10 Lecții despre bani de la scudge makdak

Iată câteva sfaturi oferite de Scrooge McDuck în desen animat:

1. Căutați o oportunitate de a face bani pe toate

"Unde vedeți un hambar vechi, văd o afacere de un milion de dolari!" - a spus Scrooge. El a fost viclean și rapid, fără a pierde ocazia de a câștiga aproape orice afacere. Odată ce a luat 10 cenți de la fiecare dintre nepotul său pentru sfaturi financiare.







2. Cumpărați lucruri care vor dura mult timp

- La naiba! Acum ei nu coase costume bune, 30-40 de ani - și ei izbucnesc ", - odată ce drakul a fost indignat. În ciuda averii sale, el a preferat să cumpere lucruri de calitate care pot fi folosite de zeci de ani.

3. Nu salvați, ci investiți

"Banii nu pot fi amânați, trebuie să fie investiți", a sfătuit el cu nepotul său. Scrooge deținea compania aeriană, banca, compania petrolieră, producția de alimente și alte active.

4. Găsiți simbolul norocos

În copilărie, Scrooge și-a câștigat primii bani în curățarea cizmelor murdare. Pentru aceasta a primit 10 cenți. Simpla monedă își păstrează toată viața, crezând că aduce noroc și bogăție. În același timp, el crede: "Banii vor ajuta mai mult atunci când nu există noroc decât noroc, când nu există bani".

5. Fă-ți capul, nu mâinile

Acesta este motivul principal al lui Scrooge McDuck. Nu este necesar să se dovedească acest lucru. Trebuie să-ți lucrezi capul.







6. Laudă

Este posibil ca acest sfat să fie rău, dar funcționează. "Darule, cu siguranță am vrut să-ți cumpăr un inel de diamant, dar bijuteriile erau închise, așa că ți-am cumpărat iaurt", a spus Scrooge, când dorea să-i facă pe iubitul său plăcut.

Dacă urmați sfaturile, amintiți-vă că banii vor salva, dar poate cădea în ochii altora: „De ce unchiul într-un strat de aur, vrem să avem unchiul meu, cu o inimă de aur“, - a spus odată nepotii lui Dilli, Willie și Billy.

7. Fii excitabil

Afacerea este ca jocurile de noroc, în care toată lumea concurează. „Voi mânca pălăria ta imediat ce va fi mai mulți bani decât mine!“ - a spus Donald Flinthartu Glomgoldu - erou de desene animate necinstit, care a angajat Brothers Gavs celor construite în necazuri.

De asemenea, Scrooge a fost pasionat de cumpărarea de acțiuni, unde puteți câștiga și pierde. "Eu nu pot dormi, eu nu pot mânca, eu nu pot gândi, prețul acțiunilor a scăzut cu 95 la suta!", Cried drake cumva.

8. Cumpărați aur

Toată lumea își amintește că ocupația preferată a lui Scrooge era îmbăierea monedelor de aur, care umpleau bolta bancară. A vorbit despre aurul de genul acesta: "Pentru o mică bucată de aur puteți obține foarte mulți bani ... Haha! Și pentru a juca dame este foarte potrivit. "

9. Nu distrugeți bucuriile

Este simplu: "Bineînțeles, trebuie să economisiți bani, dar de unde provine ciocolata mea?"

10. Găsiți gratuit

Scrooge a folosit în mod activ capacitățile libere ale altor rațe. Iată ce a spus:

"Eu sunt cea mai bogată rață de pe pământ, pentru că nu-mi cheltui banii".

"Nu există o sărbătoare mai bună în viață decât trei porții de umplutură." mai ales când este liber!

Și am găsit și primul desen animat unde a apărut Scrooge McDuck. A fost lansat în 1967 (acum 50 de ani). Aceasta este o alocație bună pentru copii și adulți, care spune pur și simplu despre bani.







Trimiteți-le prietenilor: