40 de zile după moarte - tradiții ale diferitelor religii

40 de zile după moarte - tradiții ale diferitelor religii
Din cele mai vechi timpuri, omenirea a crezut în nemurirea sufletului și a perceput sfârșitul căii de viață doar ca începutul a ceva nou. Decedatul este comemorat timp de 40 de zile după deces 40 zile după moarte: ultima frontieră
40 de zile după moarte - tradiții ale diferitelor religii
tradițiile Ortodoxiei și Islamului. În alte credințe, obiceiul mesei de comemorare a morților este, de asemenea, comun, care este pur și simplu ținută la o altă dată ....







De ce în a 40-a zi: o trezire în catolicism și ortodoxie

Primul trezesc în Ortodoxie este ținut în a treia zi după moarte. Se crede că după două zile de rătăcire în lumea pământească, sufletul începe călătoria spre cer și trece printr-o serie de încercări (încercări) înainte de a veni să se închine lui Dumnezeu. De la a treia la a patruzecea zi, ea se află într-o stare de frontieră - nu mai este pe teren, dar văzând iadul și paradisul, sufletul încă nu-și cunoaște soarta. Numai în cea de-a patruzeci de zile, sufletul i se spune unde va trebui să aștepte Judecata de Apoi. Judecata de Apoi - există?

40 de zile după moarte - tradiții ale diferitelor religii
. Prin urmare, timp de 40 de zile, o trezire este un ritual important în tradiția ortodoxă.

În Biserica Catolică, o trezire se petrece în a treia, a șaptea și a treia zi. În culturile creștine occidentale și orientale, ritualul este, în principiu, construit în jurul unei mese memoriale. La masă se adună oameni care trimit omagiu persoanei, își amintesc faptele bune, se roagă pentru odihnă sufletului. În creștinism, se crede că rugăciunile celor vii despre morți pot afecta soarta postumă și pot atenua suferințele din viața de apoi. Dacă până la al 40-lea îi dorim pe decedat "pământul în jos", apoi după - "Împărăția cerurilor".

Tradiția de a petrece o trezire de 40 de zile în Ortodoxie a fost stabilită de biserică. Se știe că în acest timp, Isus Hristos sa înălțat la cer.

Ritualul "Sorokinei" din Ortodoxie

Sensul ritualului „patruzecea“, precum și „tretiny“ sacrale profundă și rădăcinile sale, în funcție de oamenii de știință religioși, merge mult dincolo de credințele creștine - în reprezentările totemice primitive și animalice. Unele ecouri ale obiceiurilor antice au rămas în ceremonia memorială. De exemplu, nu mătură casa după îndepărtarea corpului în a treia zi trebuie una din cercul interior al familiei, care nu a fost implicat în rudenie cu defunctul. Zaveshivanie oglindă în care s-ar putea primi un suflet decedat, lăsând „scaunului gol“, cupe și linguri - și urme de credințe păgâne.

Astăzi, înmormântarea nu este neapărat ținută în casa decedatului - câteodată se face într-o cafenea sau restaurant. Dar, în ansamblu, ortodocșii continuă să respecte tradițiile de comemorare care au fost stabilite istoric. Timp de patruzeci de zile este obișnuit să inviți mai mulți invitați decât nouă. Cercul invitaților nu se mai limitează la un cerc de cunoștințe apropiate a decedatului - toți vin care doresc să-l onoreze și să-și petreacă ultima călătorie.

Conversațiile la masă sunt limitate numai de memoria bună a decedatului. Nu este obișnuit să vorbim despre subiecte terțe (în special politice sau interne), reamintind momente neplăcute din trecut legate de decedat sau de familia sa.

De asemenea, în Ortodoxie, nu este obișnuit să se amâne patruzeci de zile la o dată mai devreme.

Dacă este nevoie de transfer, se recomandă acoperirea mesei de alimentație în următoarele imediat după cea de-a zecea zi liberă, iar comemorarea bisericii va avea loc în aceeași zi.

Sorokovina în Islam

Conform șariei, ei nu vorbesc la înmormântări, ci doar citesc o rugăciune. Pe cel de-al patruzecelea sunt rugați de obicei să împiedice durerea. A plânge despre decedat în Islam nu este acceptată, dar dacă se întâmplă acest lucru, se face cât mai liniștit posibil.

Mâncarea în sine este ținută și rapid - după ce totul merge la cimitir. În perioada de la trei la patruzeci de zile în casa decedatului, se permite organizarea de mese de caritate pentru săraci, vârstnici, orfani și acordarea de carne de sacrificiu. În același timp, rudelor apropiate li se interzice să mănânce mese abundente, iar oaspeții nu primesc tratamente speciale. Doar în fiecare zi de joi până în cea de-a patruzecea zi, în memoria celui decedat beau ceai dulce cu o halva comemorativă specială pe făină și ulei.







Văzând ultima cale în iudaism

Evreii, ca și musulmanii, în comparație cu ortodocșii, și nici o masă bogată pentru înmormântare. În primele șapte zile de doliu după moartea unui iubit, orice sărbătoare este interzisă. La întoarcerea sa din cimitirul membrilor familiei și a altor bocitoarele mânca o masă modestă de „simpatie“ (de exemplu, un ou sau câteva boabe sau linte și pâine). După aceea, ei nu mănâncă carne, nu beau vin (cu excepția zilei de sâmbătă) și nu mănâncă alte alimente. Caracteristica în iudaism este că datoria de a pregăti o sărbătoare funerară eliberează familia decedatului.

Un an mai târziu, ei aranjează și mai solemn "văzul". Citarea Torei ocupă un loc central în ritual. Cineva de la bărbații adulți apropiați de cel decedat (fiu preferat, frate, tată) rostește cuvintele Pentateuhului. La o masă memorială, ei invită nu numai rudele și rudele apropiate, ci și prietenii și cunoștințele celui decedat. Pe masă se găsesc feluri de mâncare festive, iar audiența împărtășește reciproc bunele amintiri ale decedatului.

Este ciudat - oamenii trăiesc, nu cred în nimic, nu respectă tradițiile și atunci când un astfel de eveniment trist precum moartea unui iubit îi atinge, tradițiile sunt imediat rechemate. Ar fi bine ca astfel de tradiții vechi să fie adunate într-o singură sursă, dar mai detaliat. În definitiv, transmisia orală distorsionează nu numai semnificația evenimentului, dar, de asemenea, înșeală cum să țineți corect, de exemplu, sorokoviny.

De asemenea, nu pot găsi un loc după moartea mamei mele! Curând 40 de zile!

corectați și eliberați ceva de genul REGULI

Karina, și de ce ortodocșii la înmormântarea celor decedați dau celor care au venit, batiste și ochelari? Am auzit despre asta de mai multe ori, dar nu știu răspunsul. Este interesant faptul că aproape toate religiile se confruntă cu trezirea doar în a 40-a zi după moarte. Totuși, este urmărită caracterul comun al tuturor religiilor.

Când a murit bunica, era foarte bătrână. Nu am făcut o sărbătoare funerară generoasă, cred că nu are nici o importanță pentru o persoană în vârstă. Rudele mele tocmai s-au adunat acasă, amintesc bunica mea, la cină. Cred că cel mai important lucru este să mergem la biserică, să punem o lumânare, sorokoust pentru ordinea de pace. Și va fi mai corect. După serviciul funerar, sufletul va intra cu siguranță în paradis, sper așa.

Este interesant faptul că în Ortodoxie și Islam, trezirea este ținută în cea de-a patruzeci de zi, iar în cel de-al treilea catolicism. Ar fi mai logic ca creștinii să coincidă cu datele. Deși pentru mine, practic, la fel. Personal nu-mi pasă ce zi să fac trezirea. Principalul lucru pe care trebuie să-l faceți este să permiteți oamenilor să-și amintească decedatul și să-i ia rămas bun de la el.

Musulmanii moderni nu petrec soroca în cea de-a 40-a zi, considerând că nu este obligatorie. Și ar fi trebuit să fie în cea de-a 40-a zi după moarte, inclusiv în ziua morții, pentru că în această zi sufletul celui decedat trece în viața după moarte. Pentru a face ca sufletul să prospere în această lume, ei țin o trezire, o masă și au citit rugăciuni în această zi.

de ce nu petrec 40 de zile? efectuate. da prosopuri, prosopul nu știe ce înseamnă doar. ceva este pur și simplu legat de puritate. au citit rugăciune, rugăciuni. Este interesant faptul că în Islam, dacă o persoană a murit în vârstă, el a trăit la aproximativ 80 sau 90 de ani și chiar mai mult. atunci trezirea este inactiv. și dacă sunt tineri, apoi invers. și să îngrozească separat pe cei care s-au sinucis. ei nu citesc namaz.

Sunt ortodox și pentru noi este foarte important să ne facem trezirea în 40 de zile. În această zi sufletul merge în rai sau iad. Am făcut treabă cu bunicul nostru într-o cafenea. Ei gatesc delicios și corect. După înmormântare, am dat o batistă și un pahar, apoi am mers la cimitir. Au dus bunicul departe. În biserică au comandat un serviciu de pomenire. Dar durerea pierderii va rămâne pentru totdeauna în inimile noastre.

Bătrânii îngropați pe bunicii lor, bătrânii fugiră cu sfaturile lor "cum să": faceți o monedă în buzunar, puneți un pahar de pâine și acoperiți-l cu o sită. Și când am întrebat despre asta în biserică, mi-au spus că toate acestea sunt păgânism și superstiție, că biserica este împotriva ei. Iar cu o sărbătoare de înmormântare - atunci este nevoie de ceva, atunci acest lucru, în special timp de 40 de zile - atât de multă superstiție și încercați să nu faceți - va șopti în spatele tău.

Nimeni nu a dat din epoca Egiptului Antic moneda în ochi pentru transportator în lumea următoare. Comemorarea și ortodocșii fără alcool sprijinește, dar niciodată nu sa întâlnit, din păcate. Nu se recomandă, de asemenea, foarte puternic să plângă la înmormântare, așa cum, în principiu, în toate religiile majore, un om se duce la o lume mai bună (prin faptele sale, desigur, posibil, și în cel mai rău lovit).

Pentru mine, totul e atât de ciudat. Nu am înțeles niciodată diferențele dintre religiile creștine. Ortodocșii și catolicii sunt unul și același dumnezeu, aceiași sfinți și sărbători de teză, numai pentru date diferite. De ce au loc amintiri în zile diferite? Dacă te gândești la asta, du-te la același și același rai creștin sau iad.

Nu contează ce religie nu a efectuat ritualurile morților, principalul lucru pe care oamenii observa un simț al proporției și de proprietate, dar se trezește de multe ori se transformă în băut și dezasamblare rudele chef de moștenire sau din alte motive. Prefer preferințele vamale în iudaism, când masa este modestă și dureroasă fără a bea. Și adesea ortodocși peste tot, cu durere și vin.

Un rezumat interesant al principalelor religii. Noi trăim așa, știm ce zile după moarte să facem trezirea și de ce și cum să nu gândim în mod corespunzător. Pentru noi, frații noștri bătrâni au spus, când bunicul a murit, că pe soiroción este necesar să se alimenteze nu mai puțin de patruzeci de persoane. Și am încercat deloc, dacă numai bunicul meu "acolo" a fost bun.

Nu știm cu adevărat ce se întâmplă cu sufletul unei persoane după moarte, de unde aceste idei despre unele "încercări", cine știe sigur? Ignoranța are un caracter primitiv cu *** înainte de moarte, iar atmosfera generală asuprată la înmormântări și înmormântări este în mare parte legată de aceasta: oamenii se tem de ei înșiși, cei dragi

Nu știam că musulmanii și evreii, precum și ortodocșii, fac o înmormântare pentru decedat în cea de-a 40-a zi după moartea sa. Am crezut că această tradiție era doar ortodoxă. Atunci când o persoană, mai ales una apropiată, moare, se simte că moartea este atât de aproape. Că se referă absolut la toate fără excepție. Și într-adevăr există prezența unei persoane decedate printre cei vii.

În principiu, de fapt, toate religiile spun că există rai și iad. Toți sunt doliu, chiar și trezirea nu este de fapt diferită una de cealaltă. Ei spun, de asemenea, că decedat trebuie să închidă ochii monede că el nu a luat pe nimeni cu mine (deși din punct de vedere științific, este pleoapele grele, iar ochii nu se deschid). Și banii îi vor fi de folos "pentru dirijor"

În mod surprinzător, ar părea atât de diferite religii, dar atât de mult în comun. Nu am înțeles niciodată aceste obiceiuri. Da, înmormântări, durere și toate astea. Este necesar să vă amintiți, dar să acoperiți tabelele șic și din nou să adunați în mulțime, cred că este inutil. Nu am iubit niciodată o înmormântare, mai ales când încep să plângă, că există urină.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: