30 de zile cu ipad Apple, a treia zi setat mail - jackyfox

Astăzi vom învăța cum să configurați clientul de e-mail al iPad-ului.

Vedeți ce scrie Tony Bradley despre asta.

Puteți adăuga mai multe tipuri de conturi de e-mail pe iPad: Microsoft Exchange, MobileMe, Gmail, Yahoo. Aol sau oricare alta. Prefer Microsoft Exchange din motive pe care le voi descrie un pic mai târziu, dar de obicei folosesc celălalt. Celălalt este folosit pentru a configura orice e-mail obișnuit, cum ar fi POP sau IMAP. Deci cine să aleagă?







Fiecare are argumente pro și contra. Când utilizați POP, mesajele sunt descărcate de pe un server de la distanță de pe iPad. Acest lucru înseamnă că mesajele sunt stocate local și le puteți citi în orice moment, chiar și fără o conexiune la rețea, dar, de asemenea, înseamnă că nu există mai multe mesaje pe server, și ei nu au citit de la un calculator sau alt dispozitiv. Și dacă iPad-urile vor fi probleme, mesajele scufunda în uitare împreună cu el.

Din fericire, puteți configura când și cum vor fi șterse mesajele de la server în setările avansate ale contului POP. Parametrul "Când să ștergeți din Inbox", "After 7 days" și "Never". În iOS, implicit este "Niciodată". Dezavantajul acestei abordări este că fiecare computer sau dispozitiv își stochează propria copie a mesajelor. Un mesaj la distanță de pe iPad va rămâne pe computer. Ca rezultat, va trebui să mențineți ordinea în mai multe directoare Inbox.

Există o altă problemă cutiile poștale POP pe iPad-uri - o limită de 200 de mesaje. Aici vii la un client și informații importante dintr-o dată nevoie urgent, care, după cum vă amintiți, este pe mail, ... de săptămâna trecută. Sunt șanse ca această scrisoare nu va fi disponibil pe iPad-uri.

Cu IMAP'om nu există limită la 200 de mesaje, deoarece mesajele sunt stocate pe server. Mai important, puteți deschide mesaje vechi, iar clientul va primi date importante dintr-o scrisoare cu o săptămână în urmă, cu excepția cazului în care, desigur, ați eliminat-o.







Posibilul dezavantaj al IMAP este că păstrați numai anteturile literelor, nu scrisorile în întregime. Dacă încercați să deschideți un mesaj atunci când nu există o conexiune la rețea, este posibil să nu se deschidă. Din experiența mea, adevărul este că aș putea citi mereu mesaje fără conexiune wi-fi. Singurul conținut asociat - imagini, de exemplu, - nu sa încărcat.

Puteți decide în felul dvs., dar pentru scopurile mele IMAP este mai potrivit și vă face mai ușor să gestionați conturile mele de poștă electronică.

Cu Gmail sau Mail for Exchange aveți acces deplin la contul dvs., inclusiv trimiterea de mesaje și toate folderele și subfolderele în ele. Chiar dacă mutați o literă în urmă cu o săptămână, cu o informație operațional important într-un alt dosar numit „Informații importante de operare“, acesta va fi disponibil pe iPad-uri în cazul în care conexiunea la Internet este activă.

Etichetă iPad: rake preferată

Apple a adăugat recent câteva îmbunătățiri notabile aplicației Mail. Acum puteți lucra cu mai multe conturi de poștă electronică și puteți vizualiza toate mesajele primite în același timp. Îmi plac conversațiile care vă permit să monitorizați progresul corespondenței mai eficient. Odată cu lansarea iOS 5, unele imperfecțiuni ale e-mail-ului în iPad vor fi rezolvate

Dar eu nu sunt un fan al spam-ului. Configurarea POP sau IMAP e-mail, am primi în Inbox toate mesajele cu spam-ul de credite cu rate mici si marirea penisului garantat. Dacă ne uităm la același cont în Microsoft Outlook, mesajele nu se încadrează în Inbox deoarece filtrul Junk Mail Outlook le prinde și le pune într-un dosar separat.

iOS 5 va fi lansat în câteva luni și va aduce cu el câteva modificări semnificative ale aplicației Mail. Iată ce scrie site-ul Apple iOS 5 despre actualizarea viitoare: "Există noi caracteristici extraordinare care vin la tine. Formați textul cu caractere cursive, cu caractere aldine sau cu un subcadr. Creați liniuțe în corpul mesajului. Editați lista destinatarilor prin simpla glisare a numelor acestora. Marcați mesajele importante cu casetele de selectare. Adăugați și ștergeți dosarele de mesaje în deplasare. Dacă căutați o anumită literă, utilizați căutarea pentru textul mesajului. Și datorită serviciului iCloud, aveți un cont de poștă electronică actualizat pe toate dispozitivele dvs. "

Textul oficial al versiunii ruse a site-ului Apple - iOS 5 - Faceți cunoștință cu noile caracteristici







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: