5 Fapte despre Premiul Pritzker, despre care probabil că nu știți

5 Fapte despre Premiul Pritzker, despre care probabil că nu știți

Carei reprezentanți ai țării au fost premiați cel mai adesea, decât laureații și câteva fapte interesante despre "Premiul Nobel pentru Arhitectură".







5 Fapte despre Premiul Pritzker, despre care probabil că nu știți

5 Fapte despre Premiul Pritzker, despre care probabil că nu știți

5 Fapte despre Premiul Pritzker, despre care probabil că nu știți

"N-am făcut nimic pentru a obține acest premiu. Scopul meu de arhitect a fost acela de a proiecta noi tipuri de clădiri care ar ajuta oamenii săraci, în special cei care au suferit de dezastre naturale. În momentul în care am plecat, voi continua să fac ceea ce am făcut întotdeauna - cu ajutorul omenirii ".

5 Fapte despre Premiul Pritzker, despre care probabil că nu știți






Înainte de 1987, împreună cu recunoașterea la nivel mondial și un premiu de 100 000 $ câștigător a primit o statuetă manual celebru artist britanic și sculptor Henry Moore, eliberat în mod special pentru Premiul.

5 Fapte despre Premiul Pritzker, despre care probabil că nu știți

Din 1988, câștigătorului i sa acordat o medalie de bronz care seamănă remarcabil de Premiul Nobel. Pe revers inscripția «Fermitatea, ale materiilor prime și Delight», care este o trimitere la declarația celebrului arhitect roman Vitruviu «Firmitas, Utilitas, venustas» -. «Tărie, utilitate și frumusețe“

5 Fapte despre Premiul Pritzker, despre care probabil că nu știți

În cele din urmă un scurt rezumat pentru cei care nu știu cum a făcut cel mai prestigios premiu din domeniul arhitecturii, care este adesea comparat cu Premiul Nobel. Acesta a stabilit în 1979, proprietarii lanțului Hyatt Jay Pritzker și soția lui Cindy, rețineți că arhitectura nu a fost prezentă în lista de nominalizări pentru Premiul Nobel.

5 Fapte despre Premiul Pritzker, despre care probabil că nu știți

Thomas Pritzker, fiul fondatorului Jay Pritzker Prize: „Ca locuitorii indigene din Chicago, locul de naștere al zgârie-nori, orașul umplut cu clădiri de legende arhitecturale, cum ar fi Louis Sullivan, Frank Lloyd Wright, Ludwig Mies van der Rohe, familia noastră a învățat foarte sensibil percep arta arhitecturii. O lucrare constantă pe construcție și proiectare hoteluri din întreaga lume ne-a forțat să învețe ce o influență puternică a arhitecturii poate avea asupra comportamentului unei persoane. Așa că, atunci când în 1978 am fost abordat cu ideea de a stabili premiul pentru arhitecți, am răspuns imediat. Potrivit tatălui meu, un premiu important a fost să atragă atenția opiniei publice asupra clădirilor și să inspire arhitecții noilor realizări creative. "

Recomanda prietenilor






Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: