5 Mituri despre căsătorie

O uniune ideală, o relație construită exclusiv pe dragoste, este unul dintre principalele mituri. Astfel de iluzii se pot transforma în capcane serioase pe calea matrimonială. Este important să urmăriți și să dezbateți aceste mituri în timp - dar să nu vă înecați în mare de cinism și să nu mai credeți în iubire, ci să ajutați căsătoria să "lucreze" mai bine.







5 Mituri despre căsătorie

1. O dragoste este suficientă pentru ca totul să meargă fără probleme

Scânteia pasiunii, a căsnicii cu fulgere și același divorț rapid în câțiva ani. Motivul pentru o ceartă este totul: muncă, acasă, prieteni.

O poveste asemănătoare despre pasiune a fost și cu noii soții Lily și Max. Este o finanțatoare, este muzician. Ea este calmă și echilibrată, este explozivă și impulsivă. "M-am gândit: din moment ce ne iubim unii pe alții, totul va fi bine, totul va fi așa cum ar trebui!" - Se plânge la prieteni după divorț.

"Nu mai există un mit înșelător, dureros și distructiv", a declarat Marian Bernardini, expert în probleme de căsătorie. "O dragoste nu este suficientă pentru ca un cuplu să se odihnească pe picioarele lor". Dragostea este primul impuls, dar barca trebuie să fie puternică și este important să reîncărcați în mod constant consumul de combustibil. "

Cuplurile care trăiesc împreună timp de mulți ani admit că succesul căsătoriei depinde mai mult de spiritul de echipă decât de pasiune

Universitatea Metropolitană din Londra a efectuat un sondaj în rândul cuplurilor care au trăit împreună de mai mulți ani. Ei recunosc că succesul căsătoriei depinde mai mult de integritate și spirit de echipă decât de pasiune.

Considerăm că iubirea romantică este ingredientul cheie al unei căsnicii fericite, dar este greșit. Căsătoria este un contract, a fost percepută de atâtea secole înainte ca dragostea să devină principala ei componentă. Da, dragostea poate continua dacă este apoi transformată într-un parteneriat de succes bazat pe valori comune și respect reciproc.

2. Trebuie să facem totul împreună

Există cupluri care par să aibă "un singur suflet pentru două corpuri". Soțul și soția fac totul împreună și chiar teoretic nu își pot imagina o ruptură a relațiilor. Pe de o parte, acesta este idealul la care mulți se străduiesc. Pe de altă parte, estomparea diferențelor, lipsirea de spațiu personal și adapost condițional poate însemna moartea atracției sexuale. Ceea ce hrănește dragostea nu hrănește dorința.

"Îl iubim pe cel care ne aduce în cea mai adâncă și ascunsă parte a noastră", explică filozoful Umberto Galimberti. "Suntem atrasi de ceva ce nu ne putem apropia, ceea ce ne scapa". Acesta este mecanismul iubirii. "







Căsătoria nu este un vaccin, nu protejează de dorință, nu elimină în același timp atracția

Principalul lucru este să vă salvați spațiul. Imaginați-vă o relație cu un partener ca o suită de camere cu o mulțime de uși care pot fi deschise sau închise, dar niciodată cheia.

3. Căsătoria implică a priori fidelitatea

Suntem în dragoste. Suntem încurajați de faptul că, după ce ne-am căsătorit, vom fi întotdeauna adevărați unul altuia în gânduri, cuvinte și acțiuni. Dar este într-adevăr așa?

Căsătoria nu este un vaccin, nu protejează de dorință, nu elimină în același timp atracția pe care o poate avea un străin. Loialitatea este o alegere conștientă: hotărâm că nimeni și nimic nu contează decât pe partenerul nostru și vom continua să ne alegem pe cei dragi o zi după zi.

"Am avut un coleg care mi-a plăcut cu adevărat", spune Maria, de 32 de ani. "Am încercat chiar să-l seduc." Atunci m-am gândit: "Căsătoria mea este ca o închisoare pentru mine!" Numai atunci am înțeles că nu contează nimic, cu excepția relațiilor noastre cu soțul meu, încredere și tandrețe pentru el ".

5 Mituri despre căsătorie

4. Nașterea copiilor întărește căsătoria

Gradul de bunăstare a familiei scade după nașterea copiilor și nu se întoarce la pozițiile anterioare până când descendenții adulți nu părăsesc casa pentru a începe o viață independentă. Se știe că unii bărbați se simt trădați după nașterea fiului lor, iar unele femei își întorc spatele asupra soților lor și se concentrează complet pe noul lor rol ca mame. Dacă căsătoria se "rupe", nașterea unui copil poate fi ultimul paie.

John Gray, în cartea sa, susține că atenția pe care o cer copiii este adesea o sursă de stres și certuri. Prin urmare, relația în pereche trebuie să fie puternică înainte de a fi înțelese de "testul copilului". Este necesar să știți că aspectul copilului va schimba totul și va fi gata să accepte această provocare.

5. Toată lumea își creează propriul model familial

Mulți cred că prin căsătorie poți să începi totul de la zero, să lași trecutul în urmă și să creezi o nouă familie. Părinții erau hippii? O fată care a crescut într-o mizerie își va crea propria fermă mică, dar puternică. Viața de familie sa bazat pe rigoare și disciplină? Pagina este transformată, oferind un loc de iubire și sensibilitate. În viața reală, totul nu este așa. Nu e atât de ușor să scapi de schemele de familie pe care am trăit ca și copil. Copiii copiază modelul de comportament al părinților sau fac contrariul, adesea fără să-l realizeze chiar în contul lor.

Dragostea nu este doar o parte a căsătoriei, ci și scopul ei

"Am luptat pentru familia tradițională, nunta în biserică și botezul copiilor. Am o casă minunată, sunt membru al două organizații caritabile ", a declarat Anna, 38 de persoane. "Dar, de parcă aș auzi în fiecare zi râsul mamei mele, care mă critică pentru că am făcut parte din" sistemul ". Și din acest motiv nu pot fi mândru de ceea ce am obținut. "

Ce ar trebui să fac? Acceptați ereditatea sau o depășiți treptat? Soluția constă în modul în care cuplul trece, schimbând realitatea obișnuită zi de zi, pentru că dragostea (și nu o uita) nu este numai o parte a căsătoriei, ci și scopul ei.

Zece mituri contemporane despre căsătorie

Fiecare pereche este unică și nu există un singur șablon pentru toate căsătoriile fericite. Dar unele principii universale pot servi drept navigator în viața de familie. Principalul lucru nu este să le confundăm cu atitudini false, pe care mulți dintre noi le induc în eroare, spune pastorul american.

Unghiile din gard: cum să nu mai spui copiilor cuvintele care doare

Chiar și părinții iubitori și grijulii nu pronunță adesea cuvinte din rău, ci pe mașină sau chiar din cele mai bune motive cuvintele care îi rănesc pe copii. Cum să oprești rănirea copilului, din care rămâne o urmă pentru viață?







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: