10 Rugăciunea pentru părinți

10 Rugăciunea pentru părinți

  • Ajută-mă să nu-mi suprim pe copiii mei cu așteptări excesive și nerealiste de la ei.
  • Amintește-mi că disciplina este pentru binele lor - și întotdeauna ajută să-i gestionăm în dragoste, nu cu furie și emoție.
  • Păstrați-mă de la încărcarea lor cu problemele mele pentru adulți, dar în același timp ajută-mă să fiu suficient de transparent și deschis pentru ei, astfel încât să poată învăța din greșelile mele.
  • Ajută-mă să-mi amintesc la ce vârstă sunt copiii mei acum - și să le răspund în consecință.
  • Permiteți-mi să văd momentele și situațiile instructive din viață și să ajut să le folosesc pentru a transmite un adevăr fără compromis vieților copiilor mei.
  • Permiteți-mi să-mi văd copiii cu astfel de personalități pe care le-ai creat și să-i ajuți să-i încurajeze să reușească în scopurile tale pentru viața lor.
  • Lasa-i sa vada casa noastra in conditii de siguranta, vesel si prietenos.
  • Adu-mi mereu aminte că timpul trece foarte repede și trebuie să iei și să te bucuri de fiecare perioadă a vieții tale.
  • Continuă să îmi construiesc personajul astfel încât copiii mei să aibă un exemplu de urmat.
  • În primul rând - permiteți-mi copiii să știe și să se simtă dragostea necondiționată.






În numele lui Isus, Amin.







Ron Edmondson este pastorul major al Bisericii Baptiste Emmanuel din Lexington, Kentucky.

Noi, la Telegram, abonați:






Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: