7 Motivele reale pentru care nu veți reuși niciodată

7 Motivele reale pentru care nu veți reuși niciodată

V-ați stabilit mari obiective în viață. Visele tale sunt adorabile. Dar nu se întâmplă nimic. Dacă totul este normal cu diligență, atitudine și putere de voință, de ce nu ați reușit încă să obțineți succesul? Să înțelegem!







Nu sunteți o persoană leneșă și la sfârșitul fiecărei zile vă simțiți obosiți. Nu este vorba despre motivație: sunteți inspirați de cei care și-au întruchipat deja visele. Nu este vorba de încredere: știi că ai abilități; știți că aveți tot ce aveți nevoie; puteți literalmente să atingeți succesul cu mâinile. Dar ce este greșit? Dacă totul este normal cu diligență, atitudine și putere de voință, de ce nu ați reușit încă să obțineți succesul?

Principalul motiv: trebuie să modificați unghiul de vizualizare. Cu alte cuvinte, ideea ta de succes este o prostie totală.

Nu e vina ta. În timp ce creșteați, o înțelegere limitată a succesului a rădăcit în creierul vostru. Și i sa spus că tot ceea ce nu se încadrează în acest model este considerat un eșec.

Ați fost învățați să determinați succesul prin zona casei, costul mașinii sau suma banilor din contul bancar.

Și adevărul este acesta: pentru a reuși, nu aveți nevoie de niciunul din aceste lucruri.

Dacă în liceu mi sa spus că la 22 de ani voi trăi într-o dubă în cartierul Las Vegas, de lucru part-time într-o companie implicată în energia solară, și dedică timpul liber pentru dezvoltarea propriei afaceri, aș spune marasmus viața mea.

Dar astăzi totul este așa, și îmi place foarte mult. Venitul meu depășește costurile, în fiecare seară mă culc sub stele și petrec cea mai mare parte a zilei ajutându-i pe alții să ajungă la țintă. Mi-am schimbat ideea de succes și ma găsit.

7 adevărate motive pentru care nu faceți bine (și cum să remediați acest lucru chiar acum)

Dar ne concentrăm asupra rezultatelor. De fiecare dată când ating unul dintre scopurile mele, simt o astfel de furnicătură puternică în tot corpul, care mă face să mă răzgândesc. Vreau să simți și tu. Și totul începe cu o schimbare de punct de vedere.

1. Încă folosiți definiția succesului altcuiva

Viața ta nu este ca a altcuiva. Aveți un set propriu de credințe, valori, obiective și corpul dvs. pentru a stoca toate acestea. Ești unic. Deci, de ce pierzi timpul folosind ideea altcuiva de prosperitate?

În "formula sa pentru ultimul succes", Tony Robbins spune:

O declarație clară a dorințelor tale este primul și principalul punct pe care trebuie să-l faci pentru a schimba totul spre bine

Nu puteam să-l exprim mai bine.

Decideți ce doriți și aceasta va fi definiția succesului. Uitați de ceea ce cred ceilalți. Componentele mele de succes îi ajută pe alții, trăind în limitele mijloacelor lor și creșterea personală zilnică. Aceasta este viața ta, dă-ți definiția fericirii.

2. Vă este frică să cereți ajutor

Din anumite motive, există o certitudine că calea spre succes este o potecă de pădure fără nume, pe care piciorul uman nu a mers niciodată. Și numai dacă aveți noroc și veți putea ieși din groapă, atunci veți deveni o persoană bine stabilită. Ce fel de prostii?

Este adevărat: puteți face mai repede pentru a vă ajuta să reușiți
A scris acest lucru în 1937. De atunci, milioane de oameni au folosit acest sfat pentru a urca la înălțimi pe care nu le-au visat niciodată.

Cea mai ușoară cale de a dezvolta este de a ajuta la creșterea altora. Doar o astfel de abordare pare paradoxală, deoarece ați fost învățați să credeți că nu există nici o bogăție care să poată fi împărtășită cu toată lumea.

Dacă sunteți interesat doar de creșterea personală sau credeți că puteți reuși numai în singurătate, atunci veți pierde lucrul principal. Și asta ne conduce la următorul motiv.

3. Setea ta de succes e egoistă

Suntem cu toții oarecum egoiști și avem astfel de emoții perfect normale. După ce ți-ai petrece viața pe slujirea altora, vei muri în sărăcie. Dar dacă gândurile tale despre succes se referă numai la ridicarea nivelului de trai, nu vei reuși niciodată.







Într-un studiu al efectelor secundare ale lăcomiei și generozitate, realizat de The Scientific American, sa constatat: generozitatea menține sănătatea și lăcomia duce la stres si cortizol - un hormon de stres.

Cu cat obtineti mai mult, cu atat mai mult trebuie sa pierdeti. Dacă vrei succes doar pentru tine, vei plăti pentru lăcomia ta. Veți avea o mulțime de bani, dar veți fi falși în plăceri, dragoste, hobby-uri (cu excepția dorinței de a acumula și mai multe facturi).

Acum înțelegeți de ce o mașină nouă și o casă mare sunt definiția greșită a succesului? Dacă nu îmbunătățesc lumea, am lăsat alte lucruri să-mi distrugă obiectivele și trebuie să-mi schimb punctul de vedere.

Aplicați puterea și faceți o planetă pe care o numiți acasă, mai bună decât ceea ce a fost atunci când v-ați născut. Apoi, nu veți pierde niciodată concentrarea asupra succesului.

4. Aveți un program dezgustător

Știu, gândul de micro-gestionare a vieții pare a fi tortură. M-am gândit la fel, până când mi-am dat seama că nu pot face nimic. Am fost ocupat - spălând, răspunzând la e-mailuri. Dar există o mare diferență între productivitate și ocuparea forței de muncă.

Acest lucru a fost cel mai bine formulat de scriitorul John Tolkien:

Tot ce avem nevoie este să hotărâm ce să facem cu timpul care ne-a fost dat.
Dacă nu vă gestionați timpul și nu vă gândiți la ceea ce trebuie să faceți, altcineva o va face pentru dvs.

Scott Dinsmo de vii Legenda ta a venit cu un excelent proces de planificare săptămânală, care face programarea de ritual, care a devenit una dintre piesele mele preferate ale săptămânii. Cheltuieldu-vă cu o oră pentru a organiza momente importante în calendar, aveți o idee clară despre pașii de care aveți nevoie (sau nu aveți nevoie) pentru a obține succesul. Ceea ce se află în programul dvs. se va face. Clar și simplu.

5. Ai încetat să crești

Iată una dintre cele mai mari concepții greșite despre succes: odată ce ajungi la destinație, ești pregătită pentru viață. Aceasta este doar o altă minciună, răspândită de societate de ani de zile.

Chiar și cu succes, puteți pierde totul. Oamenii care au primit ceea ce nu au avut niciodată nu știu ce să facă cu privire la aceasta. Și pierd totul.

În cartea „Legile de dezvoltare continuă» ( «legile pe durata de viață de creștere») Dan Sullivan a vorbit cu omul de afaceri Dan Schmidt, care, pentru a evita oprirea creșterii, întrebați-vă:

Dacă tot ce am făcut până acum este doar începutul, atunci ce urmează?

Mergeți în altă direcție: tot ce știți este doar o informație care circulă în univers. Există întotdeauna loc pentru dezvoltare.

Nu contează dacă încercați să vă mențineți în formă, să începeți propria afacere sau să învățați secretele gătitului. Dacă studiați, atunci creșteți. Dezvoltați-vă curiozitatea despre tot, și niciodată nu vă puteți teme în viața voastră de oprirea dezvoltării.

6. Continuați să căutați scurtături sau scheme rapide de îmbogățire

Singura cale scurtă de care aveți nevoie este atât de utilă încât va putea șterge nasul tuturor celorlalți. Și vă pot arăta chiar acum. Ești gata?

Nu mă credeți? Întreabă-l pe Richard Branson, unul dintre cei mai bogați și mai de succes oameni din lume. El a spus:

Dacă vă petreceți timpul în căutarea celor mai scurte căi, atunci unul dintre ei veți găsi cu siguranță - chiar de la afaceri.
Schemele de îmbogățire rapidă sunt asociate cu furtul pentru multe pentru îmbogățirea indecentă a mai multor. Vrei să devii o astfel de persoană? Bogăția este principalul lucru?

Dacă încercați să pierdeți în greutate, ați prefera într-adevăr să luați o pilula care pierde în greutate, care distruge corpul, mai degrabă decât să rămânem la o dietă și un exercițiu fizic?

Cele mai scurte căi există numai pentru oamenii distructivi care se ocupă exclusiv de ei înșiși. Nu ești așa. Fiți tari și acționați cu înțelepciune. Poate dura mai mult, dar, ca rezultat, veți trăi mai bine.

7. Ți-e frică de responsabilitatea asociată succesului

Motivul pentru care oamenii se tem atât de mult de asumarea responsabilității este: nu știu ce se va întâmpla în continuare. Dacă nu reușiți, ce cred ceilalți? Sau chiar mai rău: cum veți face față noii sarcini care a apărut dacă reușiți?

Tim Ferris în "Săptămâna de lucru de patru ore" ("Săptămâna de lucru de patru ore") scrie că:

Oamenii vor prefera incertitudinea față de nefericire.
Ei vor conduce mai degrabă o viață nefericită și vor renunța la obiectivele lor, deoarece sunt prea frică să-și părăsească propria zonă de confort.

Dacă veți reuși, va trebui să vă asumați responsabilitatea și acest lucru este mai dificil decât promiterea. Pasive - este ingredientul secret pentru a crea un fel de mâncare pe care alții vor găti rețeta dumneavoastră, dar porțiunile le-ați făcut, vor rămâne întotdeauna cele mai delicioase.

La urma urmei, ingredientul secret este dragostea.

Succesul nu este numai bani, statut, și nici măcar atingerea obiectivelor. Toate acestea sunt pur și simplu produse secundare: sunt plăcute să se bucure, dar nu sunt la fel de valoroase ca și adevăratul succes.

Dacă nu ați observat: cei care au obținut un adevărat succes, iubesc munca lor.

Nu contează cât de simplu sau complicat, ușor sau dificil. Ei o adoră, ardând cu pasiune.

Succesul real constă în a te îndrăgosti de fiecare aspect al procesului.

  • Consta in iubirea a ceea ce faci.
  • El este îndrăgostit de eșec.
  • El este îndrăgostit de triumfuri.
  • El este îndrăgostit de toți cei care v-au ajutat pe drum.
  • Dar, mai presus de toate, constă în a te iubi pe sine.

Fiecare fată este unică și frumoasă. Alăturați-vă clubului Misstits. pentru a-și accentua demnitatea și pentru a-și găsi fericirea. Frumusețea guvernează lumea. Doar cele mai bune sfaturi despre moda, frumusete, ultimele tendinte in arta tentatiei si seductiei, pentru a ajuta fiecare fetita sa devina si mai luminoasa. Mististe pentru fete puternice, increzatoare, dar foarte blânde si fragile!







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: