3 Managementul timpului din China pentru a menține ritmul în 24 de ore

Nu am timp să fac nimic. Am studii. Nu am timp. Am un proiect neterminat la locul de muncă. Nu am timp. Întotdeauna îmi iau studiile la institut. Nu am timp. Relația mea mi-a luat tot timpul. Și 1000 și 1 "nu au timp" pe care l-am auzit în viața mea. Cum de atunci mă descurc? Ca și ceasul este același -24. Nici mai mult, nici mai puțin. Și cum reușesc oamenii de afaceri de succes să administreze corporațiile, să petreacă weekendul cu familia lor pe insule și să-și facă încă sănătatea? Probabil sunt magicieni. Ia mai mult timp din sac! Nu, tocmai au învățat cum să aloce corect timpul. Vrei să înveți cum să înveți totul în 24 de ore. Să mergem ...







Timpul este o resursă ...

Dacă, bineînțeles, vrei să ai succes, atunci trebuie să înveți cum să gestionezi eficient timpul. În general, cuvântul "succes" vine de la cuvântul "reuși". În ziua de numai 24 de ore. Dar aceste 24 de ore și 56 de ani de viață au fost suficiente pentru ca Steve Jobs să aibă timp să construiască cea mai populară și mai scumpă marcă IT din lume. Artistul Nikolai Roerich a pictat 7000 de picturi pentru creativitatea sa de 50 de ani de viață. Ie despre o singură fotografie în 2,5 zile! Și în timp ce el a scris mai mult de 30 de cărți și a călătorit jumătate din lume. Și de ce productivitate te poți lăuda? Ce ai făcut deja? Cât de eficace vă controlați viața?

Întreaga problemă este că nu apreciem ceea ce ni se oferă gratuit. Sănătatea, iubirea altora, talentul înnăscut etc. Iată banii pentru noi de ce atât de valoroși? Pentru că este greu pentru noi să ajungem. Cred că aceasta este o eroare software în matricea noastră. Este necesar să scoatem banii din circulație în general, pentru a nu le acorda atenție, ci pentru a-și dezvolta potențialul intern. Pe acest subiect, vă sfătuiesc un film foarte cool, numit "Time", cu Justin Timberlake în rolul principal. El trăiește într-o lume în care moneda principală este timpul și oamenii sunt născuți genetic pentru a trăi 25 de ani. Vă va face să vă reconsiderați punctul de vedere al modului în care vă petreceți timpul în fiecare zi.

Dacă ați realizat deja importanța timpului în viață, atunci trebuie să începeți să studiați gestionarea timpului, adică managementul timpului. Deși acest lucru nu este complet corect - managementul timpului este imposibil! Nu putem decât să ne gestionăm singuri sau, mai precis, acțiunile noastre. Din ceea ce faci în fiecare minut, în fiecare zi și în fiecare an, viața ta va depinde. Dacă sunteți gata să obțineți succes, atunci vă recomandăm 3 cărți minunate, astfel încât să învățați principiile de bază ale managementului timpului.

Descărcați cartea mea, care vă va ajuta să obțineți fericirea, succesul și bogăția

Un sistem unic de dezvoltare a personalității

3 Probleme importante pentru înțelegere

7 domenii pentru a crea o viață armonioasă

+ bonus secret pentru cititori

7 259 de persoane au descărcat deja

Top-3 cele mai bune cărți despre gestionarea timpului

Managementul timpului a devenit acum o știință întreagă. Tema gestionării eficiente a timpului, de a face totul în viață, este foarte popular astăzi. O mulțime de cărți au fost deja scrise. Iar recomandările din acestea pot fi găsite în orice culoare și gust. De la mâncarea în dimineața "broaștele rele" la lista de goluri pentru zi, pe care trebuie să o vopsi pe secundă. Printre toate varietatea de a alege o carte cu adevărat merită este foarte dificil. Aș dori să recomand câteva cărți pentru studierea managementului timpului, pe care eu l-am citit și de unde am învățat tehnici foarte interesante de gestionare a timpului efectiv.

O condus timp. Cum să reușim să trăim și să muncim. Gleb din Arhangelsk

Aceasta este cartea mea preferată despre gestionarea timpului. Gleb nu varsă deloc apă, ci scrie totul despre caz. Cred că această carte ar putea fi un punct de plecare pentru tine într-o lume în care vei putea să faci totul.

Cele mai bune sfaturi pentru organizarea timpului, care sunt prezentate în această carte:

- pentru a îmbunătăți eficiența, la fiecare oră se odihnește timp de 5-10 minute. Deci, vă veți reîncărca bateria internă;

- "Mâncați elefantul în bucăți." Ce ar putea însemna asta? Un elefant este un obiectiv excelent pe care îl puteți pune singur. De exemplu, un venit de 1 milion de ruble pe lună este un elefant. Întotdeauna rupeți-vă obiectivele mari în cele mai mici. Ie câștiga 30, 60, 100 mii pe lună și așa mai departe;







- Asigurați-vă că planul în această ordine: ANUL -> SĂPTĂMÂNA -> ZIUA;

- Utilizați fiecare secundă liberă cât mai mult posibil. De exemplu, citiți cărți motivaționale în transport.

Managementul timpului extrem. Nikolay Mrochkovsky, Alexey Tolkachev

Sfaturi din cartea despre gestionarea nu numai a timpului, ci a vieții în general:

- să se dezvolte în toate direcțiile (sănătate, familie, carieră etc.), altfel sferele slabe ale vieții vă vor împiedica dezvoltarea;

- Stabiliți-vă obiectivele specifice (în procente, piese, zile ...)

- Planul pentru ziua următoare să se facă până noaptea înainte. Noaptea în timpul somnului, creierul va căuta subconstient modalități de a rezolva sarcinile pe care le pune;

- dezvolta-ti punctele tari, slab delegat. Astfel veți economisi mult timp.

Gestionarea eficientă a timpului. Brian Tracy

În centrul oricărui succes este stabilirea de obiective. Dacă obiectivele nu sunt stabilite, atunci eficiența utilizării în timp nu poate fi măsurată. Statisticile arată că doar 3% dintre persoanele de pe Pământ își înregistrează obiectivele. Începeți să înregistrați obiective și să fiți în cercul oamenilor de succes. Se verifică în mod repetat! Desigur, obiectivele trebuie să fie adevărate și ar trebui să aibă un "termen limită", adică data scadentă finală. În general, modelul de gestionare a timpului pentru Tracy este foarte simplu. Acestea sunt liste prioritare de cazuri.

B - nu-i rău de făcut

B - cazuri plăcute, dar nu utile

D - cazuri delegate.

Ie facem lucruri importante mai întâi, putem face mai mult. Actul Pareto vorbește de asemenea despre acest lucru. 20% din cazurile noastre conduc la 80% din rezultat. Cu alte cuvinte, se poate spune că pentru succes este important să devii esențial și să arunci toate inutilele din viața ta. Tot ce necesită timp de la noi ar trebui redus la minimum.

Cum să gestionăm totul în viață sau modelul meu de gestionare a timpului "7sfer"

Acum știu cum să aloce în mod corespunzător timpul, astfel încât să fiu suficient pentru toate domeniile vieții. Dar nu a fost imediat. Construirea propriului model de gestionare eficientă a timpului presupune învățarea și aplicarea unui număr mare de tehnici din diferite cărți. Pentru a preveni pierderea timpului, nu am renunțat la 3 cărți în zadar. Nici 20, nici 10 sau chiar 5. Din fiecare carte voi spune o tehnică care mi-a permis să-mi gestionez acțiunile și să petrec timpul minim pentru a-mi atinge obiectivele.

Această tehnică este din prima carte a lui Gleb Arkhangelsky, Time-Drive. Cum să reușești să trăiești și să lucrezi. " Aceasta este baza fundamentalelor Este necesar să cunoaștem în mod clar și clar ce să petrecem timpul. O persoană obișnuită își petrece timpul pe tot ce este posibil, dar nu pe obiectiv. De ce? Deoarece 97% dintre oameni pur și simplu nu o fac. Am stabilit obiective pentru 3 ani, 1 an, 3 luni, 1 lună, 1 săptămână și 1 zi. Obiectivele clare nu ajuta la pierderea timpului pe meditații inutile, ci să acționeze imediat. Eficiența este alcătuită din munca de zi cu zi. Deci cele mai importante sunt de fapt obiectivele pentru fiecare zi. Puteți avea un gol pentru un an, dar dacă nu îți atingeți obiectivele pentru fiecare zi, nu va fi niciun rezultat.

Tehnica "7 sfere ale vieții"

Din cea de-a doua carte a lui Nikolai Mrochkovsky "Extreme Time Management" putem înțelege că este necesar să se dezvolte imediat în toate sferele vieții. În conceptul meu de dezvoltare a personalității acestor sfere 7: creșterea spirituală, creșterea personală, sănătatea, relațiile, cariera, finanțele și strălucirea vieții. Atenție vă rog! În fiecare zi este necesar să lucrați cu cel puțin 5 sfere. De ce? Creșterea spirituală este cunoașterea ta, creșterea personală este scopul tău, viziunea ta asupra viitorului. Acesta este punctul A și punctul B. Și obligatoriu cu cele mai importante trei sfere: sănătate, relații și carieră. Finanțele și luminozitatea vieții nu trebuie să fie elaborate în fiecare zi. O dată pe săptămână.

Iată cum are loc distribuția timpului în timpul zilei:
Creșterea personală - 1 oră (lucrul cu goluri)
Sănătate - 2 ore (yoga)
Carieră - 4 ore (lucrează la proiectele dvs.)
Relații - 4 ore (întâlniri cu prietenii, întâlniri etc.)
Sănătate - 2 ore (plimbări în aer liber, baie)
Creștere spirituală - 1 oră (meditație, introspecție)

Cu această schemă poți face totul. Cel puțin fiecare sferă ar trebui să primească o oră. Este timpul să vă dedicați 2 ore - vă rog, 4 ore - chiar mai bine. Acest lucru vă permite să fiți foarte flexibili. Dacă întotdeauna puneți 4 ore pe sferă, atunci la cel mai mic eșec, nu petreceți prea mult timp într-o singură sferă. Viața se scurge, se schimbă. Timpul este apa, curge ca ea. Prin urmare, sfaturi privind gestionarea greu de timp este imediat aruncat deoparte.

Din a treia carte a lui Brian Tracy "Managementul timpului eficient" trebuie să înțelegeți că întotdeauna trebuie să acordați prioritate. Mai întâi, în sfere. Este necesar să înțelegeți, ce sferă la voi rămâne în urmă, trebuie să încercați să aveți un timp cât mai scurt. Pentru mine, de exemplu, aceasta este Sănătatea. În al doilea rând, prioritățile pentru fiecare zonă. De exemplu, hai să facem o carieră. Mai întâi trebuie să convocați o înțelegere despre o întâlnire importantă, apoi să scrieți un articol, iar numai a treia acțiune va fi rezolvarea "bug-ului" pe blogul meu. Mai întâi important (ceea ce va face rezultatul acum), apoi necesar (care va face rezultatul în viitor) și numai atunci neimportant (ceva ce încă mai poate aștepta).

Dacă este direct în trei cuvinte, atunci esența auto-managementului constă în stabilirea obiectivelor în toate domeniile în prioritate. Luați o lună și testați acest model. Desigur, puteți crea propriul dvs., puteți adăuga altceva, dar coloana vertebrală a "succesului" constă tocmai în acest sens. Managementul timpului necesită voință și pregătire zilnică, dar atunci va deveni un obicei și nu veți fi atenți la acest lucru. Apropo, atunci când o persoană are obiective importante de viață, pe care vrea să le atingă în interior, atunci toate celelalte scade de la sine. Și acest lucru va fi deja esențialismul în forma sa pură. Mult noroc pentru tine!

Împărtășește "3 balene de gestionare a timpului pentru a ține pasul în 24 de ore"







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: