, și în loc să vă uitam la banda în rețelele sociale ascultați inima ei. Când aveți ocazia de a fi împreună fizic, fiți împreună și emoțional.

7. Comparația vă ucide bucuria

8. Fiecare dintre voi are posibilitatea de a renunța la tot

Știm cu toții căsătoriile care se termină în durere, nu într-o vacanță. Divorțați în loc să dansați la cea de-a 50-a aniversare a nunții. Brook și cu mine înțelegem că există zile când este mult mai ușor să renunți decât să continuăm lupta. Dar în fiecare zi vom continua să ne alegem unul pe celălalt. Suntem încă onest despre situația în care ne înșelăm. Pentru că merită.

9. Luați inițiativa în mâinile voastre în beneficiul celuilalt

Deseori, în familia noastră, discutăm dacă suntem cei care dau sau, dimpotrivă, cei care sunt înclinați să ia. Dăm și servim? Sau doar să ia și să folosească? Sunt convins că este mult mai bine să trăiești viața când servi în beneficiul altui.

10. Trăiți-vă cu cei dragi și cu prietenii

Căsătoria este un lucru complex și dificil, dar, în același timp, este frumos și merită. Când locuiești în izolare, există întotdeauna tentația de a se preda. Dar când sunteți înconjurați de familia și prietenii care știți despre puterile și luptele voastre, simțiți un sprijin constant.

11. Vrei să mă ierți?

Să recunoaștem acest lucru: în căsătorie, suntem nedrepți unul celuilalt mai des decât suntem gata să recunoaștem. Ne mințim pentru mântuire, uităm de date importante, suntem supărați. În loc să transferați vina pe altul sau să evitați responsabilitatea, întrebați: "Vrei să mă ierți?". Deci căsnicia ta devine mai puternică. Această întrebare este mult mai mult decât "îmi pare rău" duce la reconciliere.

Lista lecțiilor poate fi continuată pe o perioadă nedeterminată. Nu am atins lucruri precum onestitatea, nevoia de a tăia datele vizitelor și de a accentua punctele forte ale unui partener. Dar toate listele lumii nu vor întări căsătoria la fel de mult ca și dragostea. În cele din urmă, dragostea câștigă. Învinge totul. Elimină îndoielile. Ajută la rezolvarea fricii. Ea împinge pentru fapte mari. Dragostea câștigă.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: