10 mituri despre vaccinări - articole și știri

M-am gândit să scriu acest post mult timp, dar din moment ce nu-mi place să scriu astfel de lucruri ca și cum nu aș avea prea mult timp, am pus totul și l-am pus jos. Dar, uitându-mă mereu la mituri și temeri legate de vaccinările din comunitățile copiilor, am decis - trebuie să alocăm timp și să o facem.







10 mituri despre vaccinări - articole și știri

Fotografie: fotografie de la mignews.com.ua

Mitul unu: Vaccinările duc la autism

Mitul doi: Mercurul în vaccinări duce la autism, ca urmare a deteriorării sistemului nervos

Mitul trei: Dacă deja vaccinați, atunci nu imediat de la multe boli, ci unul (separat), astfel încât să nu supraîncărcați sistemul imunitar

Din punctul de vedere al imunologiei, acest lucru este un nonsens. Cu toate acestea, pentru a aprecia acest nonsens, este necesar să explicăm cum funcționează sistemul nostru imunitar. O să încerc o simplă.

Sistemul imunitar recunoaște propriile sale și nu-i place pe altcineva. Orice virus, bacterie atacat sau pur si simplu sistemul imunitar (uneori sistemul eșuează și se numește o alergie - atunci când reacția nu este un agent patogen, ca ceva inofensiv și, uneori, dă un eșec puternic și răspunde acestora. - este o boală autoimună, celulele canceroase, de asemenea, ar trebui să fie recunoscute de sistemul imunitar, dar sunt vicleni și știu cum să evite moartea). Rezultatul de a nu muri de gripa sau varicela este victoria sistemului nostru imunitar. Bolile la care sistemul imunitar a reținut arma (celulele de memorie), a doua oară nu se îmbolnăvesc. Vaccinarea servește ca o înșelăciune pentru sistemul imunitar - îi arată doar o mască, doar o coajă goală a virusului / bacteriilor. Ca răspuns, sistemul imunitar se dezvolta o celula de memorie, iar atunci când întâlnește adevăratul inamic, organismul trebuie să răspundă (reacția instantanee a sistemului imunitar, și ca rezultat - nici o boala).

Deci, când am spus despre plicul gol al agentului patogen - este jumătate de adevăr. Astăzi, utilizați doar o mică bucată mică din cochilia patogenă. Și acest sistem imunitar este suficient. Nu numai că este suficient, se va dezvolta mai mult de un tip de celule de memorie pentru protecție, dar multe altele, așa este principiul funcționării sale. De ce fac asta? Da la faptul că sistemul funcționează întotdeauna la maxim. În general, "sarcina" sistemului imunitar este un basm, tk. sistemul nostru imunitar funcționează întotdeauna - în jurul nostru nu numai poliovirusuri teribile, pojar, rubeolă și de la care este necesar să fie vaccinați. Există multe bacterii și viruși diferite pe care corpul nostru le luptă cu succes, încât nu observăm. Dar sistemul imunitar funcționează! Și nu contează dacă vă vaccinați împotriva a trei boli diferite sau de la una. Desigur, uneori, vaccinul induce simptome ușoare de boală, și aici este Ministerul Sănătății și medicilor să le combine în așa fel încât să nu pentru a face un copil bolnav în același timp, întregul buchet. În plus, la fiecare vaccin se adaugă o substanță manechinică specială, care determină activarea cât mai mult posibil a sistemului imunitar (în cazul în care vaccinul nu este foarte imunogen, adică sistemul imunitar reacționează slab la acesta).

De fapt, împărtășirea vaccinurilor, o persoană care se presupune că în loc să bea un volley de medicament amar, o trage printr-o paie subțire subțire pe tot parcursul zilei.

Mitul Patru: Un lapte matern care alăptează este protejat

Nu te baza pe asta.

Mitul Cinci: imunitatea naturală este mai bună decât altoirea

De fapt, orice imunitate este naturală, bine, nu avem două sisteme în organism - una pentru virus, iar cealaltă pentru vaccinare. Sistemul este unul. Desigur, eficacitatea vaccinului poate varia, dar că există o boală, care apare o singură dată și imunitatea la ei este - de asemenea, 100% adevărat, dar depinde de caracteristicile unui anumit organism.

Aici, recent a reamintit vaccinul împotriva varicelei, susținând că este mai bine pentru ea să aibă o boală decât să fie vaccinată. M-am uitat ce fel de vaccin este - un virus slăbit, care nu diferă mult de cel obișnuit. (Desigur, faptul că este stocat în tot felul de conservanți în borcane, congelate și așa duce la diferența dintre „captura de la cineva“ și „a lua vaccinate,“ Dar nu uita, scopul vaccinării. - A se evita boala, pentru a evita aceste! efectele secundare teribile ale infecției variola care apar la 10-20% dintre persoane la o vârstă mai mică).







Și, de altfel, de a distinge imunitatea nu este întotdeauna ușor și este posibil - după verificarea titrul de anticorpi real (ca un anumit tip de celule de memorie împotriva bolii este), iar celulele nu sunt scrise, le-au dezvoltat în mod natural sau prin vaccinare. Pe scurt, celulele de memorie sunt celule de memorie, numărul lor este important (important este și eficiența lor, dar aceasta este o altă poveste).

Mitul șase: Copilul meu nu este vaccinat, dar restul este vaccinat - așa că nu vă îmbolnăviți. Și, în general, dacă sunteți vaccinat, de ce vă faceți griji?

Virușii și bacteriile sunt mutate. De ce credeți că este atât de dificil și ineficient să vă vaccinați împotriva gripei? Sau de ce este imposibil să obțineți o inoculare împotriva HIV? Aceste virusuri se mută foarte rapid (schimbare), iar celulele de memorie care le-au recunoscut anterior și le-au atacat au încetat să mai facă acest lucru. Nu toate virusurile și bacteriile sunt atât de schimbabile, dar totul este schimbabil. Ce avem de la asta?

În primul rând, copil nevaccinat a fost inflamat infectat va servi ca un incubator pentru mutatii ale agentului patogen (germeni = virus \ bacterii \ decât acolo bolnav), în plus, că copiii din jur pot înceta să fie imun la această minte microb modificat, asa ca poate o epidemie de a începe, mai ales dacă Există mulți oameni neadresați (de fapt, de aceea țările încearcă să ajungă la 90% din populația vaccinată).

În al doilea rând, nu este adevărat că dacă ceilalți sunt vaccinați, cei nevaccați nu se îmbolnăvesc. Nici unul dintre vaccinul nu protejează 100% (care spune altfel - sovret), de fapt, precum și recupera de la un copil poate recupera din nou (da, da, și varicelă și alte răni, bine, nu în biologie 100%), și poate deveni bolnav într-un mod simplu și asimptomatice, dar pentru că nu este vaccinat, și are grijă grefate încă merge la grădină, la locul de joacă, și nu poate infecta un copil nevaccinat (amintiți-vă aproximativ 90% din populatie vaccinate - motiv pentru care germenii mic, motiv pentru care ne-vaccinate nu se îmbolnăvesc atât de de multe ori). Mai mult, ne amintim despre mutațiile dintr-un copil nevaccinat și, ca rezultat, o epidemie.

Mitul 7: Copiii au imunitate slabă, de ce fac alte boli (inoculări)?

Oameni buni! Copiii nu au imunitate slabă, copiii nu au dezvoltat imunitate, iar acestea sunt lucruri foarte diferite. Vaccinările îi ajută doar să o dezvolte, să o facă mai puternică și mai bună. De fapt, cu cât copilul este mai mic, cu atât funcționează mai bine și mai eficient imunitatea. De fapt, timusul (timusul, locul în care celulele mature ale sistemului imunitar), funcționează mai bine decât persoanele mai tinere, cu vârsta începe în ce mai rău. Apropo, prin urmare, vaccinările la adulți sunt mai puțin eficiente decât la copii! Ei bine, merită adăugat faptul că copilul nu respiră cu aer steril, după cum știți, are multe bacterii / viruși diferite. Încă unul, mai puțin, care este diferența?

Mitul celui de-al optulea: Ascund adevărul de la noi. Vaccinările sunt periculoase. Acestea au multe efecte secundare și complicații teribile

Ei bine, nimeni nu ascunde adevarul. Trebuie doar să știi unde să te uiți. De exemplu, accesați site-ul PubMed și căutați rapoarte de caz despre vaccinări.

De exemplu, un caz interesant - o femeie de 44 de ani cu deficiență imună (sistemul imunitar nu funcționează) a dezvoltat brusc paralizie. Doctorii i-au găsit un virus, și de fapt nu un virus, ci o parte a acestuia, care este folosit în vaccinare. Se presupune că a contractat 12 ani în urmă, când copilului i sa administrat un vaccin pentru poliomielită.

Și pe site-ul CDC puteți găsi informații detaliate despre reacțiile adverse frecvente.

Mitul al nouălea: Aceste boli au dispărut de pe fața pământului. De ce să fii vaccinat?

Mitul numărul zece: vaccinarea nu protejează 100%. Deci este mai bine să te îmbolnăvești

Nimic nu protejează 100%, dar este vaccinat, de regulă, dacă este bolnav, este mai ușor. Dar tocmai în acest scop scopul vaccinării este de a proteja împotriva bolilor grave și a consecințelor acestora.

Începând să se ocupe de problemele de vaccinare a copiilor mici după naștere a fost pur și simplu uimită de cantitatea de "substanțe chimice" pe care ar trebui să fie injectate direct în sânge în primul an de viață.
Este doar un poligon al testelor biologice cu arme.
Copilul său nu a fost vaccinat. Acum "zborul" de 2,5 ani este excelent. Dezvoltă mai bine decât colegii, vorbeste mult, cântă, gândește în engleză. Desigur, mumiile familiare pe curte sunt surprinse, deoarece copiii lor vaccinați numai până la al treilea an, mama și tata încep să vorbească.

Și nu uitați de reacțiile adverse provocate de vaccinare, despre sindromul decesului brusc al copilului și multe altele despre ce vorbesc medicii.
Având în vedere ce fel de bani câștigă corporațiile de fermieri, merită luată în considerare: Și pentru beneficiul nostru, toți acești "medici" cresc?

"Dar nu uitați, scopul vaccinării este de a evita boala!"
Ah, ha ha! Ea a râs în inimă))))))) Doare ceva grefat, mai ales.
Am scris niște tovarăși inteligenți, văd lumina lunară))) student.

Ordinar și departe de cel mai rău spital sovietic. Dacă urmează să fiți tratat în ambulatoriu, aveți răbdare și nu intenționați să călătoriți.

De câțiva ani am fost observat și tratat aici. Odată ajuns în centrul medical SOGAZ o dată, este imposibil să pleci să fii tratat într-o altă instituție medicală.

Chirurgul Kirillov AL iubește foarte mult banii. Mi-a înșelat cu un diagnostic. Plus a spus că în acest an cotele s-au încheiat deja și trebuie să facem acest lucru urgent.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: